fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Патријарх српски Иринеј: Република Српска утемељена је на истини и правди!

Обиљежавање крсне славе – Светог првомученика и архиђакона Стефана и Дана Републике Републике Српске, почело је светом архијерјском литургијом, коју је у Саборном храму Христа Спаситеља у Бањалуци служио Његова светост патријарх српски Иринеј.  

Patrijarh_Irinej_Banjaluka

Патријарх српски Иринеј рекао је данас у Бањалуци да је Република Српска (РС) „утемељена на истини и правди Божијој“.

„Многи шкргућу зубима на Републику Српску, али узалуд је то, ако је Господ благословио народ и оне који су је стварали. Ова Република је постављена на ономе што је вјечно и непролазно и то Господ подупире својим прстом, а томе се никаква сила не може одупријети“, навео је патријах Иринеј, који присусвује у Бањлуци прослави 9. јануара, Дана Републике Српске и крсне славе Републике Српске – Светог архиђакона и првомученика Стефана“, која је организована иако је прије мјесец и по дана Уставни суд БиХ оспорио као неуставан тај датум.

Након литургије у Храму христа спаситеља у Бањалуци, којој су, уз велики број вјерника, присуствовали и предсједник РС Милорад Додик, премијерка Жељка Цвијановић, те поједини министри у Влади Србије, међу којима и министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин и министар правде Никола Селаковић, Иринеј је позвао на српско јединство.

Република Српска је основана 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.

Основана је од стране српских посланика у тадашњој скупштини БиХ, након што су прегласани у кључним питањима која су се тицала опстанка Југославије и након што су припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали констутитивни статус.

Положај и овлаштења Републике Српске потврђени су у Дејтону 1995. године, када је она установљена као један од два ентитета који сачињавају БиХ.

Српска од свог формирања има законодавну, судску и извршну власт.

Простире се на 24.857 метара квадратних, а према подацима посљедњег пописа из 2013. године, има 1.326.991. становника.

За опстанак Републике Српске током ратних сукоба деведесетих година 20. вијека страдала је 21.000 бораца, према званичним подацима које је изнио Истражно-документациони центар БиХ.

Народна скупштина Републике Српске није престајала са радом ни у току ратних сукоба.

Основне привредене гране Српске су енергетика, металургија и прерада метала, електро и хемијска индустрија, индустрија прераде дрвета, индустрија текстила, коже и обуће, индустрија грађевинског материјала, прехрамбена индустрија.

Српска има обиље природног богатства – планине Зеленгору, Трескавицу, Јахорину, Романију, Грмеч, Козару, Озрен… са огромним шумским и ловним богатством и туристичком перспективом.

Република Српска има водотоке моћних ријека попут: Уне, Сане, Врбаса, Укрине, Дрине и Таре, које спадају у најбистрије на Балкану.

 

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: