Војска Србије обележава празник испуњењем бројних задатака, поносна на остварене резултате у изградњи оперативних способности и допринос миру у свету
Дан Војске Србије, 23. април, обележава се у знак сећања на тај дан 1815. године, када је у Такову подигнут Други српски устанак. На црквени празник Цвети, 11. априла (23. априла по новом календару), српске старешине окупиле су се у Такову и одлучиле да, после слома Првог српског устанка и још тежег положаја народа под османлијском влашћу, крену у нови устанак на челу са најутицајнијим међу њима, Милошем Обреновићем.
Устанак је значио нови почетак борбе за српску државу, коју је кнез Милош наставио да води дипломатским средствима, изборивши се за српску аутономију у оквиру Отоманског царства и успостављања Кнежевине Србије, која је имала своју скупштину, устав и владарску династију. У стварању српске државности војска је имала значајну улогу.
Настављајући те светле традиције, Војска Србије и данас има јасну визију развоја у остваривању основног циља, одбране земље и доприноса миру. У сталној тежњи да буде модернија, јача, боље организована и опремљена, својим ресурсима располаже рационално, примерено укупној материјалној могућности друштва. Највећи искораци учињени су у опремању и модернизацији, стварању модерног доктринарног оквира, новог система управљања обуком, развоју концепта оперативних способности, учешћу у мултинационалним операцијама… Најважнији резултати су јачање оперативних способности Војске Србије и система одбране у целини и пораст угледа припадника Војске и војне професије.
Дан Војске Србије није само празник њених припадника. Тај дан се у нашој традицији увек доживљава као празник који потврђује чврсту везу народа и његове војске, која није прекинута ни у најтежим данима ратова за слободу и очување државности. На тој традицији Војска данас гради модерну оружану силу, способну да брани државу и народ пред новим изазовима и сукобљеним интересима на никад спокојном Балкану. И данас, као некад, потребно је много државничке мудрости и дипломатске вештине да се Србија угради у нову политичку и безбедносну архитектуру Старог континента, чувајући пријатељства свуда у свету која могу помоћи њеној политичкој стабилности и преко потребном економском напретку.
ДОБРОВОЉНО СЛУЖЕЊЕ ВОЈНОГ РОКА
За добровољно служење војног рока под оружјем влада појачано интересовање продужењем његовог трајања на шест месеци, уз низ предности за младе људе који овим избором знатно повећавају своје шансе за добијање сталног посла, а најбољима се нуди могућност усавршавања и добијања првог подофицирског чина. Продужењем трајања служења војног рока омогућава се додатна обука чиме се унапређују способности Војске Србије, снажи резервни састав, материјално стимулишу војници повећањем зараде у последња три месеца служења војног рока, а овим продужењем растерећују се професионални војници који ће се више бавити усавршавањем стечених знања и вештина. Више од 8.500 младића и девојака од 2011. године добровољно је одслужило војни рок под оружјем, а како је време пролазило интересовање младих људи за војничку униформу није јењавало.
Ради афирмације Србије у широком покрету мира у свету, Војска се интензивно оспособљава и ове године у мировне операције наставиће да шаље своје припаднике као војне посматраче, штабне официре, чланове санитетских и тимова за заштиту бродова, као припаднике пешадијских водова и чета са елементом за логистичку подршку.
Војска се опрема и модернизује и зна шта јој недостаје да буде још ефикаснија одбрамбена оружана сила, али зналачки користи потенцијале и у новом доктринарном оквиру професионалне војске развија и преиспитује своје способности према стандардима најразвијенијих армија света.
Зато је порука и овог Дана Војске Србије – да њени припадници остају поносни чувари историјског наслеђа српске војске и градитељи мирне и просперитетне будућности Србије.
Први задатак Војске Србије је јачање оперативних способности у циљу осигурања безбедност пред бројним претњама и изазовима све немирнијег света. Професионалне јединице Војске Србије тежиште обуке имају на планирању и извођењу комбинованих здружених вежби команди и јединица. Најкомплекснија прошлогодишња вежба била је „Морава“ и на њој су били ангажовани оперативни капацитети копнене и ваздухопловне компоненте наше војске, а делом и лица из резервног састава и јединице радне обавезе. Током вишедневних вежбовних активности на територији целе Србије, проверена су доктринарна решења, организација и начела употребе, посебно тактике, технике и процедуре команди и јединица које су извршавале задатке одговора на кризу у одбрани земље и помоћи становништву.
Висок ниво достигнуте интероперабилности потврђен је учешћем у мултинационалним вежбама, или као домаћин у Србији или када њени припадници одлазе у иностранство. На нашим полигонима и кабинетима прошле и ове године радили су заједно са војницима из више од 30 армија из региона, Европе, Југоисточне Азије, Африке и Америке.
Издвајамо вежбу „Словенско братство 2016“, на којој су са нашим специјалцима учествовали припадници Ваздушно-десантних јединица Руске Федерације и специјалци армије Белорусије.
Мултинационална вежба „Платинасти вук 16“ у бази „Југ“ и на полигону „Боровец“ такође је окупила више стотина припадника партнерских армија из седам држава. Међу њима и припаднике Националне гарде Охаја, с којом већ десет година развијамо веома успешну сарадњу.
Наше јединице и специјално обучени тимови учествовали су на вежбама у Немачкој, Грчкој, Словенији, Мађарској, Бугарској, Босни и Херцеговини, Великој Британији, Црној Гори… Успешно су наступили и на војничким такмичењима „Тенковски биатлон“, „Отворене воде“ и „Чисто небо“ у Русији и Казахстану.
Војска Србије носи поруку мира и настоји да у региону, европском и најширем међународном окружењу, као поуздан партнер, доприноси изградњи поверења, безбедности и стабилности. То показују активности у организацијама, програмима и иницијативама чија је Србија чланица, уз поштовање војне неутралности коју је прокламовала Народна скупштина.
Аутор: В. Н.
Извор: НОВОСТИ