fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Павићу двије и по године за убиство Србина

Pravosudje_u_BiH

Врховни суд Федерације БиХ (ФБиХ) осудио је Илију Павића, некадашњег припадника Војне полиције Хрватског вијећа одбране (ХВО), на двије и по године затвора за ратни злочин над српским цивилима у Ливну 1992. године.

Судско вијеће оцијенило је да је ван сваке сумње доказано да је Павић као припадник Војне полиције Друге бојне ХВО, за вријеме рације у ноћи између 8. и 9. августа 1992. убио цивила српске националности Милорада Црнчевића.

„Вијеће је закључило да је Павић са још двојицом колега, који су у међувремену преминули, ушао у кућу Драгиње Росић и након што је Црнчевић изашао из објекта пуцао у њега и погодио га у бутину, након чега је он убрзо подлегао“, навела је предсједавајућа судског вијећа Ниџара Злотрг.

Образлажући пресуду, Злотрг је рекла да суд није узео у обзир тезу тужилаштва да је Павић хтио да убије Црнчевића, већ да је ишао на повреду тјелесног интегритета.

„Са друге стране, суд није узео у обзир ни тезу одбране да ово убиство нема везе са ратним злочином. Оптужени је ишао у рацију коју је спроводио ХВО, што значи да су радње итекако учињене у контексту рата“, објаснила је Злотрг.

Она је додала да суд приликом одређивања висине казне није нашао отежавајуће околности, те да је од олакшвајућих цијенио Павићево дјелимично признање кривице, примјерено држање током судског процеса, те чињеницу да је отац четворо дјеце од којих је троје малољетно, јавља Бирн.

Павић је осуђен према Кривичном закону СФРЈ, а на ову пресуду није могућа жалба.

Суђење Павићу обновљено је пред Врховним судом ФБиХ након што су два пута укинуте пресуде Кантоналног суда у Ливну, којима је био осуђен на три године затвора.

Извор: srna

Везане вијести:

Свједочење о премлаћивању Срба

Ниједан суд не може утицати на историјске одлуке

Наставак суђења за убиства заробљених Срба на Троврху

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: