Темељи храма Светих мученика јасеновачких освјештани су у малом мјесту Међувође у којем су за вријеме Другог свјетског рата почињени велики злочини над Србима.
Велики дан за парохију Међувођску која је у посљедњих седам деценија постојала само на папиру, поручује парох Жељко.
„Ни примјеренијег мјеста, ни примјеренијег повода да овдје, испод Козаре, између двије воде у Међувођу, гдје је било прво сјечиште свих оних страдалника прије неколико деценија у страдању током Другог свјетског рата, гдје су на путу ка највећем стратишту, Јасеновцу, неки од њих оставили своје кости, а највећи број њих кроз Јасеновац завшио у вјечности“, каже Жељко Јевђенић, парох кнежички.
Мјештани Међувођа, али и околних села који су дошли у великом броју кажу да им је сада срце пуно. Опростити, али не и заборавити, њихова је порука.
„Велика је ствар то да се мученици спомињу било гдје, а поготово овдје гдје их је страдало највише. Тако да сам срећан, ако се може бити срећан у оваквим стварима“.
„Мени је драго да има црква и да овај народ има гдје да се помоли Богу. Па то је савршенство“.
„То нам је центар овдје свих нас, овдје у Међувођу и околним селима. Мислим да је то добро за нас и за наш крај“, кажу анкетирани мјештани Међувођа.
Свето мјесто посвећено је страдању Јасеновачких жртава у Другом свјетском рату од стране Независне Државе Хрватске. Сигурни смо да ће ова црква сијати посебним сјајем и поносимо се што смо дио нечега оволико битног за српски народ, поручују кумови храма.
„Послије Другог свјетског рата је, нећу рећи угашена, него није више функционисала Међувођска парохија која и дан данас постоји, а администратор ове парохије, деведесетих година постао је парох кнежички, отац Јевђенић. Изградњом ове цркве поново се успоставља парохија у Међувођу“, каже Дарко Бањац, народни посланик у Народној скупштини РС.
Потребно је још 150 хиљада марака од донација вјерника и добрих људи да црква буде саграђена. Мјештани се надају да ће звук звона чути до краја сљедеће године.
Извор: АТВ
Везане вијести:
Усташе му пре 70 година узеле секу и још трага за њом …
Геноцид о којем се ћути: Умрли у дечијем прихватилишту Загреб …
Ревизионистички памфлет Игора Вукића о козарачкој дјеци (2 …