ČURUG – Parastosom žrtvama racije, u Čurugu je u petak, 4. januara obeležena 71. godišnjica početka velikog stradanja civilnog stanovništva Šajkaške oblasti i Novog Sada, u akciji koju su organizovale i sprovele mađarske okupacione snage u januaru 1942. godine.
Posle bogosluženja koje su, u Topalovom magacinu – budućem Muzeju žrtava racije, održaili lokalni sveštenici Petar Trivunović i Slobodan Lazić, prisutnima su se obratili ambašador Mađarske u Beogradu Oskar Nikovic i savetnica predsednika Republike Srbije Jasmina Mitrović Marić, saopštilo je Memorijalno društvo “Racija 1942”.
Ambasador Nikovic je pozvao na praštanje i izmirenje, poželevši da se to dogodi u budućem muzeju žrtava racije u Čurugu.
Nikovic je, kako se navodi u saopštenju, obećao pomoć Mađarske kako bi taj muzej bio što pre završen i otvoren za javnost.
Savetnica predsednika Republike Jasmina Mitrović Marić podržala je ideju o što skorijem završetku Muzeja žrtava racije u Čurugu i obećala pomoć države u ostvarivanju tog projekta.
Učesnicima obeležavanja 71. godišnjice čuruške racije obratili su se i predsednik Opštine Žabalj Čedomir Božić, bivša poslanica u Skupštini Vojvodine Julija Teleki, i predsednik i sekretar Memorijalnog društva „Racija 1942“ Milan Radomir i Jasmina Jurišin.
Topalov magacin je zgrada u centru sela, u koju su tokom racije dovođeni nevini ljudi da bi potom bili svirepo ubijani, a njihova tela bacana pod led obližnje Tise.
Istoričari su zabeležili da je racija u južnoj Bačkoj počela 4. januara u Čurugu i Žablju, a masovna ubistva nastavljena su u drugim mestima Šajkaške oblasti i u Novom Sadu od 21. do 23. januara.
Povod za taj masovni i ranije isplanirani pokolj civilnog stanovništva, bila je jedna akcija pripadnika narodnooslobodilačkog pokreta u tom području, u kojoj su mađarske okupacione trupe imale deset poginulih.
Prema podacima mađarskih vojnih krugova, do kojih je došao poslanik Stranke malih posednika u ondašnjem Parlamentu Mađarske Endre Bajči Žilinski, januarska genocidna racija odnela je najmanje 12.763 žrtve.
Memorijalno društvo „Racija 1942“ je tokom četiri godine svog postojanja i rada, došlo do dokumenata i svedočanstava koja potvrđuju tačnost tvrdnji Žilinskog, čestitog i hrabrog čoveka, koji je izgubio život braneći dostojanstvo i prava žrtava racije.
Izvor: RTV