Повратници са ратишта у Сирији и Ираку представљају значајну пријетњу за регион, изјавио је директор Војнообавјештајне агенције (ВОА) Србије Славољуб Дабић.
Дабић је за лист „Данас“ истакао да се у Сирији и даље бори неколико стотина лица са западног Балкана.
Он каже да се не очекује угрожавање безбједности Србије, али и да се не могу искључити појединачне акције инспирисане великим терористичким нападима са цивилним жртвама.
„Неколико стотина бораца из региона и даље је присутно у Сирији и Ираку у редовима такозване `Исламске државе` или Џабат ал Нусре (Ал каиде)“, додао је он.
Дио повратника, како је подвукао, представља само потенцијалну пријетњу, пошто њихова очекивања од учешћа у рату у Сирији нису испуњена.
„Повратници који су провели дуже време на ратишту и они који се плански враћају у регион јесу значајна претња. Захваљујући стеченим искуствима и успостављеним везама током боравка у Сирији и Ираку они могу бити логистички ослонац потенцијалним терористима који регион користе као транзитну руту“, истакао је Дабић.
Он напомиње да Србија његује пријатељске односе са многим блискоисточним и афричким државама, да води избалансирану спољну политику у ближем и ширем окружењу и да не очекује угрожавање безбједности земље.
„Ипак, екстремне идеје имају значајан број присталица у региону и пропаганда, посебно путем друштвених мрежа, инспирише неприлагођене, проблематичне, асоцијалне и индоктриниране појединце, који се могу докопати оружја и извести самосталне терористичке акције. Зато не можемо искључити појединачне акције инспирисане великим терористичким нападима са цивилним жртвама, попут обарања руског путничког авиона и трагедије у Паризу“, наводи Дабић.
Он појашњава да је отворен простор за бројне илегалне активности, укључујући и могућност убацивања потенцијалних терориста на подручје Европе.
„Такође, број носилаца претњи у региону расте, услед повратка радикалних исламиста у матичне државе са бојишта у Ираку и Сирији“, истиче Дабић.
Он је додао да систем одбране Србије карактерише обимна међународна сарадња чији је један сегмент сарадња ВОА са страним војнообавјештајним и безбједносним службама.
Дабић је додао да Србија у поступању са избјеглицама поштује све међународне стандарде, али и води рачуна о сопственој безбједности.
„ВОА ће као део националног обавештајно-безбедносног система наставити детаљно праћење ситуације у непосредном окружењу земље, прикупљање и анализирање података о свим спољним безбедносним претњама по Србију, у које свакако сврставамо и тероризам“, додао је Дабић.
Везане вијести:
На Балкану 400.000 поклоника „Исламске државе“ – БиХ
Повратници са сиријског ратишта безбједносни проблем
Вехабизам се челичи у 28 насеља у ФБиХ