Za srpski jezik mora se boriti institucionalno, ali i raditi na ideji da dobije nadpredmetni status, istaknuto je u Andrićgradu, na okruglom stolu „Srpski jezik i ćirilica“, koji je okupio stručnjake iz Srbije, Crne Gore i Srpske.
Jezik i pismo su kamen temeljac nacionalnog identiteta, pa tako i dijele sudbinu naroda. Ugroženost srpskog jezika i ćirilice i više je nego očigledna.
– To što se dešava sa srpskim jezikom to se na planeti nikada nigdje nije desilo. Da preimenovanjem jednog jezika su nastali neki silni politički jezici – ističe akademik Slobodan Remetić.
Potrebno je, kažu stručnjaci, istrajati da srpski jezik dobije nadpredmetni status, a ćirilica zakonski i praktično bude u svakodnevnoj upotrebi.
– U Republici Srpskoj počela je izrada zakona o jeziku i pismu i nadamo se da će taj zakon biti u najvećem dijelu saglasan sa zakonom o jeziku i pismu u Srbiji, jer se radi o istom jeziku, istom narodu i istom pismu – naglasio je profesor Filološkog fakulteta u Beogradu i Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Miloš Kovačević.
Najteža situacija je u Crnoj Gori, gdje je kao službeni jezik upisan crnogorski, a status srpskog jezika, uprkos istorijskom kontinuitetu, doveden do apsurda.
– Mi znamo da u Crnoj Gori se govori jedino srpski jezik, bez obzira kako ga nazivali i imenovali, ali je ime srpskog jezika potpuno gotovo odstranjeno sa javne i državne i društvene scene Crne Gore – rekla je profesor Filozofskog fakulteta u Nikšiću Jelica Stojanović.
Okrugli sto u Andrićgradu dao je smjernice očuvanju srpskog jezika.
– Ono što je naša obaveza i zapravo je da ga vraćamo i da mu državno ne damo da propadne, kao što je izložen vrlo očito propadanju i kao što ga mnogi, upravo razvlačeći na te političke lingvističke tačke, taj jezik smanjuju vrijednost – naglasio je direktor Andrićevog instituta Emir Kustrica.
Upozoreno je i na pogubnost Deklaracije o zajedničkom jeziku, kojoj je cilj poništavanje srpskog jezika i zatiranje njegovog imena.
Izvor: Radio Televizija Republike Srpske
Vezane vijesti:
Milana Babić: Ćirilica je pitanje srpskog dostojanstva …
Matija Bećković: Svaki okupator je prvo zabranjivao ćirilicu …