Република Српска jе од потписивања Деjтонског споразума не само бранила своjу независност већ се успротивила „великоj“ БиХ, коjа постоjи само захваљуjући вољи Запада, пише руска „Правда“ у тексту поводом 20 година РС.
„Важна улога у овоме jе личност предсjедника РС Милорада Додика, кога Срби у БиХ виде као наjразумниjег политичара коjи брани националне интересе до самог краjа“, наводи се у чланку под насловом „Република Српска: 20 година борбе“.
Лист додаjе да чак и под међународним притиском Додик не само да jе био у стању да одбрани суверенитет РС у домаћим питањима, већ jе спроводио и своjу спољну политику.
БиХ због чврстог става Додика ниjе признала независност Косова, за разлику од Македониjе и Црне Горе, истиче „Правда“.
„Додика често оптужуjу да поткопава основе БиХ, ипак jош се не говори о правима Хрвата коjи су били присиљени на савез са Бошњацима“, наводи се у тексту.
„Правда“ пише да Сараjево очигледно држи курс исламизациjе региона, коjи приjети не само БиХ, већ и циjелом Балкану.
„Ова политика довела jе до тога да се донедавни неприjатељи – Срби и Хрвати – виде као савезници у спречавању стварање унитарне исламске БиХ“, пише руски дневник.
РС jе у протеклих 20 година показала свиjету да jе „политика одбране националних интереса jедини начин да се сачува суверена држава, чак и под наjнеприjатељским условима“. „Ниjедан прави уступак тренутно ниjе вриjедан свиjетле европске будућности“, наводи „Правда“.
У исто вриjеме развиjаjу се снажне везе са Русиjом, подсjећа лист истичући да jе компаниjа „Зарубежњефт“ покренула модернизациjу рафинериjе Брод.
У новембру 2011. године одржани су преговори о проласку огранка „Јужног тока“ териториjом РС, наводи „Правда“, напомињући да jе ниво односа РС и Русиjе немjерљиво виши од односа са Федерациjом БиХ због препрека коjе Сараjево поставља руским фирмама.
Питање будућности БиХ поставља се на различитим нивоима, оцjењуjе лист, додаjући да земља има право на постоjање на основу Деjтонског споразума, али да стварање унитарне државе, нове Југославиjе, не долази у обзир jер jе право на то уништено директним миjешањем неколико држава током 1990-тих.
Руски историчар и балканолог Владимир Путjатин рекао jе „Правди“ поводом 20 година РС да су, за разлику од Републике Српске Краjине, Срби у БиХ били у могућности да одбране своjу независност у рату 1992-1995. године.
Муслимани и неки Хрвати, као бивши хрватски предсjедник Стjепан Месић, тврде да jе РС jедним диjелом створена на геноциду над муслиманима и да према томе нема право на постоjање, те да настављаjући логичан низ треба да буде формирана унитарна муслиманска држава, са центром у Сараjеву, што не желе ни Срби ни Хрвати.
Лист подсjећа да jе у прољеће 1992. почео крвави рат у БиХ, након отциjепљења Словениjа и Хрватске и након што су муслимани и Хрвати 15. октобра 1991. године гласали за отцjепљење од Југославиjе.
„Срби су морали да бране своjе право на живот оружjем. Тадашњи предсjедник БиХ Алиjа Изетбеговић сањао jе унитарну и недjељиву исламску БиХ. Злогласна Ал каида обиљежила jе своjе присуство на тлу БиХ убиjаjући локалне Србе и Хрвате“, подсjећа лист.
„Диjелови ЈНА напустили су БиХ у прољеће 1992, Србиjа коjа jе била под притиском међународних санкциjа ниjе могла помоћи“, наводи „Правда“ описуjући генезу настанка РС.
Лист истиче да су се Срби нашли на удару дипломатске и воjне моћи Запада, њихове позициjе су бомбардоване у акциjи НАТО авиона у више наврата, а под притиском САД и ЕУ Београд jе престао да помаже сународницима у БиХ.
Деjтонски споразум потписан jе 1995. године „након чега jе БиХ постала конфедерациjа муслиманско-хрватске федерациjе и РС“. Републици Српскоj jе забрањено да се уjедињуjе са Србиjом, али jе задржала аутономни статус, а под притиском Запада морала jе да начини више уступака властима у Сараjеву, али се jош држи, истиче „Правда“