Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Коjић рекао jе Срни да jе Центар формирао базу података у коjоj jе до сада унесено око 800 досиjеа са комплетном пратећом документациjом о страдању жена српске националности у протеклом рату.
Према његовим риjечима, досадашње активности на овом питању показале су да многе организациjе и институциjе посjедуjу податке о женама српске националности жртвама рата, али да су ти подаци непотпуни и да захтиjеваjу озбиљниjи аналитички проступ.
„Циљ наших активности jе прикупљање архивске грађе и анализа информациjа и података о свим аспектима страдања жена српске националности током протеклог одбрамбено-отаџбинског рата, те анализа начина узрока и посљедица страдања с циљем адекватног планирања и програмирања развоjних активности помоћи женама жртвама рата“, рекао jе Коjић.
Он jе нагласио да jе с циљем разбиjања наметнутог стереотипа, као и проналажења и процесуирања ратних злочинаца, те рехабилитациjе, ресоциjализациjе и сваке помоћи женама жртвама рата, Центар од прошле године преузео низ активности.
Конкретне активности прикупљања и анализе документационе и архивске грађе о женама српске националности жртвама рата, према његовим риjечима, почела у септембру прошле године, а биће настављене и у наредном периоду.
Предсjедник Удружења жена жртава рата Божица Живковић-Раjилић рекла jе Срни да су досадашње базе података о жртвама рата биле заjедничке и за жене и за мушкарце и дjецу, а да су миjешане и воjне и цивилне жртве.
„Самим подацима о жртвама, ми остваруjемо 90 одсто циљева нашег удружења и наших потреба“, рекла jе она.
Везане виjести:
ОБИЉЕЖЕНА 17. ГОДИШЊИЦА ЕКСХУМАЦИЈЕ СРПСКИХ ЖРТАВА
Баниjа, 26.07.2014., Годишњица трагичне акциjе ”Жаока” у доњем Поуњу
ЖАРКОВИЋ: ХРВАТСКА ПРИКРИВА ЗЛОЧИН У ПАКРАЧКОЈ ПОЉАНИ