fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПОРАЖАВАЈУЋЕ НЕПРОЦЕСУИРАЊЕ ЗЛОЧИНА

У агресиjи Хрватске воjске 18. и 19. септембра 1995. године на подручjу западнокраjишких општина, односно на териториjи општина Козарска Дубица, Нови Град и Костаjница, убиjена су 104 лица, од коjих 54 цивила и 50 припадника оружаних снага Републике Српске.

 Спомен крст у Козарскоj Дубици

Спомен крст у Козарскоj Дубици

Приредио: Миломир САВИЋ

Представници Борачке организациjе (БОРС) и некадашњи борци сматраjу краjње неприхватљивом и поражаваjућом чињеницу да ни након 20 година нико не одговара за злочине над српским воjницима и цивилима у агресиjи воjске Хрватске на подручjе западнокраjишких општина.

Предсjедник БОРС-а Миломир Савчић каже за Срну да су све жртве на почетку сукоба били Срби, а да за то нико ниjе одговарао.

„Република Српска мора до краjа истраjати у борби за ту врсту правде. У супротном, остаће онакав карактер рата како га други оциjене, остаће да су Срби били агресори, злочинци и све оно што ниjе тако, а приписуjе се српскоj страни“, упозорава Савчић.

Он подсjећа да jе на риjеци Уни практично у старту прекинута операциjа Хрватске воjске и муслиманских снага – „Олуjа“, коjа jе исте године изведена у Републици Српскоj Краjини с намjером да се што већи дио БиХ етнички очисти од Срба.

Савчић закључуjе да jе „Олуjа“ прекинута захваљуjући тадашњоj доброj организациjи српске одбране, храбрости српских бораца и њиховоj чврстоj вољи и високоj свиjести да сачуваjу своjа огњишта и Републику Српску.

Ратни командант одбране општине Козарска Дубица Пантелиjа Ћургуз сматра да jе срамотно што jош нико ниjе одговарао за злочине над Србима у акциjи Хрватске воjске, иако су општине Козарска Дубица, Нови Град и Костаjница сачиниле процjену људских жртава и материjалне штете.

Ћургуз располаже информациjама да у овом случаjу постоjи правна недореченост у смислу тога ко има основу подношења тужбе за ратни злочин – општина поjединачно, Република Српска или БиХ.

„На краjу, све се своди на то да неко од породица жртава треба да поднесе тужбу, а након те пресуде ствара се правна претпоставка за заjедничку тужбу“, наводи Ћургуз за Срну.

Он подсjећа да су српске жртве у Козарскоj Дубици у акциjи хрватских оружаних снага ликвидиране по истим методама као што jе то рађено Србима у логору Јасеновац у Другом свjетском рату.

Говорећи о тадашњим ратним дешавањима на подручjу општине Козарска Дубица, Ћургуз jе рекао да jе Хрватска воjска 18. септембра 1995. године ничим изазваним нападом на западнокраjишке општине извршила агресиjу на Републику Српску.

Ћургуз закључуjе да то била судбоносна битка и побjеда Воjске Републике Српске у завршници протеклог одбрамбено-отаџбинског рата, коjа се са правом може поредити са битком за коридор 1992. године.

Маринко Гачић, коjи jе у то вриjеме као српски воjник учествовао у одбрани Новог Града, истиче за Срну да су хрватске диверзантске групе „Паукови“ и „Пуме“ 18. септембра, након артиљериjске припреме, прешле риjеку Уну на териториjи Републике Српске, убиjаjући, притом, српске цивиле у насељу Туњица.

„Српска страна jе брзо организовала одбрану, приморавши хрватске снаге на повлачење. Они су заробили три српска цивила коjи су завршили у злогласноj сплитскоj `Лори`“, каже Гачић, коjи jе сада предсjедник Борачке организациjе Нови Град.

Он подсjећа да jе српска страна само у одбрани Новог Града изгубила 27 бораца и 47 цивила.

У агресиjи Хрватске воjске 18. и 19. септембра 1995. године на подручjу западнокраjишких општина, односно на териториjи општина Козарска Дубица, Нови Град и Костаjница, убиjена су 104 лица, од коjих 54 цивила и 50 припадника оружаних снага Републике Српске.

Насеља и градови претрпjели су велика разарања и штету.

Централна манифестациjа обиљежавања „Одбране западних граница Републике Српске и БиХ од хрватске агресиjе“ биће одржана 18. септембра у Козарскоj Дубици.

Обиљежавање 20 година од дана одбране западних граница Републике Српске биће одржано под слоганом „Срце jаче од челика“.

Оваj догађаj Влада Републике Српске уврстила jе у календар догађаjа од републичког значаjа, jер jе то био jедан од наjважниjих догађаjа за опстанак Републике Српске.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

ОБИЉЕЖАВАЊЕ ОДБРАНЕ ЗАПАДНИХ ГРАНИЦА СРПСКЕ …

програм обиљежавања 16 година одбране од хрватске агресиjе

ОДБРАНА ЗАПАДНИХ ГРАНИЦА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ …

Западно краjишке општине – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: