fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Почели „Петровдански дани“

Подсјећањем на српска страдања у и око Сребренице у посљедњем рату, посебно на Петровдан 1992. године, у овом мјесту вечерас је почела меморијална манифестација „Петровдански дани“.

Подсјећањем на српска страдања у и око Сребренице у посљедњем рату, посебно на Петровдан 1992. године, у овом мјесту вечерас је почела меморијална манифестација "Петровдански дани".
Сребреница – „Петровдански дани“
Фото: СРНА

Након отварања и обраћања предсједника Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице Младена Грујичића, приказан је документарни филм „Дјеца“ бањалучког режисера Дениса Бојића, снимљеног у продукцији Радио-телевизије Републике Српске, а који је награђиван на више међународних фестивала.

Филм је документарна прича о српском страдању у посљедњем рату и говори о четири од укупно 36 српских породица које су остале без троје и више дјеце у току рата.

У филму родитељи погинуле тројице браће Жутић из Густовара код Мркоњић Града, тројице браће Лазаревић из Шадића код Власенице и тројице погинуле браће Миловановића из Миросаваца код Лопара, те двојице синова и њихове сестре из породице Бјелица из Трнова свједоче о страдањима своје дјеце и начину како су убијени од истих непријатеља.

Бојић је присуствовао промоцији филма и рекао да је то само мали дио истине о српским страдањима која се понављају у ратовима у посљедњем вијеку и да би се слични филмови, који свједоче о српским жртвама у борби за слободу, могли снимати свакодневно.

Грујичић је поручио да су борба против заборава жртава и одавање почасти настрадалима за слободу и Републику Српску, циљ ове манифестације.

Над Србима у сребреничким селима почињени су бројни злочини, а петоро их је живо запаљено у првим упадима у Гниону, Осредак, Чумавиће.

Од 9.000 Срба у сребреничкој општини, чак 8.000 је протјерано 1992. године, њихова имовина опљачкана, села спаљена.

Грујичић је рекао да су овдашњи Срби у рату били свjедоци и жртве злочина, а данас судске и међународне неправде.

Он је подсјетио да су прве жртве на овом простору били Срби од којих је први убијен Љубо Стјепановић почетком априла 1992. године.

Тада је и почело етничко чишћење Срба и уништавања свега српског у сребреничкој општини гдје је одмах формирано осам логора у којима су заробљени Срби мучени и убијани на најсвирепије начине.

„Како је могуће да за 3.267 убијених Срба у средњем Подрињу нико није одговарао за 24 године“, пита Грујичић и истиче да се и ове године „Петровдански дани“ одржавају под геслом „Злочин без казне“.

Он је рекао да је то неприхватљиво за Србе који 24 године чекају правду и морају доказивати да су гинули и убијани и да нису сами себе убијали.

„Предстоји нам даља борба за истину и правду од које нећемо одустати упркос дискриминаторском односу Тужилаштва и Суда БиХ према српским жртвама и њиховим породицама по чијим се резултатима жели наметнути вјеровање да су Срби сами себе убијали и да су они побили и Србе и Бошњаке“, поручио је Грујичић.

Он је истакао да међународна јавност и западне силе говоре само о једном злочину у Сребреници 1995. године, а не помињу злочине над Србима у Ратковићима, Брежанима, Залазју, Подравању, Скеланима и другим мјестима гдје су муслиманске снаге убиле око 500 Срба, већином цивила.

„Никада нећемо одустати од борбе да такозвани `праведни` свијет схвати истину да је овдје страдао и српски народ и да су над њим почињени континуирани систематски злочини од 1992. до 1995. године“, истакао је Грујичић.

Он је додао да Срби желе само истину и правду, мир и слободу и да нормално живе са осталим народима на овим просторима као и сваки цивилизовани народ.

На отварању „Петровданских дана“, као задаци пред српским народом и покољењима, истакнути су борба за одбацивање колективне кривице која се жели наметнути Србима, за процесуирање починилаца злочина над српским народом, те за проналазак и достојно сахрањивање несталих.

„Петровдански дани“ одржавају се 21. пут као знак сјећања на 69 убијених српских војника и цивила на Петровдан 1992. године, које су муслиманске снаге убиле у сребреничким селима Залазје и Сасе, те у Биљачи и Загонима код Братунца.

Тог дана заробљена су 22 Србина на Залазју, од којих је 10 пронађено и идентификовано прије четири године, двоје је ексхумирано раније, а 10 се још воде као нестало.

Петодневни програм ове манифестације обухвата такмичења у малом фудбалу и баскету која су почела вечерас, те више културних садржаја, као сутрашње централно обиљежавање страдања српског народа средњег Подриња и Бирча у Братунцу.

Предвиђена је традиционална акција добровољног давања крви сутра у 8.00 часова, затим посјете породицама погинулих бораца и ратним инвалидима, те паљење петровданских лила.

Манифестација ће бити завршена на Петровдан парастосом за погинуле Србе код Спомен-обиљежја у селу Залазје.

Извор: СРНА

 

Везане вијести:

Сутра помен за настрадале Србе средњег Подриња и Бирча

Шира слика замућена: Приче о Сребреници засениле страдања Срба

Линта: Бошњаци нису спремни за помирење са Србима

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: