fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ПАРАСТОС ЗА ВИШЕ ОД 6.000 СРБА УБИЈЕНИХ 1942. ГОДИНЕ

У спомен-капели у Старом Броду код Вишеграда данас jе служен парастос за више од 6.000 Срба коjе су у прољеће 1942. године убиле усташе, припадници Црне легиjе Јуре Францетића.

ПАРАСТОС ЗА ВИШЕ ОД 6.000 СРБА УБИЈЕНИХ 1942. ГОДИНЕ

Јереj Драган Вукотић рекао jе да су на данашњи дан приjе 73 године у кањон Дрине почеле пристизати прве избjеглице са сараjевско-романиjске региjе, коjе су тражиле спас у Србиjи, бjежећи од усташа.

„Тих дана почели су да се дешаваjу покољи коjи су траjали све до 2. маjа, док Њемачка команда ниjе увидjела да jе риjеч о jедном страшном злочину. Они су згрожени звjерствима усташа наредбом Францетићу прекинули покоље и спасили око 3.000 људи од смрти“, навео jе Вукотић.

Он напомиње да jе вриjеме да Срби почну да уче праву историjу, а не ону коjу су их учили комунисти гдjе су имали лажне хероjе и лажне битке.

„Хероjи су дjевоjке коjе су скакале у Дрину и маjке коjе су са своjим дjететом скочиле у Дрину. Они су прави, истински хероjи, коjи заслужуjу пажњу српског народа и нас потомака коjи смо преживjели“, закључуjе Вукотић.

Према риjечима Ристе Боровчанина коjи jе преживио страшни злочин у прољеће 1942. године, каже да jе главни покољ био негдjе између 16.00 и 17.00 часова.

„Са друге стране Дрине чамцима jе дошла некаква воjска у жутим одиjелима. Тражили су Францетића, а када се поjавио рекли су да се више нико не смиjе убиjати“, присjећа се Боровчанин.

Он каже да су у овом покољу страдали његови стричеви, стрине, снахе, рођаци и родице.

Ратне 1942. године, не желећи да допадну у руке усташа, са стиjена у Дрину заjеднички jе скочило чак 320 девоjака. Наjвећи и наjмасовниjи покољ над Србима усташе су у Старом Броду починиле на православни празник Младенце, 22. марта 1942. године.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

У Старом Броду на Дрини: Помен страдалим у прољеће …

Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …

Освећење Спомен капеле у Старом Броду код … – Jadovno 1941.

Страдање какво се не памти, догодило се у … – Jadovno 1941.

ПРИКАЗАН ДОКУМЕНТАРАЦ „СПОКОЈ КРАЈА“ – Jadovno 1941.

Страдање породице Пушоња на Црквинама 1942. – Jadovno 1941.

Помен за 6000 српских жртава усташке Црне … – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: