fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА О АУШВИЦУ

Изложба о логору Аушвиц отворена у Београду

Изложба о логору Аушвиц отворена у Београду

У Историjском музеjу Србиjе данас jе отворена изложба „Последње одредиште Аушвиц“ коjа подсjећа на страдање логораша у тоj „фабрици смрти“ гдjе jе убиjено и умрло више од 1,1 милион људи.

Научни сарадник Института за савремену историjу Милан Кољанин рекао jе да jе намjера да се персонализациjом жртава логора са простора Србиjе представи идеологиjа коjа jе осмислила и формирала злочинце и њихове сараднике коjи су омогућавали постоjање логора.

Кољанин jе додао да jе риjеч о идеологиjи чиjа jе намjера била да уништи Јевреjе, а да остали народи, коjи су били жртве логора, принудно раде све док могу.

На данашњем отварању jе истакнуто да су младе генерациjе недовољно упознате са трагедиjом коjа се догодила у Аушвицу и да им се поново покушава представити величина страдања и жртава у том логору, као и у логорима отвараним на териториjи Србиjе и Југославиjе.

Посебна вриjедност изложбе су усмена свjедочанства посљедњих преживjелих на видео снимцима коjи ће наjjасниjе описати ужас наjвеће фабрике у нацистичкоj индустриjи смрти.

Међу вриjедностима изложбе су и база података, резултат истраживачког рада ауторског тима са скоро 12.000 имена лица, коjа су са териториjе Србиjе депортована у логор Аушвиц.

Представљене су и личне судбине логораша приказом транспорта коjи су одводили заточенике у Аушвиц преко густе мреже логора и затвора успостављене на териториjи Србиjе по њеноj окупациjи.

Посебан акценат стављен jе на транспорте коjима jе у периоду од марта до jула 1944. у Аушвиц транспортовано готово цjелокупно jевреjско становништво Бачке (грађани Суботице, Сомбора, Новог Сада, Аде, Бачког Петровца, Сенте…).

Осим слика заточеника у Аушвицу, слика логора, телеграма коjима се породице обавjештаваjу о смрти своjих ближњих, на изложби се могу видjети и огромни панои и зидови са именима око 12.000 грађана Србиjе коjи су били у логору или су у њему страдали.

Данас отворена изложба у Београду биће дио заjедничке поставке свих шест држава са простора бивше Југославиjе jер jе претходна поставка СФРЈ у Аушвицу скинута 2008. године.

Изложба jе дио манифестациjе „Музеjи Србиjе, десет дана од 10 до 10“, а улаз jе бесплатан.

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

Везане виjести:

Аушвиц – 70 година од ослобођења наjвећег логора смрти …

Бивши чувар Аушвица: Нисам очекивао да ће Јевреjи преживети …

Бартош Бартизел: Државни музеj логора Аушвиц-Биркенау нису …

Жарко Јанковић: ЧУВАРИ АУШВИЦА – Jadovno 1941.

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: