Služen parastos pripadnicima Mlade Bosne kod spomen kapele u Sarajevu
Polaganjem vijenaca na Spomen-kapelu pripadnicima „Mlade Bosne“ na groblju Sveti arhanđeli Georgije i Gavrilo u Sarajevu, danas je, u organizaciji Srpskog prosvjetnog i kulturnog društva (SPKD) „Prosvjeta“, odata počast učesnicima Sarajevskog atentata.
Rukovodstvo SPKD „Prosvjeta“, predstavnici Srpske pravoslavne crkve – Crkvene opštine Sarajevo, Humanitarnog udruženja „Dobrotvor“ i Udruženja „Sveti Marko“ položili su vijence na Spomen-kapelu gdje su sahranjeni Gavrilo Princip i ostali vidovdanski mučenici.
Vijenac je položio i ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević koji je naglasio da je Vidovdan dan koji slave svi Srbi u svijetu i da je to istorijski datum za sve Srbe.
„Počast odajemo ljudima iz `Mlade Bosne` koji su se borili za ujedinjenje slovenskih naroda na ovom prostoru. Borili su se za plemenitu i dobru ideju koja je živjela 70 godina i danas je više nema. Mi možda nećemo živjeti zajedno, ali nemojmo biti jedni protiv drugih“, poručio je Vukićević.
On kaže da pripadnici „Mlade Bosne“ nisu uzalud dali živote, niti njihova borba treba da bude tumačena na pogrešan način, jer oni nisu bili jednonacionalni, a cilj im je bio ujedinjenje svih Slovena.
Predsjednik „Prosvjete“ u Sarajevu Savo Vlaški kaže da nije dobro ovdašnje tumačenje uloge Gavrila Principa u prošlom vijeku i danas i da on nije nikakav terorista kako ga često bez ikakve osnove etiketiraju.
„Postavlja se pitanje zašto su uklonjene stope Gavrila Principa iz Sarajeva. Nema ni naziva Muzeja `Mlade Bosne`, ni imena Principovog mosta“, rekao je Vlaški.
Istoričar Slobodan Šoja rekao je da su danas došli prijatelji „Mlade Bosne“ i BiH da odaju počast, ne ubicama, nego ljudima koji su se borili za svoju zemlju, slobodu i pravdu.
Osim Spomen-kapele, predstavnici SPKD „Prosvjeta“ posjetili su grob još jednog od članova „Mlade Bosne“ Ivana Kranjčevića koji je sahranjen na groblju Bare, dok su članice Kluba „Mis Irbi“ položile cvijeće na grob velikog humanitarca i dobrotvora Adeline Pauline Irbi.
Posmrtni ostaci vidovdanskih heroja sakupljeni su po zatvorima zemalja bivše monarhije Austro-Ugarske u kojima su tamnovali, nakon čega su 7. jula 1920. godine sahranjeni u zajedničkoj grobnici u Sarajevu.
Kapela Svetog arhanđela posvećena vidovdanskim herojima otvorena je 19 godina kasnije. Na kapeli su ispisani stihovi crnogorskog pjesnika Petra Drugog Petrovića Njegoša: „Blago onom ko dovijeka živi, imao se rašta i roditi“.
Vezane vijesti:
pred novosađanima „mlada bosna i sarajevski atentat“
SOKOLI I MLADA BOSNA – Jadovno 1941.