У говору којим се обратио званицама, поглавар римокатоличке цркве истакао да је над Јерменима почињен геноцид у Првом Светском рату. – Из Турске још нема реаговања
ЈЕРЕВАН – Папа Фрања је са „болом у грудима” данас одао почаст за 1.5 милиона Јермена који су масакрирани 1915. године, у догађају који је назвао геноцидом, преноси Ројтерс. Папа Фрања је већ други дан на путу у Јерменији, а јутрос је посетио Музеј геноцида Цитернакаберд (Tzitzernakaberd) у главном граду Јерменије, Јеревану. У Музеју је учествовао у молитви заједно са председником Сержом Саргсјаном и вођама Јерменске апостолске цркве.
– Овде се молим, с болом у грудима, и надом да никада више неће бити оваквих трагедија, да човечанство не заборави и да зна како да се избори са злом”, написао је папа на италијанском, у књизи утисака.
Папа је у петак одступио од унапред припремљеног говора којим се обратио председнику, члановима владе и дипломатама, и изрекао реч „геноцид”, која је разбеснела Турке још кад ју је рекао пре годину дана.
Из Турске још није било званичне реакције, која је прошле године због истог разлога опозвала свог амбасадора из Ватикана. Лоши односи Ватикана и Турске су трајали чак десет месеци.
Турска је признала да је много Јермена хришћана, који су живели на територији Отоманског царства, страдало током Првог Светског рата, али не признаје да су убиства била систематски организована нити да је извршен геноцид. Чак тврде, да је у то време и велики број Турака нестао.
Портпарол Вакитана отац Федерико Ломбарди рекао је синоћ да нема разлога да се реч геноцид не користи у овом случају. Стварност је јасна и не желимо да је поричемо, истакао је Ломбарди.
У јутрошњој церемонији папа Фрања је причао са потомцима јерменских сирочића који су почетком двадесетог века били у склоништу папине летње резиденције јужно од Рима.
– Нека Бог подари вољеном јерменском народу и целом свету мир и утеху. Нека Бог сачува успомену на јерменски народ. Сећања не смеју избледети нити се заборавити. Сећања су извор мира и будућности, написао је у папа Фрања у књизи утисака.
После јутарње мисе, папа је одлетео да одржи још једну мису у провинцијском граду Гјумри, који се налази у близини границе са Турском. У близини тог града се налази планина Арарат, где се, по предању, Ноје искрцао са своје барке после Великог потопа.
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
Папа: Убиства Јермена су „Геноцид“