fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПРЕДСТАВЉЕНА МОНОГРАФИЈА О СТРАДАЊУ СРБА НА KЛАДАЊСKОМ ПОДРУЧЈУ

Књига - Траговима до истине
Књига – Траговима до истине

 

У Зорнику jе промовисана књига „Траговима до истине“, аутора Милоша Марковића и Ратка Челића, коjа говори о животу и страдању Срба на подручjу општине Kладањ у Федерациjи БиХ (ФБиХ).
Kњига jе изашла у издању Српског просвjетног и културног друштва (СПKД) „Просвjета“ из Зворника.

Марковић jе синоћ на промоциjи рекао да jе књига припремана 18 година, у жељи да се вjеродостоjно прикаже „погибиjа 20 српских села са кладањског подручjа од 1992. до 1995. године“.

„Kладањска села остаће симбол невиног страдања Срба на овом подручjу“, рекао jе Марковић и додао да у забиљешкама аутора и скупљеним документима има и исказа људи са тог подручjа коjи протjерани са своjим породицама.

Говорећи о свему што се тада догађало српском народу и селима, коjа су под приjетњом истребљења напуштали, Марковић jе рекао да су Срби коjи су остали побиjени, неки су нестали, а неки стрпани у затвор.

Рецензент књиге Јелина Ђурковић истакла jе да jе рукопис монографиjе о животу и страдању Срба општине Kладањ драгоцjен из више разлога.

„То jе свjедочење у првом лицу о страдању српског народа на одређеноj, конкретноj териториjи у протеклом рату“, рекла jе она.

Она jе нагласила да jе монографиjа „охрабруjући знак да су Срби „дошли памети коjом се прекида традициjа препуштања другима да о Србима доносе судове и пишу им историjу како другима одговара, а не како jе стварно било“.

Ђурковићева jе рекла да циjела монографиjа носи и печат исконског бола, туге и носталгиjе више од 4.000 протjераних Срба из кладањске оштине.

Она jе рекла да су аутори изврсно описали немогући повратак Срба на своjа вjековна огњишта.

„Повратак у завичаj отежава сазнање да су доjучерашње комшиjе запосjеле њихову земљу, а администрациjа направила толико маштовитих смицалица да се отежа доказивање сопствене баштине, па се човjек лиjепо обесхрабри и изгуби у том замешатељству“, рекла jе Ђурковићева.

Она jе додала да повратак отежава и комшиjска мржња, коjа се тешко заборавља, због чега jе у монографиjи наjчешћа констатациjа – нема повратка.

Уредник књиге Милан Пантић рекао jе да jе ова монографиjа могла и раниjе да се заврши, али да су аутори увиjек долазили до нових података и доказа о страдању српског народа и њихових села, што jе тражило времена да се обраде у уврсте у садржаj књиге.

„Kњига jе свjедочење да нема више српских села на подручу кладањске општине у физичком смислу, али, захваљуjући ауторима, та села ће остати у књизи да свjедоче о времену у коjем су сравњена са земљом – изгубљена“, рекао jе Пантић.

Он jе додао да сва та села нису изгубљена све док се гаjе и носе у срцу и чуваjу у успоменама, али када тога нестане у срцима и успоменама, за Србе у Kладњу више неће бити ничега.

Предсjедник СПKД „Просвjета“ Раде Перић рекао jе да ову књигу нису стварали само аутори, већ и њихови познаници, комшиjе, приjатељи, тако да она представља симбол снаге истраjности, слоге и воље Срба са подручjа кладањске општине.

Сарадник и аутор књиге Ратко Челић преминуо jе прошле године.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Убиjање цивила – велика побjеда – Jadovno 1941.

Миливоjе Иванишевић: Спомен свим српским жртвама – Jadovno …

ШЕКОВИЋИ : ПОМЕН ЗА СРПСКЕ ЖРТВЕ ИЗ СЕЛА ЈЕЛАЧИЋИ …

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: