У спомен-капели у Старом Броду код Вишеграда данас jе служен парастос за више од 6.000 Срба коjе су у прољеће 1942. године убиле усташе, припадници Црне легиjе Јуре Францетића.
Јереj Драган Вукотић рекао jе да су на данашњи дан приjе 73 године у кањон Дрине почеле пристизати прве избjеглице са сараjевско-романиjске региjе, коjе су тражиле спас у Србиjи, бjежећи од усташа.
„Тих дана почели су да се дешаваjу покољи коjи су траjали све до 2. маjа, док Њемачка команда ниjе увидjела да jе риjеч о jедном страшном злочину. Они су згрожени звjерствима усташа наредбом Францетићу прекинули покоље и спасили око 3.000 људи од смрти“, навео jе Вукотић.
Он напомиње да jе вриjеме да Срби почну да уче праву историjу, а не ону коjу су их учили комунисти гдjе су имали лажне хероjе и лажне битке.
„Хероjи су дjевоjке коjе су скакале у Дрину и маjке коjе су са своjим дjететом скочиле у Дрину. Они су прави, истински хероjи, коjи заслужуjу пажњу српског народа и нас потомака коjи смо преживjели“, закључуjе Вукотић.
Према риjечима Ристе Боровчанина коjи jе преживио страшни злочин у прољеће 1942. године, каже да jе главни покољ био негдjе између 16.00 и 17.00 часова.
„Са друге стране Дрине чамцима jе дошла некаква воjска у жутим одиjелима. Тражили су Францетића, а када се поjавио рекли су да се више нико не смиjе убиjати“, присjећа се Боровчанин.
Он каже да су у овом покољу страдали његови стричеви, стрине, снахе, рођаци и родице.
Ратне 1942. године, не желећи да допадну у руке усташа, са стиjена у Дрину заjеднички jе скочило чак 320 девоjака. Наjвећи и наjмасовниjи покољ над Србима усташе су у Старом Броду починиле на православни празник Младенце, 22. марта 1942. године.
Везане виjести:
У Старом Броду на Дрини: Помен страдалим у прољеће …
Злочин у Старом Броду – Покољ 6000 Срба на Дрини 1942 …
Освећење Спомен капеле у Старом Броду код … – Jadovno 1941.
Страдање какво се не памти, догодило се у … – Jadovno 1941.
ПРИКАЗАН ДОКУМЕНТАРАЦ „СПОКОЈ КРАЈА“ – Jadovno 1941.
Страдање породице Пушоња на Црквинама 1942. – Jadovno 1941.
Помен за 6000 српских жртава усташке Црне … – Jadovno 1941.