arrow up
Ж | Ž
Ж | Ž

Podijelite vijest:

OSVEŠTANjE OBNOVLjENE PRVE VOJNE CRKVE U REPUBLICI

http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/otadzbinski_rat_novo/2014/bijeljina.jpg

BIJELjINA, 25. SEPTEMBRA /SRNA/ – Spomen-hram Svetog mučenika kneza Lazara i svih svetih mučenika srpskih u Kasarni „Vojvoda Stepa Stepanović“ u Bijeljini, prva vojna crkva u Srpskoj podignuta 1994. godine, biće nakon obnavljanja osveštana u utorak, 30. septembra, najavljeno je iz Eparhije zvorničko-tuzlanske SPC.

Osveštanje hrama biće obavljeno sa blagoslovom Njegovog preosveštenstva episkopa zvorničko-tuzlanskog Hrizostoma, uz pokroviteljstvo predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

Dimenzije Spomen-hrama su 14 metara sa 7,40 metara, sagrađen je od pune cigle kao jednobrodna crkva bez kupola, sa jednim zvonikom i jednim zvonom.

U ljetopisu hrama je zapisano da ga podižu borci Istočnobosanskog korpusa Vojske Republike Srpske sa namjerom da sačuvaju vječnu uspomenu i molitveno sjećanje na sve poginule saborce koji dadoše živote braneći Otadžbinu i vjeru pravoslavnu.

Temeljna obnova hrama počela je 2010. godine.

Finansirana je dobrovoljnim prilozima i trudom Ministarstva rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Centra javne bezbjednosti Bijeljina, Oružanih snaga BiH, Granične policije BiH, Profesionalne vatrogasne jedinice iz Bijeljine, Pravoslavnog dušebrižništva SPC, Gradske boračke organizacije, Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine iz Bijeljine, kao i trudom i ljubavlju zahvalnog naroda Semberije i Majevice.

Spomen-hram Svetog mučenika kneza Lazara u Bijeljini čuva uspomenu i molitveno sjećanje na sve poginule policajce, vojnike, vatrogasce i vojne ljekare koji su postradali na dužnosti, kao i na sve ratne dobrovoljce Semberije i Podrinja iz oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine.

Uz osveštanje Spomen-hrama, na ovoj svečanosti biće obilježeno i sto godina Velikog rata 1914-1918. godine, konačna pobjeda i oslobođenje balkanskih naroda u Prvom svjetskom ratu.

Na svečanosti u Kasarni „Vojvoda Stepa Stepanović“ u Bijeljini nastupiće umjetnički ansambl „Stanislav Binički“ Ministarstva odbrane Srbije i hor „Sveti kralj Stefan Dečanski“ iz Brčkog.

 

Izvor:http://jadovno.com/tl_files/ug_jadovno/img/baneri/srna.png

Vezane vijesti:

OBNOVLjENA PRVA VOJNA SPOMEN–CRKVA U REPUBLICI SRPSKOJ

Obnovljena prva vojna spomen–crkva u Republici Srpskoj

NAJNOVIJE VIJESTI

Dara Banović

Dara Banović, iz sela Veliko Palančište, opština Prijedor, Republika Srpska, je živi svjedok

Popis
10.502 žrtve

Udruženje Jadovno 1941. je formiralo Centralnu bazu žrtava, koju možete pretražiti unosom pojedinih podataka o žrtvama.

Kalendar
Pokolja

Odaberite godinu ili mjesec i pretražite sve događaje koji su se desili u tom periodu.

Donirate putem PayPal-a, kreditne
ili debitne kartice​