U Osnovnoj školi „Bubanjski heroji” u Nišu osmaci će danas – tačno četvrt veka od početka Bitke za Košare – o najpoznatijoj borbi tokom agresije NATO-a i hrabrim braniocima domovine u epskoj bici u rejonu čuvene karaule učiti iz dokumentarne priče koju su na filmskoj traci ovekovečili Đorđe Bojanić, nastavnik istorije, i Dejan Jovanović, veroučitelj u ovoj niškoj osmoletki.
Piše: Milenija Simić-Miladinović
Oni su tvorci dokumentarca „NATO agresija 1999. – Košare”, koji je, uveravaju, urađen radi obrazovanja: „Nije profitabilan, rađen je bez budžeta, ali iz duše, srca i ljubavi prema otadžbini Srbiji, za osmake i srednjoškolce da bi učenicima približio suštinu i značaj bitke i junaka sa Košara.”
„I danas, 9. aprila, pustiću film svojim đacima, iako su ga već odgledali, a budući da je ovaj dokumentarac dobio pozitivne kritike Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja nadam se da će ga i kolege u drugim školama prikazivati učenicima, jer je ovaj film i urađen za đake. Koliko je prošlo od Bitke za Košare toliko radim kao nastavnik istorije u školi.
Iz iskustva mogu da potvrdim da film pomaže u nastavi i učenju. Privlači i drži pažnju đaka i više nauče, nego na uobičajenom času ili iz klasičnog udžbenika. Kada odgledaju dokumentarac, postavljaju pitanja. Đacima nije dovoljan jedan čas, nego su potrebna dva za ovu temu i teško gradivo im postaje zanimljivo, a istorija im nije najlakši predmet”, dočarava Bojanić, u razgovoru za „Politiku”.
On je sredinom prošlog meseca uputio zahtev Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) da stručnjaci procene da li dokumentarac „NATO agresija 1999. – Košare” zavređuje da se u skladu s programom nastave i učenja, a u cilju dostizanja propisanih ishoda obrazovanja i vaspitanja, prikazuje osmacima i srednjoškolcima „prilikom obeležavanja godišnjice početka bombardovanja NATO-a ili otpočinjanja bitke na Košarama”.
Stručni tim ZUOV-a, kako su potvrdili za naš list, odgledao je s pažnjom ovaj film, koji traje 51 minut, a za temu ima bitku koja se odigrala u periodu od 9. aprila do 14. juna 1999. godine u oblasti karaule Košare na granici SR Jugoslavije i Albanije između terorističke OVK i Vojske Jugoslavije. Među hrabrim braniocima državne granice, koji su do kraja rata uspešno zaustavljali napade albanskih terorista, regularne vojske Albanije i avijacije NATO-a, njih 108, prosečne starosti 25 godina, dalo je život za slobodu otadžbine.
Autori su ovaj film posvetili upravo njima, ukazuju iz ZUOV-a. Podsećaju da su o Bici za Košare ranije, povodom obeležavanja dve decenije od agresije NATO-a, snimljeni zapaženi dokumentarno-igrani film i televizijska serija pod nazivom „Ratne priče sa Košara” u produkciji RTS-a i Zastava filma.
„Film nastavnika Bojanića i Jovanovića je, u produkcijskom smislu, mnogo skromniji, ali vredan pohvale. U njemu su prikazana svedočanstva učesnika rata Darka Anđelkovića, borca sa Košara, kao i generala Vladimira Lazarevića, tadašnjeg komandanta Prištinskog korpusa Vojske Jugoslavije. Posebna pažnja posvećena je negovanju sećanja na stradale pripadnike vojske i policije kroz filmsku priču koja je emotivna i budi rodoljubiva osećanja. Zbog pomenutih karakteristika filma, mišljenja smo da je pogodan za učenike završnog razreda osnovne škole, kao i za učenike srednjih škola, s tim da se, u skladu s uzrastom, podrazumevaju različite pripreme i aktivnosti pre i posle prikazivanja filma”, ističu u ZUOV-u.
Gledanje ovog dokumentarca, napominju stručnjaci, lako se može dovesti u vezu sa zakonom definisanim ciljevima obrazovanja i vaspitanja, koji se odnose na razvijanje nacionalnog identiteta i osećanja pripadnosti Republici Srbiji, kao i sa sadržajima i ishodima iz programa istorije, srpskog jezika i književnosti, građanskog vaspitanja i drugih obaveznih predmeta i izbornih programa. Stoga, kako ocenjuju, ovaj dokumentarac predstavlja izvanrednu podlogu za razgovor sa učenicima o mnogim temama – ne samo o ratu i stradanju.
Izvor: POLITIKA