Клуб Зелених тражи забрану скупа уз објашњење да је реч о „највећем окупљању ревизиониста, неонациста и подржавалаца једне фашистичке државе“ у тој земљи
Загреб – Најављено окупљање на Блајбуршком пољу овог викенда изазвала је спорове у Аустрији и док Клуб Зелених у корушком покрајинском парламенту од полиције тражи забрану скупа уз објашњење да је реч о „највећем окупљању ревизиониста, неонациста и подржавалаца једне фашистичке државе“ у тој земљи, безбедносне службе сматрају да је реч о „црквеној комеморацији“.
Наводи се да је „званични разлог окупљања комеморација хиљадама убијених усташких војника након капитулације нациста 1945.“, као и да је „око 40.000 побеглих војника, који су се борили на страни Немачке, изручено од британске војне силе с члановима породица Титовим комунистичким партизанима. Хиљаде њих је насилно изгубило живот на лицу места или током марша назад у Југославију“.
Низ антифашистичких организација у корушком парламенту је у уторак предало апел за забрану ове манифестације, а јуче им се придружио и парламентарни клуб Зелених, који сматра да је реч о „највећем окупљању ревизиониста, неонациста и подржавалаца једне фашистичке државе“ у Аустрији, уз упозорење да се тамо масовно појављују фашистички симболи који су забрањени.
Заступник Зелених Алберт Штајнхаузер оптужио је локалне власти да одобравањем скупа на Блајбуршком пољу крше законе и Устав Аустрије.
Безбедносне службе Корушке, пак, сматрају да је то погрешна интерпретација и истичу да је реч „о црквеној манифестацији која се одржава већ 30 година“, као и да су посетиоци већином родбина убијених.
Начелник округа Фолкермаркт Герт-Андре Клеш, у којем се одржава скуп, каже да се „по аустријским законима ова манифестација не може забранити“, али и да се скуп „ригорозно надгледа“. На лицу места су увек један представник државног тужилаштва, људи из службе за заштиту уставног поретка и полиција.
Клеш признаје да је пре неколико година ухапшен један човек који је поздрављао окупљене уздигнутом десном руком (тзв. ‘Хитлергруш’ тј. ‘Хитлеров поздрав’), како се то каже у немачком говорном подручју, који је касније и осуђен на суду.
На Блајбуршком пољу се не могу видети кукасти крстови и сличне инсигније, истиче Клесћ, али и додаје да „против униформи и симбола који су забрени у Хрватској, али не и у Аустрији, не могу ништа учинити“.
Градоначелник Блајбурга, социјалдемократа Стефан Височцниг, каже да није сретан због тог окупљања и мисли да се „црквени контекст злоупотребљава како би се замаскирали прави мотиви“. Височниг је позвао аустријско Министарство унутрашњих послова да промени важећи закон о забрањеним симболима како би обухватио и симболе који су забрањени у Хрватској.
Истиче да он као градоначелник нема овлашћења да забрани скуп , који се, иначе, одржава на приватном имању. Сматра да тема Блајбурга „још увек није доживела статус какав би требало у објективном смислу, да се није догодило суочавање с основном чињеницом да се ради о далеко највећој трагедији у хрватској историји“
Тим поводом у емисији „Иза завјесе“ на ХРТ-у гостовао је историчар Јосип Јурчевић који се осврнуо на теме из хрватске прошлости, од Блајбурга и комунистичког наслеђа, до предлога закона о отварању архива и канонизације Алојзија Степинца. Професор Јурчевић је рекао да су аустријске власти прилично касно ове године одобриле окупљање у Блајбургу уверен да разлог томе није била најава концета, иначе, проусташког естрадног певача Марка Перковића Томпсона, већ безбедности разлози, односно, како тврди, претње неких Срба који живе и раде у Аустрији.
„Блајбург је једна од највећих тајни југославенског комунистичког режима који је предузимао све врсте акција и операција да се та тема потпуно макне с јавне сцене, односно да се о њој ништа не зна и не говори, те да се не обележава. Истина о блајбуршкој трагедији би тешко компромитирала тај систем, унутар Југославије и у међународним околностима“, рекао је, између осталог, Јурчевић.
(Тањуг)
Извор: НОВОСТИ
Везане вијести: