Познати амерички новинар Џереми Скахил је политику Доналда Трампа да одваја дјецу од родитеља миграната успоредио с праксом у злочиначкој творевини НДХ. Новинар је стање са мигрантском дјецом упоредио с логором за дјецу који су усташе током Другог свјетског рата држали у Сиску.
У епизоди подкаста названој “администрација мржње”, Скахил на почетку цитира свједочење запосленика Црвеног крста о томе шта је видио у једном логору за дјецу, на почетку не наводећи о којем је логору ријеч.
Скахил истиче да су власти то место описивале као “склониште за дјецу избјеглице”, те наводи свједочење запосленог у Црвеном крсту.
“Недалеко од амбуланте, из друге бараке могао се чути тужни плач дјеце. У њој је на голом поду било око 400 дјеце – од новорођенчади, дјеце старе неколико недеља или мјесеци, па све до оних од 10 година. Колико је дјеце ту дошло и што се са свима њима догађало, више се не може сазнати. Деца смјештена у дјечје бараке неутјешно су плакала и дозивала своје мајке, које су биле удаљене неколико корака, али фашистички криминалци нису дали мајкама да приђу својој дјеци.”
Новинар тек онда открива како је ријеч о исповјести запосленог у Црвеном крсту, који је то све видио у “фашистичкој Хрватској током Другог свјетског рата”, те да “то није било склониште за избјеглу децу него концентрациони логор у Сиску који су водили усташки савезници Хитлера”.
Скахил подсјећа да је дјечји логор у Сиску основан 1942. године, на почетку с 900 дјеце у њему, “већином Срба”, те да је у њему на врхунцу било више од шест хиљада дјеце, од којих је умрло између 1100 и 1600. Подсјећа се и да су нацисти имали логоре за дјецу, те да су у једном приликом затвореницима у једном од њих наредили да на брзину изграде дјечје село како би преварили људе из Црвеног крста о томе у каквим се условима живјело.
Новинар истиче да је политика Трампове администрације која раздваја дјецу од родитеља миграната, те их онда шаље у кавезима на мјеста која немају често ни основне услове за живот, дио праксе која нажалост није непозната у људској историји, али и да не треба инсистирати на успоређивању са усташама или нацистима.
Џереми Скахил је иначе новинар „The Intercept“, чији је документарни филм “Dirty Wars” био номинован за Оскара, а за свој новинарски рад добио је угледну награду “The George Polk Book Award”. Деведесетих је извјештавао с простора бивше Југославије.
(Б92)
Извор: ИН4С
Везане вијести: