fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Пензија и за борце против НАТО-а 1999. године

После много деценија склопљен је политички консензус, па закон обухвата све учеснике ратова попут партизана и четника, али и припадника војске Краљевине Југославије од 6. до 17. априла 1941. године.

Јунаци са Кошара
Јунаци са Кошара
Нови Закон о правима бораца, који би требало да током ове године буде усвојен и да ступи на снагу 1. јануара 2020. године, донеће пензије и разне погодности за све борце који су у прошлом веку учествовали у ратовима – закључно са НАТО агресијом 1999. године, пише „Србин инфо“.

За разлику од Србије борци бивше Војске СРЈ из Црне Горе, који су се борили против НАТО-а прије двије деценије немају никаква примања, а њихово учешће у том рату им је отежавајућа околност приликом запошљавања и стицања социјалних права. У данашњој Војсци Црне Горе и нема официра који су се борили против НАТО-а, јер су одавно остали без посла. Чак се и крију жртве НАТО агресије, па се приликом обиљежавања дана када је почела НАТО агресија, капије касарни затворене за већину оних који би погинулима одали почаст. Хвала Богу, па је у Србији другачије.

„Србин инфо“ пише да је реч о радном нацрту Закона, а ако добије зелено светло од надлежних, уследиће његово усвајање у Скупштини.

Овај закон би требало да буде основни документ који ће обезбедити многе повољности за све ратнике (и појединим случајевима њихову родбину и потомке) – од Балканских ратова до НАТО агресије 1999. године, као и за оне који учествују у мировним акцијама под заставом УН. Овим законом ће бити обухваћено и око 36.000 борачких пензионера.

После много деценија склопљен је политички консензус, па закон обухвата све учеснике ратова попут партизана и четника, али и припадника војске Краљевине Југославије од 6. до 17. априла 1941. године. Признају се учесници Равногорског покрета од 17. априла 1941. године до 15. маја 1945. године. Највећа новина су учесници у оружаним сукобима СФРЈ од 17. августа 1990. године, као и 27. априла 1992. године. Ту су, коначно, и они који су бранили СРЈ током НАТО бомбардовања од 24. марта до 26. јуна 1999. године. Закон обухвата и оне који су рањени у униформи као кадети или током служења војног рока.

Сви ови борци, као и инвалиди рата, уколико већ не користе погодности захваљујући другим законима, имаће на право на месечна примања и додатке на пензију, као и личну инвалиднину, додатак за негу, ортопедска и медицинска помагала… Имаће право и на одлазак у бању, као и превоз и новац за трошкове. Поред повлашћене вожње аутобусом и железницом за себе и породицу, имаће и право на бесплатно путовање једном годишње. Такође, потомци ће до 27. године старости добијати дечији додатак и бесплатне уџбенике.

Право на борачку легитимацију, којом се доказују наведена права, имају борци и инвалиди, а често и њихови потомци, супружници, родитељи, очух и маћеха, па чак и баба и деда. Закон не укида ништа од досадашњих права, већ даје и нове бенефиције којих је више од двадесет. Поред накнаде за посебан пензијски стаж, решаваће им се и стамбено питање, добиће попуст на комуналне услуге, а могу да добију и новчану накнаду за набавку аутомобила, као и бесплатно паркирање.

Извор: ИН4С

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: