fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Прво етно село на српском гробљу

Мјештани Зељуша
Мјештани Зељуша

МОСТАР – Мjештани српског повратничког насеља Жељуша тврде да су на локациjу “Борине“, гдjе jе некада било православно гробље, jуче дошли багери да поравнаjу оваj терен и припреме га за изградњу етно села.

Двадесетак мjештана, коjи су се данас окупили на локалитету старог гробља, тврде да jе оно девастирано годинама након рата и да се ту чак ископавао шљунак, те да jе девастациjа  настављена ових дана.

Мjештанин Жарко Дабић наводи да jе на том локалитету приjе рата било гробље, некад и наjвеће у бjелопољскоj котлини, а налазило се и 12 стећака.

“Ту jе све био крст до крста, ту jе сахрањен моj прадjед. Диjелови тих крстова се и данас могу наћи побацани и уништени. Ту се стално након рата депонуjе смеће и ископава шљунак, али ми смо били немоћни да то зауставимо“, каже Дабић.

Он истиче како jе таj локалитет власништво села Жељуше и Српске православне цркве.

Дамjан Дабић тврди да су ту сахрањени његови преци и додаjе да оваj проблем треба риjешити диjалогом.

Игуман манастира Житомислић Данило Павловић, коjи jе данас био на лицу мjеста, истакао jе да jе несхватљиво да се на таквим мjестима предузимаjу било какве активности, а да се не обавиjесте они чиjи су мртви ту сахрањени.

Он jе рекао да су гробља за хришћане света мjеста и подсjетио да су ту до рата били камени споменици коjи су свjедочили о гробљу, а након рата су приликом ископавања шљунка виђане и кости.

„Ту се виде и стећци коjи су културно насљеђе БиХ и о овоме jе обавиjештен и Завод за заштиту споменика у Сараjеву. Гдjе год су национални споменици не може се радити без сагласности Завода за заштиту споменика. Очекуjемо да видимо како ће Завод реаговати и док се не добиjе дозвола од Завода мислим да нема говора о даљим радовима“, каже игуман Данило.

Он не зна ко радове изводи и ко jе дао дозволе. “Оно што нас као Цркву и православну заjедницу овдjе занима jесте да гробље буде очувано и да се на њему не ради“, истиче игуман.

Градско виjеће Мостара у марту jе усвоjило регулациони план “Борине“ коjим jе предвиђено да се на спорном локалитету изгради етно село.
Директор Завода за урбанистичко планирање Мостара Салем Бубало тврди да се jош ниjе почело са припремам терена за етно село и да град нема везе са радовима.

Његове неслужбене информациjе говоре да jе неко на том локалитету самовољно хтио вадити жељезо из отпада коjи jе ту депонован.

Што се тиче етно села, Бубало наводи да jе регулационим планом узети у обзир стећци, коjи су заштићени по законскоj процедури.

„Нико не дира гробље нити има ту намjеру. Ту се пиjесак вади већ 50 година. Чим се крене у неки проjекат нађе се група надобудних људи да каже – нећемо ми то ту, а сутра ће доћи да пита гдjе ће се запослити“, каже Бубало.

Он тврди да jе то земљиште градска имовина и да ће ускоро бити расписан jавни позив за изградњу етно села.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: