Iz Crkvene opštine Čapljina i Srpskog nacionalnog društva „Prebilovci“ uputili su poziv za dostavljanje imena postradalih Srba u Drugom svjetskom ratu na području južne Hercegovine kako bi ona bila upisana na zidove Hrama Hristovog Vaskrsenja u Prebilovcima.
Čapljinski paroh Marko Gojačić kaže da je u toku upisivanje imena Svetih novomučenika Prebilovačkih i Donjohercegovačkih na zidove Hrama Hristovog Vaskrsenja u Prebilovcima, koji su mučenički postradali u toku Drugog svjetskog rata.
„Ovim putem pozivamo sve ljude da nam dostave imena srodnika, komšija, prijatelja, poznanika koji su postradali na području Donje Hercegovine kako bismo ovo bogougodno djelo što bolje i uspješnije dovršili“, rekao je Gojačić.
Podaci i informacije mogu se dostaviti na broj telefona +381 65 46 44 557 ili na elektronsku poštu snd.prebilovci@gmail.com
Prebilovci i njegovi stanovnici predstavljaju simbol stradanja srpskog naroda u BiH, zbog stravičnog pogroma 1941. i 1992. godine.
U avgustu 1941. godine 3.000 ustaša upalo je u Prebilovce i pobili su više od 800 od ukupno 1.000 stanovnika ovog sela. Avgustovski pogrom preživjelo je svega 172 Srba.
Zločin nad Srbima u ovim krajevima Hercegovine ponovio se i u ljeto 1992. godine kada su vojne snage Hrvatske, HVO-a i HOS-a, pod komandom generala Janka Bobetka ubile veliki broj civila, uništile sve srpske kuće, crkve, manastire, spomenike i druge objekte.
Gradnja hrama u Prebilovcima, u čiju kriptu su položeni posmrtni ostaci više hiljada Srba ubijenih u dolini Neretve za vrijeme Drugog svjetskog rata, počela je 1991. godine. Međutim, 1992. godine Hrvatska vojska predvođena Bobetkom minirala je kriptu i bagerima praktično uradila sve da tragovi zločina budu uništeni.
Sveti arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve kanonizovao je prebilovačke mučenike i od prošle godine se slave kao sveti svakog 6. avgusta.
Spomen-hram u Prebilovcima ponovo se obnavlja, zahvaljujući brojnim donatorima. Među njima je veliki broj Srba koji su porijeklom iz Hercegovine. Veliku pomoć i podršku u izgradnji hrama pružila je Vlada Republike Srpske.
U Prebilovcima danas ima šezdesetak stalnih stanovnika i dvadesetak koji tu borave povremeno.
Vezane vijesti:
POTPISAN MEMORANDUM O SARADNjI PREBILOVACA I LIDICA
Prebilovačka deca među srpskim svetiteljima
SRPSKE JAME I STRATIŠTA PRETVORENI U DEPONIJE