fbpx
Претрага
Close this search box.
Ж | Ž

Подијелите вијест:

Одлазак последњег преживелог учесника пробоја из логора Јасеновац

Приликом бега из логора скривао се три дана, а имао је свега 48 килограма
Базил Зуколо (1922 – 2021.)

Базил Зуколо, последњи преживели учесник пробоја заточеника усташког логора смрти у Јасеновцу, преминуо је у 99. години, саопштио је јуче Музеј жртава геноцида.

У саопштењу се подсећа на биографију Зукола, који је рођен у Новској 1922, а заједно с братом, као италијански држављани и симпатизери народноослободилачког покрета, успео је да избегне позиве за мобилизацију у јединице хрватског домобранства. Када је 1943. године средњи брат Томислав мобилисан у италијанску војску, Базил и он одлучили су да се прикључе партизанском покрету. Исте године најстарији брат Стјепан и Базил ухапшени су у кратком временском размаку и везани жицом пребачени су у новембру 1944. у Јасеновац. Музеј жртава геноцида даље наводи да су Базил и Стјепан у логору распоређени у радну групу седам – разни теренски послови – чији је задатак у последњим данима логора био да нафту која је у логор стигла у два теретна вагона преточе у мање бачве. „Иста радна група радила је на откопавању масовних гробница, а нафта је коришћена за спаљивање лешева убијених заточеника. Дана 21. априла 1945. године, вече уочи пробоја из логора у Јасеновцу, Базил Зуколо био је затворен на спрату зграде кројачке и обућарске радионице. Заједно с другим затвореницима следећег дана кренуо је у пробој из логора”, подсећа се у саопштењу музеја.

У пробоју је убијен његов брат Стјепан, док је Базил прешао реку Струг заједно с Марком Поповићем и још једним логорашем. Њих тројица су се скривала три дана, све док нису сазнала да се у селу Врбовљани налазе партизани. Базил Зуколо приликом бега из логора имао је свега 48 килограма. Након завршетка Другог светског рата, вратио се у Славонску Пожегу и са супругом Емилијом отворио фризерски салон за жене и мушкарце, наводи се у саопштењу поводом његове смрти.

Извор: ПОЛИТИКА

Подијелите вијест:

Помозите рад удружења Јадовно 1941.

Напомена: Изнесени коментари су приватна мишљења аутора и не одржавају ставове УГ Јадовно 1941. Коментари неприкладног садржаја ће бити обрисани без упозорења.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Пратите нас на друштвеним мрежама: