Поводом изjаве премиjера Милановића да jе током Другог светског рата Хрватска имала наjвећи удео антифашистичких снага међу становништвом у окупираноj Европи
Александар Чотрић*
Председник Владе Хрватске Зоран Милановић упутио jе пре неколико дана писмо првом човеку Уефе Мишелу Платиниjу у коjем га моли да фудбалска репрезентациjа његове земље не буде дисквалификована са наредног Европског првенства у фудбалу. Повод за обраћање jе исцртавање фашистичког симбола „свастике“ на терену сплитског Пољуда на квалификационом сусрету одиграном 12. jуна између Хрватске и Италиjе.
Надаjући се да ће европска кућа фудбала поштедети Хрватску суспензиjе, Милановић потеже и за политичким аргументима, наводећи да jе „Хрватска током Другог светског рата имала наjвећи удео антифашистичких снага међу становништвом у окупираноj Европи“, као и да jе „грађана Хрватске било наjвише у партизанским jединицама током рата“.
Председник хрватске владе додаjе да за „починиоце гнусног чина у Сплиту нема подршке нити разумевања у хрватском друштву“. Инцидент у Сплиту он настоjи да минимализуjе, сводећи га на сукоб дела навиjача са руководством Фудбалског савеза Хрватске, додаjући да то „никако ниjе подршка фашистичкоj или нацистичкоj идеологиjи“.
Не спорећи антинацистички и антиусташки став премиjера Зорана Милановића, морамо да доведемо у питање изнете тврдње да међу хрватским навиjачима нема подршке фашистичкоj идеологиjи, као и о хрватском масовном учешћу у антифашистичкоj борби и, тобоже, плебисцитарном антифашистичком опредељењу хрватског друштва.
Ако пођемо од фудбала, сетићемо се да jе у новембру 2013, после утакмице против Исланда, готово цео максимирски стадион у Загребу отпоздрављао Јосипу Шимунићу на његов усташки поздрав „За дом спремни“. Наjвећи део хрватске jавности стао jе уз Шимунића, оправдаваjући његов поступак и тражећи да му се дозволи играње на Светском фудбалском првенству у Бразилу. Навиjачи хрватске фудбалске репрезентациjе су августа 2006. телима формирали злогласни кукасти крст на трибинама стадиона у Ливорну на утакмици Италиjе и Хрватске.
Августа 2007. на сараjевском Кошеву састали су се национални тимови БиХ и Хрватске, а навиjачи „ватрених“ поново су демонстрирали своjе опредељење стоjећи на трибинама у облику латиничног слова „У“ – симбола усташког покрета и нацистичке Независне државе Хрватске. И на мечу између Хрватске и Грузиjе jуна 2011. навиjачи домаћих су истицали кукасти крст, телима формирали „У“, а за време интонирања хрватске химне поздрављали су нацистичким поздравом подигнутом руком. У шваjцарском граду Санкт Галену, у марту прошле године, на двобоjу домаћина и гостиjу, хулигани коjи се зову навиjачима хрватске репрезентациjе, запалили су заставу Србиjе и узвикивали: „’Аjмо усташе“. Никада хрватско друштво ниjе снажно и недвосмислено осудило овакве поступке.
А ово jе, нажалост, само делић непочинстава у континуитету коjа вређаjу Србе и више од милион српских жртава у Другом светском рату. Наjвише Срба у том рату убиле су усташе на териториjи НДХ. Ова творевина jе 14. децембра 1941. обjавила рат САД и Великоj Британиjи, а њени воjници стигли су до Стаљинграда, борећи се на страни Вермахта против Совjетског Савеза.
Тврдње премиjера Милановића о наjвећем уделу антифашистичких снага међу становништвом у Европи и грађанима Хрватске коjих jе наjвише било у партизанским jединицама тачне су, али само ако се односе на српско становништво у данашњим границама ове државе. У партизанским jединицама формираним на тлу Хрватске било jе више од 90 одсто Срба. Нажалост, они и њихови потомци у наjвећем броjу прогнани су од хрватских власти после 1991. године. А Хрвати коjи су се борили у редовима усташа и домобрана, на страни немачког и италиjанског окупатора, против партизана, награђени су тако што од 1993. године добиjаjу пензиjе, за коjе се из буџета сваке године издваjа око педесет милиона евра. Владаjућа коалициjа, коjу већ три годи не предводи Зоран Милановић, пензиjе за нацисте ниjе укинула. Оглушили су се хрватска влада и парламент о апел Ефраима Зурофа коjи jе у име центра „Симон Визентал“ писао Милановићу: „Позивамо вас да предузмете одговараjуће мере и промените политику исплаћивања пензиjа усташама што jе пре могуће, те поштедите Хрватску срамоте због награђивања оних коjи су били међу наjгорим и наjокрутниjим починиоцима злочина током Другог светског рата.“
Надамо се да ће Уефа, без обзира на жеље Загреба, ценити све чињенице и донети одговараjућу одлуку. Не зато да се онемогући такмичење хрватских спортиста, већ да власти и jавност у суседноj земљи увиде да мржња, шовинизам, усташтво, нацизам и фашизам немаjу право на постоjање у данашњоj Европи изграђеноj управо на темељима антифашизма.
*Посланик у Скупштини Србиjе, члан Одбора за диjаспору и Србе у региону
Извор: ПОЛИТИКА
Везане виjести:
Пољудска свастика као увертира за партиjање под словом У …
УСТАШКИ ГРАФИТИ НА ПАРОХИЈСКОМ ДОМУ У ВИНКОВЦИМА …
УСТАШКИ СИМБОЛИ И НДХ ПОСТАЛИ „УМЈЕТНИЧКА СЛОБОДА“
Фото-сведочанства одгоjа у нацистичком духу! – Jadovno 1941.
УВРЕДЉИВИ ГРАФИТИ ПРОТИВ СРБА – Jadovno 1941.