Породица Данице Дане Милосављевић (1925–2018) уступила Народном музеју у Ужицу 17 ратних и мирнодопских одликовања, међу којима и Орден народног хероја, Орден заслуга за народ и Орден југословенске заставе са лентом
Ужице – Недавно је преминула и на београдском Новом гробљу сахрањена Даница Дана Милосављевић (1925–2018), партизанска хероина храброшћу исказана у биткама Другог светског рата, последња жена у Србији са Орденом народног хероја. А у Ужицу, њеном завичају, многа Данина одликовања и знамења њена породица предала је на чување овдашњем Народном музеју.
Учинио је то Данин брат Александар Лале Милосављевић дошавши у музеј заједно са ћерком и двојицом унука. Предали су укупно 17 Даниних одликовања, ратних и мирнодопских, међу којима и Орден народног хероја, Орден заслуга за народ, Орден југословенске заставе са лентом и друга, као и преко 20 других њених медаља и признања. Ту је и указ председника Јосипа Броза Тита из 1953. којим се Дани Милосављевић додељује Орден народног хероја.
– Ова знамења моје сестре на другу страну нису ни могла кренути него у овај музеј, чији је директор Никола Гогић човек изузетног рефлекса за историју и историју културе, коме дугујем и захвалност за достојанствен и частан испраћај Дане на београдском гробљу. Нека у овом музеју, зашто да не, постоји соба хероја чије дела се не смеју заборавити. Управо сам написао романескну форму о том времену храбрих и антифашизма, занесен идеалима НОБ-а и такав остајем до самртног часа – казао је Данин брат Лале Милосављевић, па у име породице захвалио музеју.
Ордење ове партизанске хероине, како је рекао директор музеја Никола Гогић, за сада ће се чувати у музејском депоу. – Намера нам је да се направи и соба хероја, где ће бити изложени записи, одликовања, документи и друго о ужичким народним херојима: Крцуну, Љубичићу, Нади Матић, Жељу Ђурићу и другим. Надам се да ће и ова Данина одличја ту наћи место. Ми смо, иначе, с Даном пре неку годину разговарали о Музеју Ужичке републике који смо потом направили, питајући је за савете, али је она тада рекла да ће помоћи ако се споменик Врховном команданту Титу врати на место које му припада, на ужички Трг партизана. Говорила је и да је више поражена у миру него у рату против фашизма када су, одлуком државних органа, изједначени партизани и четници – испричао је Гогић.
А Дана Милосављевић ће остати упамћена као врло храбра жена, бомбаш и пушкомитраљезац у рату, која је каткад сама јуришала на непријатељске бункере. Са свега 16 година се прикључила Ужичком партизанском одреду и потом се против окупатора борила у најтежим биткама, све до ослобођења. Писано је да никад није прежалила то што пробој Сремског фронта, због других поверених јој задужења, није провела у борби.
Аутор: Бранко Пејовић
Извор: ПОЛИТИКА