fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

Pre­da­va­nje s film­ske tra­ke dr­ži pa­žnju đa­ka na ča­su isto­ri­je

U Osnov­noj ško­li „Bu­banj­ski he­ro­ji” u Ni­šu osma­ci će da­nas – tač­no če­tvrt ve­ka od po­čet­ka Bit­ke za Ko­ša­re – o naj­po­zna­ti­joj bor­bi to­kom agre­si­je NA­TO-a i hra­brim bra­ni­o­ci­ma do­mo­vi­ne u epskoj bi­ci u re­jo­nu ču­ve­ne ka­ra­u­le uči­ti iz do­ku­men­tar­ne pri­če ko­ju su na film­skoj tra­ci ovekove­či­li Đor­đe Bo­ja­nić, na­stav­nik isto­ri­je, i De­jan Jo­va­no­vić, ve­ro­u­či­telj u ovoj ni­škoj osmo­let­ki.
FOTO: Srpska istorija – internet sajt

Piše: Milenija Simić-Miladinović

Oni su tvor­ci do­ku­men­tar­ca „NA­TO agre­si­ja 1999. – Ko­ša­re”, ko­ji je, uve­ra­va­ju, ura­đen ra­di obra­zo­va­nja: „Ni­je pro­fi­ta­bi­lan, ra­đen je bez bu­dže­ta, ali iz du­še, sr­ca i lju­ba­vi pre­ma otadž­bi­ni Sr­bi­ji, za osma­ke i sred­njo­škol­ce da bi uče­ni­ci­ma pri­bli­žio su­šti­nu i zna­čaj bit­ke i ju­na­ka sa Ko­ša­ra.”

„I da­nas, 9. apri­la, pu­sti­ću film svo­jim đa­ci­ma, iako su ga već od­gle­da­li, a bu­du­ći da je ovaj do­ku­men­ta­rac do­bio po­zi­tiv­ne kri­ti­ke Za­vo­da za una­pre­đi­va­nje obra­zo­va­nja i vas­pi­ta­nja na­dam se da će ga i ko­le­ge u dru­gim ško­la­ma pri­ka­zi­va­ti uče­ni­ci­ma, jer je ovaj film i ura­đen za đa­ke. Ko­li­ko je pro­šlo od Bit­ke za Ko­ša­re to­li­ko ra­dim kao na­stav­nik isto­ri­je u ško­li.

Iz is­ku­stva mo­gu da po­tvr­dim da film po­ma­že u na­sta­vi i uče­nju. Pri­vla­či i dr­ži pa­žnju đa­ka i vi­še na­u­če, ne­go na uobi­ča­je­nom ča­su ili iz kla­sič­nog udž­be­ni­ka. Ka­da od­gle­da­ju do­ku­men­ta­rac, po­sta­vlja­ju pi­ta­nja. Đa­ci­ma ni­je do­vo­ljan je­dan čas, ne­go su po­treb­na dva za ovu te­mu i te­ško gra­di­vo im po­sta­je za­ni­mlji­vo, a isto­ri­ja im ni­je naj­lak­ši pred­met”, do­ča­ra­va Bo­ja­nić, u raz­go­vo­ru za „Po­li­ti­ku”.

Đorđe Bojanić: FOTO: Srpska istorija – internet sajt

On je sre­di­nom pro­šlog me­se­ca upu­tio zah­tev Za­vo­du za una­pre­đi­va­nje obra­zo­va­nja i vas­pi­ta­nja (ZU­OV) da struč­nja­ci pro­ce­ne da li do­ku­men­ta­rac „NA­TO agre­si­ja 1999. – Ko­ša­re” za­vre­đu­je da se u skla­du s pro­gra­mom na­sta­ve i uče­nja, a u ci­lju do­sti­za­nja pro­pi­sa­nih is­ho­da obra­zo­va­nja i vas­pi­ta­nja, pri­ka­zu­je osma­ci­ma i sred­njo­škol­ci­ma „pri­li­kom obe­le­ža­va­nja go­di­šnji­ce po­čet­ka bom­bar­do­va­nja NA­TO-a ili ot­po­či­nja­nja bit­ke na Ko­ša­ra­ma”.

