Манастир Острог
Митрополиjа црногорско-приморска и епархиjе будимљанско-никшићка, милешевска и захумско-херцеговачка сматраjу да jе Црноj Гори потребан модеран и на цивилизациjским основама и општепризнатим начелима међународних конвенциjа утемељен закон коjи ће афирмисати кооперативну одвоjеност цркве и вjерских заjедница од државе и на прави начин штитити право на слободу вjероисповиjести.
Из Митрополиjе црногорско-приморске и Епархиjе будимљанско-никшићке сматраjу и да треба одбацити Нацрт закона о слободи вjероисповиjести, припремљен нетранспарентно, на дискриминаторски начин, уз понижаваjуће игнорисање постоjања оних чиjи се правни положаj уређуjе, и то од министарства надлежног да штити и промовише људска права.
Из Митрополиjе и Епархиjе поручуjу да Нацрт треба одбацити и због броjних неуставних одредби коjим се атакуjе на слободу вjероисповиjести и друга загарантована људска права, посебно на унутрашњу аутономиjу Цркве и вjерских заjедница.
„Нацрт закона о слободи вjероисповиjести Министарство за људска и мањинска права доставило jе Влади Црне Горе, мимо предложеног и на званичном саjту обjављеног дневног реда, за сjедницу 30. jула. По свему судећи, полазна основа Министарства и радне групе садржана jе у `Информациjи`, а не у озбиљноj студиjи са истраживањем и анализом, каква jе пракса приликом припреме законских прописа у Црноj Гори. `Информациjа` Министарства обиловала jе низом нетачности, произвољности и тенденциозности“, наводи се у саопштењу Митрополиjе и Епархиjе.
Наводи се и да Црква, вjерске заjеднице, вjерници и шира jавност ни до данас нису добили одговоре на броjна питања поводом начина припреме Нацрта закона, а jош ниjе познато ни да ли су у припреми Нацрта учествовали и страни експерти, као и да ли jе Нацрт, приjе достављања Влади, упућен Венециjанскоj комисиjи и другим релевантним међународним институциjама коjе прате начин припреме и доношење прописа из области људских права.
Из Митрополиjе и Епархиjе указуjу да ниjе уобичаjено да Влада усваjа нацрт закона, jер досадашња пракса показуjе да Влада усваjа приjедлог закона након jавне расправе о нацрту закона.
Митрополиjа и Епархиjа наводе да су званично упутиле приговоре и примjедбе на „Информациjу“ Министарству, коjе никада ниjе одговорило.
Црква у Црноj Гори годинама указуjе на потребу доношења новог закона и не противи се доношењу правног акта коjим ће се уредити правни положаj Цркве и вjерских заjедница у држави, али сматра да овакав нацрт закона треба одбацити с обзиром на дискриминаторан и нетранспарентан начин припреме и усваjања, као и његов садржаj коjим се грубо задире у унутрашњу аутономиjу Цркве и нарушава уставно начело одвоjености цркава и вjерских заjедница од државе, наводи се у саопштењу.
Поручуjе се и да ће Српска православна црква свим легалним и легитимним средствима бранити вjековна права од агресивног правног насиља коjе се на овакав начин покреће од Министарства за људска и мањинска права.
Везане виjести:
НЕ ПРЕСТАЈЕ ОТИМАЧИНА! – Jadovno 1941.
АМФИЛОХИЈЕ: ОВО ЈЕ ЋИРИЛИЧНИ НАРОД И … – Jadovno 1941.
Заборавили заветни камен – Jadovno 1941.