DONjA GRADINA, 1. MAJA – Polaganjem vijenaca na grobnom polju „Topole“ u Spomen-području Donja Gradina danas su brojne domaće i međunarodne delegacije odale počast nevinim žrtvama koncentracionog logora Jasenovac, u okviru obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Vijence su danas položili predsjednik i potpredsjednik Republike Srpske /RS/ Milorad Dodik i Emil Vlajki, predsjednik Narodne skupštine Igor Radojičić, predsjednik Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović, delegacija Vlade RS, koju su činili predsjednik Aleksandar Džombić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Petar Đokić, ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović, ministar saobraćaja i veza Nedeljko Čubrilović, ministar uprave i lokalne samouprave Lejla Rešić, kao i delegacija preživjelih jasenovački logoraša.
Počast jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini odao je i zamjenik ministra inostranih poslova Izraela Dainel Ajalon, Ambasador Ruske Federacije u BiH Aleksandar Bocan Harčenko, delegacija Parlamentarne skupštine BiH, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH, izaslanik Ambasade Francuske u BiH, delegacija opštine Kozarska Dubica i Grada Kragujevca.
Vijence su zajednički položile delegacije izraelskog grada Modine i Banjaluke, predstavnici SUBNOR-a RS, delegacija Trećeg pješadijskog /RS/ puka Oružanih snaga BiH, Srba sa Kosmeta, Udruženja Roma RS, Srpskog narodnog vijeća iz Hrvatske, Saveza logoraša RS i zajednički delegacija
Boračke organizacije RS, Organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila RS i Udruženja ratnih vojnih invalida RS.
Parastos i pomen sa pravoslavnom, jevrejskom i romskom molitvom počeo je 12.00 časova na grobnom polju „Hrastovi“, a u 12.30 predviđeno je obraćanje zvaničnika.
Donja Gradina predstavlja najveće stratište u sistemu koncentracionih logora „Jasenovac“, koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske /NDH/. Prema nekim procjenama, u Gradini je ubijeno i zakopano više od 360 000 ljudi, pretežno Srba.
Prema istraživanjima stručnjaka, u periodu između 1941. i 1945. godine u sistemu koncentracionih logora „Jasenovac“ ubijeno je oko 800 000 djece, žena i staraca.
Među stradalima je bilo najviše Srba, Jevreja i Roma. Prema načinu ubijanja, jasenovački logor smatra se najmonstruoznijim stratištem koje je tada postojalo u svijetu, a koji je osnovala i njime upravljala NDH.