fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

ОТКРИВЕНА СПОМЕН-ПЛОЧА СОЛУНСКИМ ДОБРОВОЉЦИМА

Откривање спомен плоче солунским добровољцима у Модричи

Откривање спомен плоче солунским добровољцима у Модричи


У Модричи jе данас, у оквиру обиљежавања Видовдана – крсне славе и Дана општине, откривена и освештана спомен-плоча српским борцима погинулим у ослободилачким ратовима од 1914. до 1918. године.

Спомен-плочу су уз пjесму „Тамо далеко“, незваничну химну Солунаца, у извођењу Етно-групе „Вида“, открили предсjедник Општинске борачке организациjе Милутин Врачевић и потомак солунског борца из Модриче Вукашин Аврић.

„Постављање спомен-плоче солунским добровољцима и погинулим борцима у Великом рату иницирала jе Борачка организациjа Модрича“, рекао jе Врачевић и истакао да jе, према непотпуним подацима, са простора Модриче у Првом свjетском рату учествовало око 70 добровољаца.

Потомак солунског борца Вукашин Аврић рекао jе да ће се Модрича, постављањем спомен-плоче, диjелом одужити страдалим солунским борцима и свим учесницима ослободилачког рата од 1914. до 1918. године.

„Заслуге солунских добровољаца за слободу српског и свих народа на овим просторима су велике“, нагласио jе Аврић, додавши да ће о тим заслугама убудуће свjедочити и спомен-плоча постављена у Централном парку у Модричи.

Потомак солунског борца Милорад Радић истакао jе да се о заслугама српских борца у ослободилачким ратовима мораjу упознати млади и генерациjе коjе долазе.

Историчар Ђорђе Ниjемчевић, говорећи о Великом рату, истакао jе да ниjедан народ ниjе скупље платио своjу слободу од српског народа. „За своjу и слободу других народа, Србиjа jе изгубила 62 одсто мушког становништва старости између 18 и 55 година“, рекао jе Ниjемчевић.

Откривању спомен-плоче и освештању присуствовали су начелник општине Младен Крекић са сарадницима, представници Општинске борачке организациjе, општинско Удружење потомака и поштовалаца српских бораца ослободилачких ратова од 1912. до 1918, потомци солунских добровољаца и велики броj грађана.

 

Извор: tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/srna.png

 

Везане виjести:

историjа потиснута из школа под притиском међународне …
основано удружење потомака и поштовалаца солунских …
Први свjетски рат – Jadovno 1941.

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: