fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПОРОДИЦЕ ЖРТАВА НЕЗАДОВОЉНЕ СПОРОШЋУ ПРОНАЛАСКА НАЈМИЛИЈИХ

У Скупштини града Београда обиљежен Међународни дан несталих

У Скупштини града Београда обиљежен Међународни дан несталих


Породице несталих српских жртава обиљежиле су данас у Скупштини града Београда Међународни дан несталих пригодним скупом, са коjег су поручили да су незадовољни спорошћу процеса проналаска и идентификациjе њихових наjмилиjих и да од Србиjе очекуjу да уради више на том питању.

Предсjедник Координациjе српских удружења породица несталих лица са простора бивше Југославиjе Драган Пjевач рекао jе новинарима да се, према подацима МКЦК, укупно у региону тражи 10.387 несталих, од чега jе српских жртава више од 3.600.

„На подручjу Хрватске има око 1.890 несталих Срба, а удружења породица жртава су jако незадовољна нарочито са ексхумациjама познатих гробних места у Хрватскоj. Идентификациjе иду споро“ рекао jе Пjевач.

Он jе навео да 20 година након рата ниjе ексхумирано 222 лица, за коjе се зна да су српске жртве, а што може да се уради сутра, само да се хоће.

Што се тиче српских жртава на Косову и Метохиjи, Пjевач наводи да има око 520 несталих и да се ту ништа не дешава, jер нема ни ексхумациjа, нити идентификациjа, а и удружења из Републике Српске истичу да постоjи неселективност у идентификациjи.

„На данашњи дан желимо да кажемо да држава Србиjа не чини довољно да би проблем несталих српских жртава био решен“, истакао jе Пjевач.

Према његовим риjечима, у Хрватскоj и на Косову српске жртве сматраjу жртвама „другог реда“. „Намеће се колективна кривица за ратове српском народу, па се сматра да су српске жртве заслужиле то што су добиле“, додао jе Пjевач.

Предсjедник Удружења киднапованих и несталих лица на Косову и Метохиjи Верица Томановић рекла jе да jе веома тешко што мора да констатуjе да већ 16 година породице српских жртава са Косова безуспjешно покушаваjу да пронађу своjе наjмилиjе.

„Процес проналажења jе далеко спориjи, него што jе био. Заjедно са Албанцима трагамо за више од 1.400 људи, а на нашем списку jе 525 Срба коjи jош нису пронађени“, рекла jе она, наводећи да jе велико питања када ће Специjални суд за злочине ОВК почети са радом, али да породице жртава желе да што приjе дођу до истине и правде.

Директор Документационо информационог центра „Веритас“ Саво Штрбац истакао jе да се на „Веритасовом“ списку тренутно налази 1.874 несталих Срба у Хрватскоj, међу коjима jе чак 70 одсто цивила и 27 одсто жена и да jе суштина проблема како натjерати Хрвате да раде на томе брже и ефикасниjе jер ће овим темпом проналажења проблем несталих траjати десетинама година, ако икад и буде риjешен.

„Постоjи око 360 регистрованих гробних мjеста и онда се често питамо, а питамо и Хрвате и међународну заjедницу – зашто се бар та регистрована гробна мjеста не ексхумираjу“, навео jе Штрбац.

Он jе истакао да са стране стижу службени одговори да немаjу довољно капацитета, али да он сматра да ниjе у томе суштима овог проблема, него у нечему другом.

„Они кажу – ми тражимо 800 Хрвата, ако вама дамо све што имамо, идентификуjемо неидентификоване, ексхумирамо позната гробна мjеста, ми вас више немамо чим уцjењивати, гдjе су наши“, додао jе он.

Штрбац jе навео да су у Хрватскоj убиjеђени да Србиjа криjе некакве податке о несталим Хрватима, што ниjе тачно, jер jе Србиjа отворила све евиденциjе и ексхумирала сва позната гробна мjеста по Србиjи, углавном уз риjеке Саву, Дунав, Дрину.

„Мислим да ту треба тражити и помоћ међународне заjеднице, између осталог и ЕУ, чиjи jе Хрватска члан, мада не вjеруjем да их баш могу натjерати“, навео jе Штрбац.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:
(Не)усаглашени пописи несталих – Jadovno 1941.
нестали мораjу бити пронађени, идентификовани и опоjани
обиљежен дан несталих срба сараjевско-романиjске региjе
НЕСТАЛИ – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: