Lokalna vlast u Krupnju, na čelu sa predsednikom Ivanom Isailovićem, prva je nagovestila da će, ne samo podržati, već i pomoći izgradnju bogomolje uoči obeležavanja stodišnjice Velikog rata
Krupanj – Na planini Jagodnji, podno legendranog Mačkovog kamena, počela je izgradnja pravoslavnog spomen-hrama, posvećenog Svetom Stefanu Visokom, sinu svetog cara Lazara, uoči obeležavanja stodišnjice Velikog rata, koje će biti naredne godine.
Narod Rađevine, Azbukovice i Jadra sa institucijama i ustanovama iz ovih krajeva kao i brojna udruženja potomaka Velikog rata imali su žarku želju su da se i na Mačkovom kamenu na dostojan način obeležava taj veliki i značajan jubilej, ali kako je vreme prolazilo od stogodišnjice početka Prvog svetskog rata, nekako je priča jenjavala.
– U tom cilju meštani sela Rujevac i Selanac svojim potpisima dali su saglasnost da se na delu zemljišta na planini Jagodnji podno Mačkovog kamena, a koje su oni koristili dok je bilo stočnog fonda kao seosku utrinu, sagradi spomen-hram posvećen svim srpskim ratnicima koji su svoje živote položili za otadžbinu srpsku – priča nam protojerej stavrofor Stojadin Pavlović, jedan od članova Inicijativnog odbora za izgradnju bogomolje, direktor Patrijaršijske uprave SPC, rodom iz ovog dela Srbije.
– U samom hramu koji je projektovao arhitekta Tihomir Dražić iz Valjeva nalaziće se u vidu stalne postavke originalna i fotokopirana dokumentacija i predmeti iz perioda Bitke na Drini sa brojnim imenima vojnika i oficira. Svoje mesto u hramu dobiće i princ Đorđe ranjen na Mačkovom kamenu, Nadežda Petrović kao i braća Vladislav i Darko Ribnikar.
Veći deo četvorogodišnjeg perioda predviđenog za jubilarne događaje vezane za Veliki rat je istekao, a ništa značajno što bi obeležilo pomenuti jubilej bitke na Drini i Mačkovom kamenu nije se desilo.
Udruženje građana „Mačkov kamen“ i predstavnici područnih naselja započeli su gradnju živog spomenika gde će se uz povremena bogosluženja i stalnu postavku, održavati manifestacije posvećene ovom značajnom događaju za ceo srpski rod.
-Hram se gradi dobrovoljnim prilozima stanovnika Azbukovice, Jadra, Rađevine, članova udruženja potomaka Velikog rata i svih darodavaca koji ne žele da se zaborave imena velikih ljudi koji živote posle svojeg stradanja pokloniše dostojnim Srbima naslednicima – priča prota Pavlović. U toku gradnje očekuje se angažovanje i učešće lokalnih samouprava sa ovog područja i najšire društvene zajednice.
Lokalna vlast u Krupnju, na čelu sa predsednikom Ivanom Isailovićem, prva je nagovestila da će, ne samo podržati, već i pomoći izgradnju bogomolje, bez obzira što je ona, teritorijalno, na području susedne, ljubovijske opštine.
Hram koji je je udaljen 8 kilometara od Krupnja i 25 kilometara od Ljubovije, nije slučajano posvećen Svetog Stefanu, jer je, kako kaže naš sagovornik, reč o jednom od vojskovođa među srpskim svetiteljima. Uzimajući ovog velikog srpskog svetitelja za zaštitnika, ističe Pavlović, „u spomen-hramu na Mačkovom kamenu proslavljaće se svi svi srpski junaci vladari i vojnici koji svoje živote položiše na oltar otadžbine“.
U nedelju 22. oktobra počev u 12. sati na izgrađenim temeljima spomen-hrama Svetoga Stefana Visokog održaće se svečanost početka gradnje. Planirano je da sa osvećenjem spomen-hrama na Mačkovom kamenu u septembru naredne godine bude održana i završna svečanost stogodišnjice Velikog rata.
Autor: V. Mitrić
Izvor: NOVOSTI
Vezane vijesti:
Mačkov kamen: Najkrvavija bitka Velikog rata i zaboravljena …
Kako je „Gvozdeni puk“ zaustavio Bana Jelačića i Hrvate …
Kad ptice utihnu: Podsećanje na heroje bitke na Mačkovom kamenu