Док подносилац захтева за рехабилитацију тврди да не постоји ниједан доказ да је некадашњи командант Горске гарде починио било какав злочин, тужилац се противи рехабилитацији позивајући се на одлуку Државне комисије за утврђивање злочина окупатора у Другом светском рату
Ваљево – Своју одлуку по захтеву за рехабилитацију Николе Калабића, некадашње команданта Горске гарде Краљевске војске у отаџбини, који је поднела Калабићева унука Ваљевка Весна Калабић, судија Вишег суда у Ваљеву Драган Обрадовић саопштиће 5. јануара 2017. Али, по ономе што је у завршним речима саопштено на рочишту, посао му неће бити нимало лак.
Док је предлагач преко свог пуномоћника тражио рехабилитацију, тужилац се том предлогу успротивио, позивајући се на одредбе Закона о рехабилитацији по којима лица која су одлуком Државне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача током Другог светског рата проглашена ратним злочинцима, не могу рехабилитовати.
Пуномоћник Весне Калабић, ваљевски адвокат Горан Бранковић констатовао је да је Никола Калабић без иједног доказа проглашен за народног непријатеља и да нема ниједног валидног доказа да је сарађивао са окупатором нити да је починио било какав ратни злочин, на основу чега је изнео став да је некадашњи командант Горске гарде ликвидиран из чисто политичких, националних и идеолошких разлога и да би због тога требало да буде рехабилитован.
У осврту на чињенице битне за сагледавање овог поступка, Бранковић је подсетио на, како је рекао, „уметнуту” причу да је Калабић издао Дражу Михајловића. Демантујући те наводе, он је навео да је Дража, иако је имао на располагању пет генерала и више пуковника и потпуковника, команду над Горском гардом, ударном песницом Равногорског покрета, поверио управо Николи Калабићу.
Нонсенс би био да таква личност изда свог команданта, рекао је Бранковић, додавши да ако би се неким чудом прихватила теза да је био издајник, зашто је онда Калабић ликвидиран од стране комуниста и то без суђења, зашто му се не зна ни гроб, зашто му је породица дуга била стављена на стуб срама.
– Потпуно је апсурдно и помислити на то, много је логичнији закључак да је Никола Калабић страдао из политичких, националних, а пре свега идеолошких разлога и то је основни разлог захтева за његову рехабилитацију – поручио је Бранковић.
Други важан моменат за овај поступак, по његовим речима, је пресуда Среског суда у Мионици из септембра 1946. којом је Калабић оглашен за народног непријатеља и конфискована му је имовина. Та пресуда је донета без иједног доказа, подсетио је Бранковић, уз констатацију да је „комунистичка инструментализација историографије створила огромне табу теме, довела до злоупотребе науке и насиља над прошлошћу…”.
У својој завршној речи, међутим, Драгана Марковић, виши јавни тужилац, као заступник Републике Србије, позвала се на упутство Апелационог јавног тужилаштва којим је обавезана да се противи рехабилитацији Николе Калабића, јер се он одлуком Државне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача у Другом светском рату нашао у кругу лица која су проглашена ратним злочинцима и не могу се рехабилитовати.
Судија Драган Обрадовић најавио је да ће своју одлуку у овом поступку саопштити 5. јануара у подне.
Аутор: С. Ћирић
Извор: ПОЛИТИКА
Везане вијести:
ЧАС ИСТОРИЈЕ: Херцеговци на Босанској голготи | Јадовно 1941.