БЕОГРАД, 20. АВГУСТА /СРНА/ – Османску историjску географиjу Балкана турски премиjер Реџеп Ердоган и његови истомишљеници настоjе да преведу у реалну политичку географиjу обновљене турске моћи, а Сараjево, Мостар и Нови Пазар на тоj жељеноj мапи важниjи су од Београда, изjавио jе ориjенталиста и дипломата Дарко Танасковић из Београда.
Танасковић jе оциjенио да би било добро да се с Турском настави унапређивати сарадња у свему што jе за Србиjу и за све Србе корисно, посебно у наjшире схваћеном економском домену, jер она у много чему може бити веома захвалан партнер.
„Политички, треба се ослободити илузиjе, ако таква постоjи, о некаквом напрасном турском приjатељству и непристрасности у балканским стварима и, наjзад, никако не би ваљало подлећи неоосманистичкоj кампањи преиспитивања и ревидирања наше перцепциjе дуге заjедничке историjе, конкретно периода османске власти на Балкану“, рекао jе Танасковић за београдску „Политику“.
Он jе закључио и да би „и Турцима било корисниjе да одустану од покушаjа позитивног културно-политичког и симболичког валоризовања и инструментализовања раздобља коjе Срби листом доживљаваjу као окупациjу“.
„То никако не може бити, како неоосманисти желе да представе, историjски кредит коjи би им давао нека посебна права да усмераваjу садашњост и будућност потомака оних чиjим су прецима вековима наплаћивали главарину“, навео jе Танасковић.
Коментаришући недавну изjаву турског премиjера Ердогана да jе БиХ, заправо, провинциjа Турске и да jе његова обавеза као премиjера да брине и о Сараjеву, Танасковић jе навео да су главно упориште турског дjеловања на Балкану муслиманске заjеднице.
„У геополитичким и цивилизациjским координатама неоосманизма, главно упориште турског деловања на Балкану jесу овдашње муслиманске заjеднице, а првенствено Албанци и Бошњаци, за коjе jе турски премиjер Реџеп Ердоган недавно изjавио да му их jе Алиjа Изетбеговић на самрти оставио у аманет“, рекао jе Танасковић.
Он каже да Ердоган и Београд сматра важним политичким центром с коjим се рачуна, „а Србиjу, додуше, незгодним, али и незаобилазним партнером у остваривању балканске политике своjе државе“.
„За неоосманисте су балкански муслимани потомци Османлиjа, а самим тим и штићеници Турске коjа се присетила своjе империjалне славе и жели да jе на савремени начин обнови, политичким, привредним, комуникациjским и културним средствима, уз повремено дискретно подсећање и на респектабилну воjну моћ“, обjаснио jе Танасковић.
Везане виjести: