У Старом Броду код Вишеграда служен је парастос за 6.000 Срба које су усташе убиле у марту 1942. године. Више од 50 година о овом злочину на обали Дрине се ћутало.
Данас ријетки преживјели свједоче о стравичним злочинима усташке „Црне легије“. Помену на мученике из Старог брода присуствовало је више стотина становника Рогатице, Вишеграда, Сокоца и Хан Пијеска.
На православни празник Младенце 1942. године српску младост, дјецу, жене и старце из Источне Босне усташка „Црна легија и муслиманска милиција“ протјерали су до обале Дрине. За оне који су остали у Милошевићима и Старом Броду осванула је крвава зора.
Зарад братства и јединства о стравичном злочину ћутало се пола вијека. Ни данас у уџбеницима нема ни слова о покољу Срба у Старом Броду и Милошевићима.
Тек посљедњих осам година ово стратиште има спомен обиљежје.
На овом мјесту под командом Јуре Францетића усташе су побиле 6.000 Срба већином жена дјеце и стараца готово 50 година се ћутало о овом злочину, а тек 2008. године када је подигнуто ово спомен обиљежје истина је испливала на видјело и дан данас преживјели траже своје најмилије али Дрина крије праву тајну.
Извор: Радио Телевизија Републике Српске
Везане вијести:
Обиљежене 74 године од страдања 6.000 Срба у Старом Броду
Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942.
Сакрили масакр 6.000 Срба због братства и јединства
Страдање породице Пушоња на Црквинама 1942.