Struč­ni tim ZU­OV-a, ka­ko su po­tvr­di­li za naš list, od­gle­dao je s pa­žnjom ovaj film, ko­ji tra­je 51 mi­nut, a za te­mu ima bit­ku ko­ja se od­i­gra­la u pe­ri­o­du od 9. apri­la do 14. ju­na 1999. go­di­ne u obla­sti ka­ra­u­le Ko­ša­re na gra­ni­ci SR Ju­go­sla­vi­je i Al­ba­ni­je iz­me­đu te­ro­ri­stič­ke OVK i Voj­ske Ju­go­sla­vi­je. Me­đu hra­brim bra­ni­o­ci­ma dr­žav­ne gra­ni­ce, ko­ji su do kra­ja ra­ta uspe­šno za­u­sta­vlja­li na­pa­de al­ban­skih te­ro­ri­sta, re­gu­lar­ne voj­ske Al­ba­ni­je i avi­ja­ci­je NA­TO-a, njih 108, pro­seč­ne sta­ro­sti 25 go­di­na, da­lo je ži­vot za slo­bo­du otadž­bi­ne.

 Auto­ri su ovaj film po­sve­ti­li upra­vo nji­ma, uka­zu­ju iz ZU­OV-a. Pod­se­ća­ju da su o Bi­ci za Ko­ša­re ra­ni­je, po­vo­dom obe­le­ža­va­nja dve de­ce­ni­je od agre­si­je NA­TO-a, sni­mlje­ni za­pa­že­ni do­ku­men­tar­no-igra­ni film i te­le­vi­zij­ska se­ri­ja pod na­zi­vom „Rat­ne pri­če sa Ko­ša­ra” u pro­duk­ci­ji RTS-a i Za­sta­va fil­ma.

„Film na­stav­ni­ka Bo­ja­ni­ća i Jo­va­no­vi­ća je, u pro­duk­cij­skom smi­slu, mno­go skrom­ni­ji, ali vre­dan po­hva­le. U nje­mu su pri­ka­za­na sve­do­čan­stva uče­sni­ka ra­ta Dar­ka An­đel­ko­vi­ća, bor­ca sa Ko­ša­ra, kao i ge­ne­ra­la Vla­di­mi­ra La­za­re­vi­ća, ta­da­šnjeg ko­man­dan­ta Pri­štin­skog kor­pu­sa Voj­ske Ju­go­sla­vi­je. Po­seb­na pa­žnja po­sve­će­na je ne­go­va­nju se­ća­nja na stra­da­le pri­pad­ni­ke voj­ske i po­li­ci­je kroz film­sku pri­ču ko­ja je emo­tiv­na i bu­di ro­do­lju­bi­va ose­ća­nja. Zbog po­me­nu­tih ka­rak­te­ri­sti­ka fil­ma, mi­šlje­nja smo da je po­go­dan za uče­ni­ke za­vr­šnog raz­re­da osnov­ne ško­le, kao i za uče­ni­ke sred­njih ško­la, s tim da se, u skla­du s uz­ra­stom, pod­ra­zu­me­va­ju raz­li­či­te pri­pre­me i ak­tiv­no­sti pre i po­sle pri­ka­zi­va­nja fil­ma”, is­ti­ču u ZU­OV-u.

Gle­da­nje ovog do­ku­men­tar­ca, na­po­mi­nju struč­nja­ci, la­ko se mo­že do­ve­sti u ve­zu sa za­ko­nom de­fi­ni­sa­nim ci­lje­vi­ma obra­zo­va­nja i vas­pi­ta­nja, ko­ji se od­no­se na raz­vi­ja­nje na­ci­o­nal­nog iden­ti­te­ta i ose­ća­nja pri­pad­no­sti Re­pu­bli­ci Sr­bi­ji, kao i sa sa­dr­ža­ji­ma i is­ho­di­ma iz pro­gra­ma isto­ri­je, srp­skog je­zi­ka i knji­žev­no­sti, gra­đan­skog vas­pi­ta­nja i dru­gih oba­ve­znih pred­me­ta i iz­bor­nih pro­gra­ma. Sto­ga, ka­ko oce­nju­ju, ovaj do­ku­men­ta­rac pred­sta­vlja iz­van­red­nu pod­lo­gu za raz­go­vor sa uče­ni­ci­ma o mno­gim te­ma­ma – ne sa­mo o ra­tu i stra­da­nju.

Izvor: POLITIKA


Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: