fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Пољска и јеврејско питање

Влада Пољске је успела да изазове још једну међународну кризу, овога пута усвајањем закона који забрањује употребу фразе „пољски логори смрти“. На мети закона је географска скраћеница која се понекад користи у иностранству за описивање концентрационих логора које су нацисти основали на територији Пољске за време Другог светског рата. Али то није једини циљ новог закона.

Фото: Константин Новаковић
Фото: Константин Новаковић

Пољски грађани мирно говоре о Варшавском гету. Такође, практично нико ко користи фразу „пољски логори смрти“ – укључујући бившег америчког председника Обаму и бившег директора ФБИ Jamesa Comeya – то не чини из зле намере према Пољској.

Ова фраза се налази чак и у пољској школској лектири, на пример у одличној књизи Zofie Nałkowske о холокаусту, Medaliony. Ипак, многи у Пољској верују да би неко у иностранству то могао погрешно да протумачи.

То није први пут да пољски политичари воде битку против „пољских логора смрти“, а такве иницијативе нису блиске само владајућој Партији закона и правде. Тему је заправо отворио бивши министар спољних послова Radek Sikorski. Али у новом закону се не помињу логори смрти. Закон криминализује тврдње о одговорности Пољака за било које злодело почињено према другим народима. Одступања од овог правила су дозвољена у академским и уметничким радовима, али не и у медијима, чиме је угрожена слобода говора у пољском друштву.

Спорни део закона гласи:

„Свако ко јавно и неистинито приписује пољском народу или пољској држави одговорност или заједничку одговорност за нацистичке злочине које је починио Трећи рајх (…) или за друге злочине који представљају злочине против мира, против човечности или ратне злочине, или на други начин значајно умањује одговорност стварних починилаца таквих злочина, може бити кажњен новчаном казном или казном затвора до три године.“

Амбасада Израела у Варшави поставила је умесно питање:

Да ли ће и преживеле жртве Холокауста бити кривично гоњене ако проговоре о својим искуствима? Кнесет је запретио усвајањем закона који криминализује умањивање улоге Пољака који су учествовали у Холокаусту. Предлог закона има подршку 61 од 120 посланика у израелском парламенту.

Пре него што су пољски Сејм и Сенат усвојили закон, амерички Стејт департмент је издао досад најоштрије саопштење у вези са Пољском од 1989. године, упозоравајући на „могуће последице које би овај закон, ако буде усвојен, могао имати на пољске стратешке интересе и односе – укључујући односе са САД и Израелом“. Министар спољних послова суседне Украјине био је још оштрији:

„Пољска од данас више није стратешки партнер Украјине. Пољска је данас угрозила нашу интеграцију са Европом.“

И заиста, Пољска је угрозила односе са своја три најважнија савезника – САД, Немачком и Украјином – који су досад толерисали испаде Jarosława Kaczyńskog, фактичког владара Пољске. Земља се суочава са претњом изолације од стране запада и губитка утицаја на међународној сцени, што је чини још рањивијом пред реваншистичким претњама Путинове Русије.

Упркос отпору великог дела пољске елите, Kaczyński нема намеру да одустане од новог закона. Да не буде забуне, он, као и његов преминули брат близанац Lech, није антисемита. Lech Kaczyński се борио против антисемитизма у Пољској, одлазио на прославе Хануке и посећивао синагоге. Заправо, влада Пољске је досад била најгласнији заговорник интереса Израела у читавој Европи, за шта је доказ и њено уздржавање од гласања у УН-у против признања Јерусалима као престонице Израела од стране америчког председника Доналда Трумпа.

Али Jarosław Kaczyński, чији популизам више није под братовљевом контролом, обликовао је нови закон тако да користи Партији закона и правде. Његовим гласачима центра нови закон не смета, јер идеја о забрани фразе „пољски логори смрти“ делује довољно безазлено. С друге стране, пошто се решио најекстремнијих десничара у влади (министар спољних послова Witold Waszczykowski, министар одбране Antoni Macierewicz и министар за животну средину Jan Szyszko), Kaczyński покушава да поврати поверење својих гласача са деснице. Њима ће бити драго зато што је Пољска ударила шамар Израелу, Украјини и практично читавом свету.

Циничност овог приступа очитује се у чињеници да чак и водећи чланови партије признају улогу коју су Пољаци имали у прогону Јевреја. Пре свега месец дана Ryszard Czarnecki, члан Партије закона и правде и потпредседник Европског парламента, назвао је члана Европског парламента из опозиционе Грађанске платформе szmalcownikom, што је погрдан назив за људе који су за време рата уцењивали скривене Јевреје или оне који су их штитили.

Овде није битно то што су шефови 4 парламентарне групе одмах захтевали да Czarnecki буде смењен, као ни то што је премијер Пољске Mateusz Morawiecki покушао да га одбрани. Важно је да је употребом термина szmalcownik Czarnecki признао да је поред Пољака који су спасавали животе Јевреја било и Пољака који су их слали у смрт, што су пољски историчари Jan Gross, Irena Grudzińska, Barbara Engelking, Jan Grabowski, Jacek Leociak, Dariusz Stola и други темељно документовали.

Тако Партија закона и правде у настојању да спречи коришћење фразе „пољски логори смрти“ доприноси њеном ширењу. Бивши премијер Donald Tusk је на Твитеру објавио: „Свако ко шири неистиниту фразу ’пољски логори смрти’ угрожава репутацију и интересе Пољске, а у томе се највише истичу творци овог закона.“

Ружна коинциденција је и то што је закон усвојен на 73. годишњицу ослобађања Аушвица и непосредно пред 50. годишњицу антисемитске кампање пољске комунистичке владе 1968, која је довела до егзодуса 20.000 пољских грађана и лишила земљу неких од њених најбољих умова. И тада и сада се подилазило „патриотским гласачима“ по цену нарушавања угледа Пољске. Надајмо се да ће то остати једина сличност између ова два догађаја.

Sławomir Sierakowski, Social Europe, 12.02.2018.

Превео Ђорђе Томић

Пешчаник.нет, 17.02.2018.

Извор: ПЕШЧАНИК

Везане вијести:

Моравјецки: Истражити колико је заиста Пољака убијало Јевреје

Моравјецки: Само Пољаци, Срби и Грци нису били Хилтерови колаборанти

Качињски: Пољаци неће плаћати данак за Холокауст

Протест преживелих у холокаусту испред амбасаде Пољске у Израелу

Дуда потписује приједлог закона о Холокаусту

Пољска отказала посјету израелског министра

„Очекујемо помоћ савезника у заштити истине о Холокаусту“

Варшава неће ограничити дебату о Холокаусту

Меморијални центар Холокауста критиковао закон Пољске

Пољски Сенат усвојио спорни закон о холокаусту

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: