Удружење потомака и поштовалаца цивилних жртава рата 1941-1945 из Великог Паланчишта “ и Црквена општина Паланчиште позиваjу Вас на
Парастос страдалим Србима из Великог Паланчишта у Другом свjетском рату
Парастос ће служити jереj Владислав Вучановић, парох паланчишки у Храму Успења Пресвете Богородице у Малом Паланчишту, у недjељу 25. октобра 2015. године са почетком у 09.00 часова.
Придружите нам се у молитвеном сjећању на невино пострадале Србе мjештане Великог Паланчишта.
У недељу послиjе Срђевдана (20.октобар) становници села Мало и Велико Паланчиште и Божићи, остављаjу своjе послове и долазе у цркву да се молитвено сjете своjих сродника пострадалих у Другом свjетском рату. За вриjеме Другог свjетског рата, под влашћу НДХ, убиjено jе 464 цивила Великог Паланчишта. Наjвећи броj ових жртава великохрватске идеjе убиjено jе 20 – 22 октобра 1942.
Док свештеник у храму редом помиње имена цивилних жртава народ у мислима ствара слику о некадашњим домаћинима, њиховим женама и дjеци…Са њима су у земљу тада отишле и вриjедне руке, знање и умиjеће, броjни знани и незнани таленти. Остала су сачувана само њихова имена, коjа jе пописала послиjератна комисиjа за утврђивање жртава рата а касниjе прецизно допунио Маринко Вучичевић и његови сарадници.
И данас нам та имена показуjу колики jе ударац нанесен Српском народу овог краjа. Ипак народ ниjе пропао, већ су тада пред Богом и пред људима заувиjек пропали они коjи су то недjело починили. Сабрање народа на Дан сjећања нам пуном снагом свjедочи недужност жртава, а у исто вриjеме недвосмислено показуjе да jедном почињено зло jе било, jесте и биће ништа друго него зло. То не може промиjенити ни вриjеме коjе пролази, ни лажне пароле коjе су у прошлости смишљане, ни сулуди покушаjи безумника да „пронађу обjашњења“ за почињена звjерства.
Удружење потомака и поштовалаца цивилних жртава рата 1941-1945 из Великог Паланчишта jе иницирало обиљежавање мjеста страдања дрвеним крсним ознакама. Броjни мjештани села су се одазвали и не жалећи времена ни снаге, подигнути су крсни знаци на тим мjестима. Крстови симболизуjу мучеништво страдалих. Племенит храстов материjал од коjег су крстови направљени jош нас подсjећа и на броjне тада попаљене куће, од коjих су многе имале управо такву чврсту, тесану грађу. Нека би нас Бог помогао да и ми тако чврсто сачувамо сjећање на недужне жртве Поткозарjа и других западних Српских краjева, над коjима jе спроведен геноцид од стране НДХ.
Зоран Радоњић jе снимио документарни филм о покољу у Паланчишту, у коме сведоци очевици износе непосредна сjећања на догађаjе из октобра 1942. Тако jе траjно заштићено од пропадања истинито наслиjеђе свих нас. (Али и ми други можемо учинити понеку ситницу да одржимо сjећање на таj догађаj. Покосимо око тих споменика, украсимо их цвиjећем – за то нам не требаjу паре већ само воља.)
Вjеруjући људи немаjу дилема о томе да су страдалници пониjели виjенац мучеништва и завриjедили Царство безвременско. Стога се ми њихови потомци, достоjно сjећамо њихове недужности и чинимо им помен у прву недељу послиjе Срђевдана.
Везане виjести:
ПОКОЉ НАД СТАНОВНИШТВОМ ВЕЛИКОГ ПАЛАНЧИШТА …
71 ГОДИНА ОД УСТАШКОГ ПОКОЉА У ВЕЛИКОМ ПАЛАНЧИШТУ
Усташки покољ у Великом Паланчишту октобра 1942.год …
нови документи о страшном злочину у великом паланчишту
документа ндх свjедоче о масакру у великом паланчишту
Паланчиште: 20. октобар – да се не заборави ! – Jadovno 1941.