fbpx
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Ојачати онлајн капацитете удружења Срба у дијаспори и региону

Државни секретар за информисање и медије у Министарству културе Србије Нино Брајовић рекао је данас да око четири милиона Срба живи у дијаспори и да је потребно ојачати онлајн капацитете организација и удружења Срба у дијаспори и региону и подржати њихову улогу у информисању и промовисању српске заједнице.

Конференција дијаспоре и Срба у региону
Конференција дијаспоре и Срба у региону
Фото: СРНА

Он је на Седмој медијској конференцији дијаспоре и Срба у региону у Удружењу новинара Србије /УНС/ рекао да ће се у наредном периоду радити на томе да се поправи рад онлајн медија Срба у Хрватској.

Брајовић је подсјетио да ће 1. фебруара бити расписан нови конкурс Министарства културе и информисања Србије за пројектно суфинансирање медија дијаспоре и региона.

Брајовић је рекао и да у Србији тренутно борави седам новинара из БиХ, Мађарске и Словеније на студијској пракси, коју је до сада прошло њих 19.

Да је потребно унаприједити информисање у дијаспори и рад свих оних који се баве тим послом ван матице сагласио се на скупу у УНС-у и министар спољних послова Србије Ивица Дачић.

Он је рекао да је Србија, према Уставу, дужна да штити права и интересе својих грађана у иностранству и унапређује однос дијаспоре и матице, те да је унапређење информисања дијаспоре путем електронских медија дефинисано као важан инструмент за очување српског језика и идентитета.

„Удруженим напорима нас овде са Србима из дијаспоре и региона, а уз подршку Српске православне цркве могуће је направити значајне помаке“, рекао је Дачић.

Специјални савјетник српског Министарства културе Драган Хамовић говорио је о акцији „Негујмо српски језик“, која ће бити настављена и током прољећа и јесени 2017. године, прије свега у основним школама и у више градова у Србији.

Он је додао да је та акција његовања матерњег језика и указивања на правописне и језичке недоумице „прешла Дрину“ и заживјела и у Републици Српској захваљујући, између осталог, ангажовању директора Народне и универзитетске библиотеке Републике Српске Љиљане Петровић Зечић.

Јелена Петковић из „Франкфуртских вести“ рекла је да је тај дневни лист покренуо подлистак „Мале вести“, који излази викендом са циљем да дјеца у дијаспори учврсте своје познавање ћирилице.

Tо је, како је прецизирала, пројекат који се спроводи у сарадњи са Заводом за уџбенике и наставна средства Србије са циљем да се дјеца у дијаспори и њихови родитељи информишу о народним пјесмама и књижевности, односно народном ризницом уопште.

Администратор групе „Сви Срби у Паризу“ на „Фејсбуку“ и истоименог портала Саша Пешић рекао је новинарима да та група потенцира и његује све што је у вези са српском историјом, те француско-српско пријатељство током Првог свјетског рата.

„Последњих година Французи поново доживљавају Србе мало другачије“, рекао је Пешић, додајући да се труди да представи праве српске вриједности и да у свијет не иде негативна слика о Србима.

Извор: СРНА

 

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: