fbpx
Pretraga
Close this search box.
Ж | Ž

Podijelite vijest:

POČINjE OBILjEŽAVANjE STRADANjA PRIPADNIKA JNA

dobrovoljacka2.jpgBANjALUKA, 2. MAJA /SRNA/ – U Istočnom Sarajevu duhovno-poetskom akademijom danas počinje obilježavanje stradanja pripadnika Jugoslovenske narodne armije 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

Akademiji u Kulturnom centru Istočno Novo Sarajevo, kao i sutrašnjem obilježavanju stradanja vojnika JNA, prisustvovaće ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić.

Duhovno-poetska akademija, na kojoj je predviđeno i obraćanje zvaničnika, biće održana u 18.00 časova, najavljeno je iz resornog ministarstva.

Za sutra u 9.00 časova planirano okupljanje građana ispred Spomen crkve u Miljevićima, zatim polazak autobusa u Sarajevo. U 10.00 časova najavljena je mirna šetnja sa upaljenim svijećama i cvijećem bivšom Dobrovoljačkom ulicom, zatim povratak u Istočno Sarajevo gdje će u 11.00 časova biti služen parastos u Spomen crkvi u Miljevićima, a u 12.00 časova polaganje cvijeća na Spomen krstu u Vojničkom groblju.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izrazio je očekivanje da će obilježavanje stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici proteći mirno kako bi se ojačala nada da će doći do procesuiranja tog zločina.

„Dobrovoljačka je još jedna otvorena rana imajući u vidu činjenicu da za te zločine niko nije odgovarao i ove godine to moramo obilježiti u miru i u nadi da će pravda morati da bude zadovoljena“, rekao je Dodik.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić podržao je odluku vladinog Odbora za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova da se i ove godine, na dostojanstven način, obilježi stradanje pripadnika JNA, poručivši da je to dužnost i obaveza kako se zločin nikada ne bi ponovio.

Predsjednik Narodne skupštine Srpske Igor Radojičić uvjeren je da će ovogodišnje obilježavanje skupa u nekadašnjoj Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu proći dostojanstveno, kako to i priliči pomenu na ubijene, a ministar Đokić rekao je da bi sprečavanje obilježavanja skupa na mjestu stradanja u Sarajevu poslalo novu poruku o odnosima u BiH, što bi značilo da je „podijeljena u dvije države“.

„Ako mi ne možemo slobodno otići u svoj dio države, bez obzira kome se to sviđalo ili ne, i obilježiti stradanje na mjestu gdje se ono desilo, onda to znači da nismo u jednoj državi“, rekao je Đokić, komentarišući najavljene proteste Bošnjaka u Sarajevu.

Napadom na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj, koja se početkom maja 1992. mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH. Bezbjednost vojnika garantovao je tadašnji predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović.

Međutim, kolona JNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta. U periodu od nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika JNA, 71 je ranjen, dok ih je više od 200 zarobljeno. Prvi napad izvršen je 2. maja, napadom na kasarnu JNA.

Izvor: srna

 

Podijelite vijest:

Pomozite rad udruženja Jadovno 1941.

Napomena: Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne održavaju stavove UG Jadovno 1941. Komentari neprikladnog sadržaja će biti obrisani bez upozorenja.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pratite nas na društvenim mrežama: