fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Опасно поређење Сарајева са Једреном

Тајип Ердоган
Тајип Ердоган

Изјаве турског премијера Реџепа Тајипа Ердогана о томе да је судбина Сарајева као и судбина Једрена, некадашње пријестонице Османлијског царства, само потпаљују ватру на Балкану и никоме, па ни БиХ, не иду у прилог, сматрају српски и хрватски стручњаци и политичари.

С друге стране, Бошњаци истичу да не виде ништа лоше у турском утицају на Балкану, те да то треба искористити јер је ријеч о земљи која је економски све јача и која своје утицаје шири не само на Балкан него и на друге дијелове свијета, пишу данашње „Независне новине“.

Ердоган је прошле седмице на Балканском форуму у Њујорку, којем су присуствовале све земље осим Србије и Грчке, рекао да је Балкан срце Турске. „Судбина Сарајева је судбина Једрена, судбина Скопља је судбина Косова, судбина Палестине је судбина Истанбула, па би у том случају судбина човјечанства требало да буде и судбина Анкаре“, рекао је Ердоган и додао да се сви проблеми на Балкану због културних и историјских веза одражавају на Турску.

Лист наводи да многи стручњаци из БиХ сматрају да ће Турска све више вући конце на Балкану јер јој то Европа дозвољава као компензацију за чињеницу да никада неће бити примљена у ту заједницу, те наглашавају да БиХ мора редефинисати своју спољну политику када је у питању Турска, јер та земља БиХ види само као муслиманску, што је јако опасно.

Предраг Николић, директор Центра за стратешке студије РС, каже да се на све могуће начине БиХ, а посебно Србија, морају одупријети турском повратку на Балкан, јер „што је више Турске у БиХ, то је мање РС и то треба да имамо на уму“.

Александра Пандуревић, посланик СДС-а у Представничком дому парламента БиХ, каже да Ердоганове изјаве треба посматрати као наставак онога што је у Сарајеву рекао Ахмет Давутоглу, турски министар иностраних послова, заговарајући поновно успостављање Османлијског царства.

„Не видим коју улогу Турска има овдје осим рушења уставног поретка ове земље, као што су то урадили уз помоћ Америке када су формирали власт у ФБиХ“, казао је Иво Миро Јовић, историчар и истакнути члан ХДЗ БиХ.

С друге стране, бошњачки политичари кажу да је Турска велики пријатељ БиХ те да је свакако добро дошла и да се њихов утицај, како економски, тако и политички, мора искориштавати. „БиХ према исламским земљама треба да буде оно што је некада Југославија била према несврстанима. Треба искористити мултиетничност БиХ и развијати односе, како с Турском, тако и с Русијом“, казао је Амир Зукић, генерални секретар СДА.

Извор: срна

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: