Kоментари на друштвеним мрежама у којима се наводи да су на Казанима убијени „сарајевски четници са оружјем и средствима везе“, резултат су сатанизације и демонизације Срба као „ружних, прљавих и злих каубоја који су дојахали на коњима ЈНА на брда око Сарајева“
Приредила: Вера БУГАРИН
Подаци о страдалима показују да нема ни једног елемента за став да је на Сарајево извршена агресија из Србије и Црне Горе, већ се радило о грађанском рату, истиче директор Бироа за људска права Удружења „Демократска иницијатива сарајевских Срба“ /ДИСС/ Душан Шеховац.
У интервјуу Срни Шеховац наводи да „треба уложити огромну моралну и интелектуалну снагу да се сруше и бошњачки и српски лажни митови о догађајима у ратном Сарајеву“.
„Када се озбиљно анализирају подаци о жртвама у Сарајеву, може се видјети да су од 14.500 погинулих, убијених и несталих 1992. године само 625 лица имала пријављену адресу пребивалишта изван Сарајева. Остале жртве, њих 13.860, су биле пријављене на територији десет градских општина“, истиче он.
Према доступним подацима, у Сарајеву је погинуло 8.940 војника, од којих је 5.713 Бошњака, 2.900 Срба, 296 Хрвата и 31 припадник осталих народа. Убијено или нестало је 3.813 Бошњака, 1.074 Срба, 723 Хрвата и 162 осталих.
Истовремено, нигдје не постоји јавно верификован и објављен списак о 1.602 убијене дјеце.
„Хаг у својим анализама демографских губитака помиње 450 убијене дјеце, а директор Истраживачко документационог центра Мирсад Токача и директор Института за истраживање злочина против човјечности и међународног права Универзитета у Сарајеву Смаил Чекић 642 страдале дјеце“, тврди Шеховац.
Он посебно истиче да постоје судско-истражни документи и досијеи са свим подацима о 102 убијене дјеце у ратном Српском Сарајеву, те да се о најмлађим жртвама, које су убијане на Грбавици, Илиџи, Вогошћи, Трнову, Хаџићима, Рајловцу, Илијашу, Палама и Лукавици – и даље шути.
„Зашто? Дјеца су дјеца, највеће жртве рата. Њих су сарајевски `хуманисти` заборавили, одвојили их од дјеце `опкољеног` Сарајева. Дегутантно је измишљати жртве и објављивати лаж као истину“, истиче Шеховац.
Према српским тврдњама, у Сарајеву је убијено и нестало око 6.000 припадника овог народа, што супротна страна упорно негира. Ријетке судске пресуде за злочине над Србима у овом граду изречене су нижерангираним починиоцима, док су наредбодавци остали недодирљиви.
„Не треба измишљати нове, непостојеће српске злочине, а правити се као да не постоје злочини Бошњака у Сарајеву. О њима се ријетко говори, а још рјеђе процесуирају, јер то руши слику о Бошњацима као жртви.
Цијело Сарајево зна ко је убио Бошка и Амиру, двије дјевојчице на Грбавици, ко је везао сајлом старца и старицу у Трнову и вукао их по макадаму док се нису распали.
Сви знају ко је запалио православну цркву у Трнову и заковао човјека на улазу да и он изгори. Ову цркву и цркву у Осенику запалили су и срушили Бошњаци, што су докази да је лажан сарајевски мит да Бошњаци нису у Сарајеву срушили ниједну православну цркву“, наводи Шеховац за Срну.
Он сматра да „објективност не станује у Суду БиХ“ – кад Срби у Хаџићима разоружавају, хапсе и одводе у Спортску дворану Бошњаке онда је то „етничко чишћење територије“, а кад Бошњаци исто чине Србима у Хаџићима и Пазарићу, то је онда „легално чишћење државне територије од побуњеника“.
„Графичка школа на Илиџи у којој су Бошњаци били затворени један дан именује се као ратни, малтене, концентрациони логор, а `Силос` у Тарчину, кроз који је до јануара 1996. године прошло неколико стотина Срба, а једна бака држана 1.420 дана, именују као `војни истражни затвор`.
Простор у Трнову гдје су били заробљени Срби називају котловницом, Припаднике Војске Републике Српске из Трнова, Кијева и Војковића зову агресорима /а били су код код својих кућа/, а припаднике такозване Армије БиХ из Фоче и ХОС-а из Доњег Вакуфа – `регуланом војском у Трнову“, прецизира Шеховац.
Према његовим ријечима, коментари на друштвеним мрежама у којима се наводи да су на Казанима убијени „сарајевски четници са оружјем и средствима везе“, резултат су сатанизације и демонизације Срба као „ружних, прљавих и злих каубоја који су дојахали на коњима ЈНА на брда око Сарајева“.
„Бакир Изетбеговић `касно на Казане дође`. Он и његов отац су 1993. године знали за ове злочине. Изетбеговић је раније одао почаст једном од саучесника ових злочина, подстрекачу, помагачу и наредбодавцу Мушану Топаловићу Цаци, корачајући на челу колоне на његовој сахрани. Цацо је укопан на истом гробљу гдје је и његовог отац Алија“, наводи Шеховац.
Он закључује да је вишегодишња шутња већине утицајних Бошњака о злочинима чије су жртве били сарајевски Срби утицала на сарајевско јавно мњење, па је формиран став да није ни било ратних злочина према Србима у Сарајеву.
Према његовим ријечима, ДИСС је 1996. године управо формиран са циљем да уради много друштвено корисних ствари, јер су видјели и осјетили, да ће вријеме послијератне реинтеграције Срба у главни град БиХ бити тешко и болно.
Док је СДС позивао Србе да дођу у Републику Српску, а СДА их тјерао из Федерације БиХ пријетњама свих врста, Шеховац каже да је међународна зеједница све то посматрала из удобних и добро плаћених фотеља, те да готово ништа није урадила да заштити Србе који су у рату били на територији под контролом Војске Српске.
„У турбулентном и пуном опасности послијератном вемену били смо храбра група Срба која је јавно износили своје ставове. Залагали смо се за право сваког појединца и породице да сами одлуче хоће ли ићи или остати. Занимљиво да је исти став имала и ратна Скупштина Српског Сарајева, а о томе се цијело вријеме шути.
То је затамњено дугогодишњом пропагандом да је Србе из Сарајева извео само СДС, и да само он сноси кривицу за једну од највећих трагедија српског народа“, наводи Шеховац.
Према његовим ријечима, ДИСС се годинама борио, залагао, тражио и предлагао промјене, али да готово ништа нису постигли јер ни од кога нису имали ефикасну подршку.
„Власти у Сарајеву ДИСС држе у стању коме постојимо, јер се не може рећи да смо мртви, а исто тако се не може речи и да смо живи. Истина је да се положај реинтегрисаног српског народа погоршао у свим подручјима“, тврди Шеховац у интервјуу Срни.
Он објашњава да Срби у Сарајеву данас нису изложени насиљу, али су свакодневно предмет „суптилене, тихе, ефикасне дискриминације у свим областима“.
Рјешење да се то заустави Шеховац види у хуманом, људском реаговању Бошњака у Сарајеву који шуте и, како каже, нису свјесни да је та њихова шутња најефективнији рад на дезинтегрцији БиХ.
„Сваког дана све нас је мање – свакодневно се исељавају и умиру сарајевски Срби. У старачким домовима је више Арапа од Срба. У Сарајеву се рађа више дјеце странаца, из других и трећих бракова Бошњакиња и Арапа, него српске дјеце, и наравно да њих има више и у школским клупама“, наводи Шеховац.
Указује и на смањење броја политичких представника на свим нивоима, додајући да у пола сарајевских општинских вијећа нема ниједног Србина, а ни Хрвата, што је злоупотребљено од стране Бошњака који постају четири године политички Срби и глуме Србе у парламентима.
„На Илиџи је умјесто Србина, на челу општинског вијећа Бошњак из Братунца. Занемарљив је број запослених Срба у јавним институцијама, далеко од прокламованих уставних норми“, наводи Шеховац и закључује:
„На Илиџи, гдје живим, Срби немају ниједан сто на пијаци, немају ниједан мали, средњи или велики пословни простор, који је у функцији. У основној школи и гимназији раде двије професорице енглеског језика, на неодређено вријеме. Јесмо конститутивни, али нисмо равноправни.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Сарајевска најпознатија јавна тајна: Цацо, Казани и злочини …
Шеховац: Изетбеговићу, касно си се сетио Казана | Јадовно 1941.
ПРАВДА ЗА УБИЈЕНЕ СРБЕ НА КАЗАНИМА
2 Responses
Ispravka;
Na samo pocetku teksta napisala sam 992 a treba stajati 1992.
Ja ne znam kome i gdje treba da ispricam svoju istinitu pricu.
992 godine sam 45 min .pre blokade Sarajeva izasla krenuvsi djeveru u Beograd. Ja moje troje djece i muz.
Naravno nisam se vise ni mogla vratiti. A kada sam 1999 godine dosla da vracam stan, prvo sto me moja kuma na Grbavici gledala kao duha, a zatim ispricala, da je na radio federacije javljeno odmah na pocetku ratnih sukoba 1992 godine, da smo mi kao famelijarno svi stradali od granate sa cetnicke strane u Sarajevu.
A ja kada sam dosla da vadim svoja dokumenta u Sarajevu u Fedralnom MUP-u ja sam osam mjeseci dokazivala da sam ziva i da sam zivjela u Sarajevu , iako sam imala sa sobom ORIGINAL PRIJAVU O PREBIVALISTU OD 1990 GOD. U MUPU, u Sarajevu Federacije, i ja i svi moji clanovi su izbrisani kao da nikada nismo postojali.
Ja sam samo za sebe izvadila te dokumente ali tako sto sam iz mjesta rodjenja morala donjeti prvo da sam se tamo prijavila pa tek onda su me oni prijavili u Novo Sarajevo sa 1990 godinom ali adresa je morala biti ne ona koja je bila 1990 nego novi naziv ulice posle ratnih sukoba.
Ja sam u sarajevu zivjela od 1985 i uredno sam imala sve prijave i odjave. Najnoviji stan sam diobila 1990 i zato mi je ta godina bila zadnja sa prijavom.
A pre pocetka sukoba, nas stan je bio obiljezen, urezanli su nesto iznad vrata. Kao i stan bivsih komsija Srba. Posle smo saznali da su 04.04.1992 godine u noci pohapseni i komsije i vecina koja je nadjena u kucama.
Pitam se koliko tako ima porodica koje su izbrisane i niko za njih ne zna. Pitam se zasto sam ja sa svojom porodicom trebala biti likvidirana. A sve navodi da je to bilo organizovano .
Mozel neko strucniji da analizira ovu moju istinitu pricu.