Prisluživanjem svijeća u porti Hrama Hrista Spasitelja sinoć je u Banjaluci počelo obilježavanje 21 godine od pogroma Srba iz Republike Srpske Krajine u hrvatskoj vojno policijskoj akciji „Oluja“.
Direktor Dokumentaciono-informacionog centra „Veritas“ Savo Štrbac rekao je novinarima da je simbolika ovog događaja u tome da se svim poginulim Krajišnicima, sa opojanim i neopojanim kostima, u ovom hramu prisluže svijeće.
„Mi ne možemo da dođemo na grobove, za mnoge ne znamo gdje su pokopani, zbog čega smo odlučili da prislužimo svijeće u porti Hrama Hrista Spasitelja u Banjaluci jer je ovdje nekada bio Hram Svete Trojice kojeg su ustaše porušile u Drugom svjetskom ratu“, istakao je Štrbac.
On je naveo da je na ovom mjestu „iznikao“ divan hram, kao feniks iz pepela kojim može da se ponosi pravoslavlje, a posebno Banjaluka i Republika Srpska.
Nakon prisluživanja svijeća, ispred Hrama Hrista Spasitelja održan je duhovno-umjetnički program u kojem su nastupili krajiški pjesnici Mićo Jelić Grnović sa Banije, Nikola Kobac sa Korduna i Borislav Tešić iz Sanskog Mosta.
Obilježavanje stradanja Srba biće nastavljeno sutra služenjem parastosa u 11.00 časova u Hramu Svete Trojice. U 9.45 časova predviđeno je polaganje cvijeća ispred spomenika na Perduovom groblju.
U petak, 5. avgusta, u banjalučkom Domu omladine u 19.00 časova biće održana projekcija danskog dokumentarnog Filma „15 minuta – masakr u Dvoru“ i tribina „Šta se zaista desilo u Dvoru 8. avgusta 1995. godine?“.
U subotu, 6. avgusta, u 10.00 časova, biće služen parastos u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Novom Gradu.
Biće prislužene svijeće prema „mostu spasa“, spušteni vijenci u rijeku Unu u 10.45 časova i položeni vijenci kod spomenika u Tunjici.
Istog dana, u Hramu Svetog Save u Svodni, u 11.30 časova biće služen parastos i položeni vijenci kod spomen-krsta.
Program obilježavanja biće završen u nedjelju, 7. avgusta, služenjem parastosa i polaganjem vijenaca kod Spomen-krsta u mjestu Bravsko/Janjila kod Bosanskog Petrovca u 11.00 časova.
U hrvatskoj akciji „Oluja“ koja je izvedena uz pomoć i podršku NATO-a i jednica Hrvatskog vijeća odbrane i takozvane Armije BiH, sa svojih vijekovnih ognjišta sa područja sjeverne Dalmacije, Like, Korduna i Banije, protjerano je više od 220.000 Srba.
Na evidenciji „Veritasa“ nalazi se 1.856 poginulih i nestalih Srba tokom i nakon „Oluje“, od kojih su 1.206 civili, a među njima tri četvrtine stariji od 60 godina. Među žrtvama je i 546 žena.
Od ukupnog broja žrtava, do sada je rasvijetljena sudbina 1.019 lica.
Izvor: SRNA
Vezane vijesti:
Poziv na obilježavanje Dana sjećanja na stradale i prognane Srbe – 5. avgust
U Beogradu u četvrtak Dan sjećanja na stradale Srbe
Čedomir Antić: Dužni smo da pamtimo Srpsku Krajinu
Poziv da se služe parastosi i zvone zvona povodom progona Srba
Zašto je Knin pao za manje od 24 časa?