Многе институције Хрватске добиле су званични позив „Хрватске академије знаности и умјетност у дијаспори“ /ХАЗУД/ да дођу на обиљежавање 105 година од рођења усташког главешине Јуре Францетића, а у позивници Францетића називају борцем против „српског фашизма“.
Као дио пројекта „Велебитско-вуковарски побједнички круг“, ХАЗУД организује обиљежавање 105. година рођења Јуре Францетића, хрватског политичара и „легендарног војсковође из Другог свјетског рата против удружења италијанског и српског фашизма“, пише у позивници.
ХАЗУД се обрачунава и са историчарем Славком Голдштајном, уз пласирање тезе да је Францетић, заправо, био „усташа-антифашиста“.
У позивници тврде да се у Хрватској од 2000. године до данас спроводи „криминализација домовинског рата“ и наводе да је прошли споменик Францетићу 2014. године „брутално уклоњен“.
Осим медија, позивница је стигла и предсједнику Хрватске Колинди Грабар Китаровић, премијеру Андреју Пленковић, те предсједнику Сабора Гордану Јандроковићу.
Спомен-плоча усташком злочинцу буће подигнута на његовој родној кући у Оточцу наредне суботе.
Францетић је био командант злогласне „Црне легије“, која је масовно убијала Србе и антифашисте.
Усташки поглавник Анте Павелић именовао га је „повјереником за Босну“. Његови злочини су познати, посебно у Сарајеву.
Декларисани циљ „Црне легије“ била је одбрана границе усташке Независне Државе Хрватске са Србијом – линије која је у ратно доба била на ријеци Дрини.
Вршени су масовни покољи и депортације Срба, а припадници „Црне легије“ приказивали су та убиства као „законити чин хрватске државе и заштиту њених граница, те као заштиту `невиних хрватских и муслиманских сељака од пљачке кукавичких и расно дегенерисаних српских и комунистичких бандита, чији је циљ био уништити хрватску државу`“.
Усташка бестијалност испољена према Србима и Јеврејима присилила је њемачку војну команду да захтијева Францетићеву смјену са положаја команданта „Црне легије“.
У предратно вријеме је у БиХ живјело око 15.000 Јевреја. Око 3.000 јеврејских жена и дјеце биће интернирано у логор Крушчице и касније пребачено у логоре Јасеновац и Стара Градишка.
Осталих 7.000 Јевреја директно је транспортовано у логор Јасеновац.
Францетићев авион су 1942. године оборили партизани. Он је рањен и умро је у заробљеништву, тако да никада није одговарао за масовне покоље и геноцид над Србима и Јеврејима.
Усташки главешина и Хитлеров савезник Анте Павелић прогласио је у Независној Држави Хрватској осмодневну жалост због смрти свог највјернијег сарадника.
Извор: СРНА
Везане вијести:
76 година од непризнатог геноцида над Србима у НДХ …
Хрватска: Усташки кољач ТВ херој! | Јадовно 1941.