Александар Недић Изненађен нападима удружења Јевреја. Разместио их је с православним крштеницама по Србији
Милан Недић није крив за Холокауст, како тврде јеврејска удружења, и не постоји документ који га може повезати с прогоном и депортацијом јеврејског живља у Београду – тврди Александар Недић, праунук ратног премијера Србије и један од предлагача његове рехабилитације.
– И не само што није одговоран, већ је и помогао оним Јеврејима којима је могао. Тако је 1.300 јеврејске деце, а према незваничним подацима и више од 2.000, између 1941. и 1943, са лажним православним крштеницама, склоњено у различите крајеве Србије. Најпознатија је Медлин Олбрајт, чији је отац пре рата био чешки дипломата у Београду. Како је сама раније тврдила, са лажним документима пребачена је у Врњачку Бању – каже Недић.
Међутим, у својој званичној биографији Олбрајтова тврди да је Други светски рат провела у Лондону – да је њен отац отишао из Београда 1939. године, у који се са службом вратио после рата.
Подносиоци захтева за рехабилитацију задовољни су што је Виши суд у Београду одбацио захтев Савеза јеврејских општина и Јеврејске општине Београд да се укључе у рехабилитацију као умешачи, односно трећа страна која би изнела доказе зашто рехабилитација није могућа.
НАСТРАДАЛИ У БОРУ
У Бачкој и Барањи, које су биле под Мађарима, убијено је 13.500 јеврејских грађана. Пре рата, тамо их је живело 16.000. Убијени су у логорима, рацијама и на присилном раду у Украјини, Мађарској и у борском руднику.
– Задовољни смо не зато што се плашимо неких нових доказа који би изашли у јавност, већ зато што je испоштован закон који предвиђа једностраначки поступак, односно само странку која тражи рехабилитацију и државу која о томе одлучује. Уједно су ме изненадиле оштре осуде овакве судске одлуке, посебно од потпредседника Јеврејске општине Београд Хариса Дајча, чији је отац био Едвард Дајч, потпредседник Главног одбора Српске либералне странке, која је поднела захтев за Недићеву рехабилитацију с којим се он сложио – каже Александар Недић.
Своје тврдње да колаборационистичка власт није одговорна за Холокауст, праунук ратног премијера поткрепљује књигом др Јаше Романа, партизанског пуковника, из 1980. године – „Јевреји у Југославији 1941-1945“. У тој књизи Романо наводи и процентуално и у бројкама колико је Јевреја настрадало у појединим окупираним деловима некадашње Краљевине Југославије. У целој Краљевини пре рата било је 82.242 Јевреја, а настрадало их је 67.248. Од тога, процентуално, највише у Македонији, која је била под бугарском окупацијом – око 90 одсто, јер су из сабирног центра у Скопљу послати у концлогор Треблинка, где су угушени у гасним коморама. Потом следе Србија и НДХ.
Али, како каже Александар Недић, Романо наводи и да су за стрељања одговорни окупатори, као и да ниједан од четири концлогора у ужој Србији нису основали Срби.
Аутор: В. Ц. С.
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести:
Јеврејска општина против Недића | Јадовно 1941.