Dan uoči slave crkve Pokrova Presvete Bogorodice, u subotu 13. oktobra, u Donjim Rujanima kraj Livna okupio se verni narod ovog sela zajedno sa pravoslavnim Srbima koji su pristigli iz svih krajeva Livanjskog polja, od Livna do Bosanskog Grahova.
Ustalio se već godinama unazad ovaj lep običaj da se sastaju o Pokrovu Presvete Bogorodice baš tu, da makar tog dana udahnu životu u ovo stradalno selo, njegov hram i zajedno proslave njegovu slavu.
Ovogodišnje sabranje je ipak bilo posebno po tome što je, nakon deset godina obnove koja je trajala sa prekidima, došao trenutak da se osveti ovaj hram.
Stotinak okupljenih vernika dočekalo je svog vladiku, Njegovo Preosveštenstvo Episkopa bihaćko-petrovačkog g. Sergija ispred hrama.
Njegovo Preosveštenstvo je predvodio svečani čin osvećenja, uz sasluženje sveštenika: protojereja-stavrofora Željka Đurice (Eparhija zvorničko-tuzlanska), protonamesnika Srđana Belenzade, Miloša Crepulje i Mitra Kerleca, prezvitera Savka Plavšića, đakona Nemanje Reljića i Dejana Grčića.
Kumovi pri osvećenju hrama bili su Dragomir i Aleksandra Bošković.
U nastavku Svete Liturgije jedan broj vernika je pristupio i svetoj tajni pričešća. Pri samom kraju bogosluženja, prerezan je slavski kolač i osvećeno slavsko koljivo.
U svojoj besedi, Njegovo Preosveštenstvo episkop Sergije pozdravio je prisutni narod i pohvalio njihovu hrabrost i borbu za opstanak, borbu za Pravoslavlje u ovom mučenom i postradalom kraju.
Naglasio je da iako u Donjim i Gornjim Rujanima nema srpskog življa, jer su oni koji su ovde vekovima živeli zatrti u poslednjim ratovima i pogromima našeg naroda, bitna je nada i molitva u Boga Koji nas nije ostavio, i Njemu se molimo da se na ovim prostorima obnovi život, uz molitveno zastupništvo i pomoć naših svetih Mučenika.
Istakao je i da su naši stradali preci istinski sveti mučenici, te da je na prethodnom zasedanju Svetog Arhijerejskog Sabora SPC pokrenuo postupak njihove kanonizacije i uvrštavanja u kalendar svetih.
Nakon bogosluženja, episkop, sveštenstvo i okupljeni vernici premestili su se u portu crkve Uspenja Presvete Bogorodice u Gubinu, gde je od strane kumova priređena trpeza ljubavi za sve prisutne.
Slavlje su posebno uveličali članovi obnovljenog Srpskog kulturno-umetničkog društva Gavrilo Princip iz Bosanskog Grahova, koji su pred okupljenima izveli Unačko kolo, Šumadijske igre i nekoliko pesama. Za kuma slave sledeće, 2019. godine, javio se Dejan Kozomara, poreklom iz Bile i Rujana.
Među prisutnima na ovaj veliki dan su bili i Miodrag Linta, narodni poslanik u Skupštini Republike Srbije, Vasilija Broćeta, Ministarka rada, zdravstva, socijalne zaštite i prognanih, i Duško Radun, načelnik opštine Bosansko Grahovo. Bila je to i prilika da se upoznaju sa problemima koji muče srpske povratnike na ovim prostorima i razmotre kako im se može pomoći.
Treba napomenuti da je, u svojoj stogodišnjoj istoriji, Rujanska crkva doživela dve obnove. Samo selo je dalo oko 360 mučenika koji su postradali od ustaša početkom Drugog svetskog rata.
Veliki broj onih koju su bili prisutni na osvećenju crkve su svojim prilozima i trudom ugradili i deo sebe u ovaj hram, kroz poslednju obnovu u okviru koje je ograđeno i groblje oko crkve.
Izvor: Udreženje Ognjena Marija Livanjska
Vezane vijesti:
Imena žrtava ustaškog genocida u Livnu i okolini ljeta Gospodnjeg 1941.