fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Отворена изложба „Дијанина деца“ у Дому Војске

До 14. јуна грађани ће кроз фотографије дневничке белешке Дијане Будисављевић, моћи да сазнају како је она спасавала децу из Јасеновачког логора

Фото Бета

У Дому Војске отворена је изложба „Дијанина деца”, посвећена великој акцији спасавања деце из усташког логора Јасеновац у Другом светском рату.

До 14. јуна грађани ће у Дому Војске, кроз фотографије дневничке белешке Дијане Будисављевић, моћи да сазнају како је она спасавала децу из Јасеновачког логора.

Министар одбране Александар Вулин је, говорећи о значају ове изложбе, рекао да је важно знати шта се дешавало са нашим народом.

„Важно је знати, јер ако будемо ћутали, као што смо ћутали деценијама уназад, то зло ће се поновити. Дијана Будисављевић није била Српкиња, али је спасила 7.500 српских дечака и девојчица. Ако тражимо пут ка помирењу, пут Дијане Будисављевић је пут ка помирењу, а не пут Блајбурга и не пут Алојзија Степинца”, рекао је Вулин за РТС.

Он је поновио да је важно знати шта се дешавало са нашим народом и да је „у том времену зла увек било људи”.

Обраћајући се окупљенима, министар Вулин је посебно захвалио на присуству преживелим логорашима међу којима су и нека од „Дијанине деце”, истичући да су они „живи споменици народа који је одлучио да не умре упркос мржњи”.

Он је додао да је са протоком времена сећање на страшни ужас у Јасеновцу почело да бледи, „па су тако број жртава почели да смањују, преписују, потцењују, исмевају”, али, истакао је, „број убијене деце је код свих и на свим странама, увек некако, био исти”.

„Неком чудном промисли, 20.000 убијених дечака и девојчица, свуда се помињало на исти начин, 20.000 тек рођених душа, које нису стигле да одрасту, 20.000 дечака и девојчица убијених ножем, жицом, изгладњивањем, метком, ватром, силом, мржњом. Двадест хиљада дечака и девојчица, читав један мали град у коме је сваки становник дете, дете које није стигло да порасте, убијено са задовољством, убијено уз благослов, 20.000 дечака и девојчица било је у јасеновачком злу”, нагласио је министар Вулин.

Аутор синоћ отворене изложбе Слађана Зарић, које је и аутор истоименог документарног филма чији је инсерт вечерас приказан окупљенима, говорила је о значају изложбе и целокупног пројекта.

„Заједно са Министарством одбране и РТС-ом одлучила сам да направимо један пројекат, а да то не буде само документарни филм већ да то буде и изложба, јер смо хтели да Дијану Будисављевић приближимо свакој кући, свакој ђачкој клупи о Дијани све више причамо. Прича о Дијани Будисављевић је уједно прича о људима који су најтежим временима успели да буду људи, који су били оно што је некада најтеже – бити човек”, нагласила је Слађана Зарић додајући да је овим пројектом хтела да персонализује причу о страдалима у Јасеновцу и њиховим судбинама, а да се више не говори само о броју.

Изложба је посвећена највећој акцији спасавања деце из концентрационих логора током Другог светског рата, саопштило је Министарство одбране.

Захваљујући Дијани Будисављевић, од сигурне смрти спасено је више од 7.500 српских дечака и девојчица из концентрационог логора Јасеновац у Независној Држави Хрватској.

Отварању изложбе присуствовали су и представници Народне скупштине, министри у Влади Србије, начелник Генералштаба генерал Љубиша Диковић, представници дипломатског кора, Српске православне цркве, јеврејских и ромских удружења, Министарства одбране и Војске Србије, као и бројни грађани.

Изложба је организована захваљујући сарадњи Министарства одбране и Радиотелевизије Србије.

Изложба је део пројекта „Дијанина деца”, у оквиру којег ће се емитовати документарни филм 23. маја, на Првом програму РТС-а од 21 час.

(Танјуг)

Извор: ПОЛИТИКА

Везане вијести:

Диана Будисављевић: Пред носом режиму, за хиљаде живота …

Матаушић: Истина о спашавању српске дјеце крила се у …

Потресан апел логорашице из „Јасеновца“: Све су ми побили, бар ми брата нађите

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: