Превод образовних и интернет материjала Јад Вашема
Одбор за Јасеновац Светог АрхиjереjскогСабора Српске Православне Цркве
Представља оваj
Превод образовних и интернет материjала Јад Вашема
Интернационалноj школи за студиjе о Холокаусту , Министру образовања Републике Србиjе ,Секретариjату образовања и културе Воjводине .
Поводом Успостављања веза између Републике Србиjе и
The Task Force for International Cooperation on Holocaust Education, Remembrance, and Research
и прве посете делегациjе Интернационалне школе за студиjе о Холокаусту
Нови Сад , 30 jануар , 2007
• О Јад Вашему
• О Међународноj школи за образовање о холокаусту
• ICHEIC – Програм за образовање о холокаусту у Европи
• Образ човечанства у сени смрти , свечаност на дан сећања на холокауст , 27. jануара 2006.
• Припрема за дан сећања на холокауст : упутства наставницима
“ Подићи ћу у кући своjоj и међу своjим зидовима споменик и име ( Yad Vashem )… даћу им в e чно име коjе неће бити искорењено “ ( Исаиjа 56:5)
Јад Вашем , Спомен – институциjа за жртве и хероjе холокауста (Holocaust Martyrs’ and Heroes’ Remembrance Authority), утемељен jе 1953. законом коjи jе изгласао израелски Кнесет . Од оснивања Јад Вашему jе поверено да документуjе историjу jевреjског народа за време холокауста , као и да чува спомен и причу сваке од шест милиона жртава и да преноси насљеђе холокауста новим поколењима преко архива , библиотеке , школе , музеjа и признавања Праведника међу народима . Смештен на Гори сећања у Јерусалиму , Јад Вашем jе велики комплекс са стазама оивиченим дрворедима коjе воде до музеjа , изложби , архива , споменика , скулптура и спомен – подручjа .
О Међународноj школи за образовање о холокаусту
(The International School for Holocaust Studies)
Утемељена 1993. године , Међународна школа за образовање о холокаусту организуjе образовне програме и израђуjе образовне материjале за разнолике циљне групе и образовне организациjе у Израелу и у свету . Образовање о холокаусту , како га jе дефинисала и развила Међународна школа , jесте мултидисциплинарно , вишестрано и вишесмерно , а фокусира се на начин на коjи су људи живели пре , током и након холокауста као и на “ избор без избора ” с коjим су људи били присиљени да се суоче у холокаусту .
Међународна школа за образовање о холокаусту jедина jе школа такве врсте у свету а наше особље jе потпуно посвећено образовању о холокаусту . Ми веруjемо да jе наша мисиjа да обогатимо знање педагога из целог света и да им пружимо педагошке смернице и прикладна оруђа за наставу о овоj тешкоj проблематици .
Наш интердисциплинарни приступ образовању о холокаусту – кроз уметност , музику , књижевност , теологиjу и позориште – омогућуjе ученицима да стекну шире разумевање онога што се у том времену догодило .
ICHEIC- ПРОГРАМ ЗА ОБРАЗОВАЊЕ О ХОЛОКАУСТУ У ЕВРОПИ
The ICHEIC Program for Holocaust Education in Europe
Последњих година били смо сведоци растућег занимања европских земаља за образовање о холокаусту и за сећање на холокауст . Многе од тих земаља званично су увеле спомен – дане и образовне програме , те су стога повећале потребу за прецизним и релевантним наставним програмима и педагошким руковођењем .
Како би што боље савладала те изазове , Међународна школа за образовање о холокаусту установила jе ICHEIC програм за образовање о холокаусту у Европи , чиjи jе циљ да широм Европе прошири наставу о холокаусту , нарочито у оквиру званичног образовања . Важан циљ ICHEIC програма jе стварање мреже наставника , како би се проширио круг просветних радника на пољу образовања о холокаусту коjи би провели образовне програме и били им стручна подршка . Углавном баш великом професионалном искуству прикупљеном у Међународноj школи почевши од њеног оснивања 1993. године припада заслуга да се образовна делатност ICHEIC програма може изводити на на таквом међународном нивоу .
Програм jе финансиран широкогрудом подршком Међународне комисиjе за потраживање осигурања за доба холокауста ( International Commission on Holocaust Era Insurance Claims – ICHEIC ).
Ова Комисиjа jе основана 1998. године након преговора између европских осигураваjућих друштава и америчких регулатора осигурања , као и представника међународних jевреjских организациjа , организациjа преживелих и Државе Израела . Договор о поравнању између Комисиjе и различитих осигураваjућих друштава и немачке фондациjе “ Сећање , одговорност и будућност “ ставио jе фондове на располагање за хуманитарне сврхе везане за холокауст .
Програм ICHEIC за образовање о холокаусту у Европи jе задужен за очување и овековечење сећања на холокауст и његових поука , за борбу с растућим антисемитизмом , за очување људских права и за спречавање расизма и ксенофобиjе .
Од оснивања ICHEIC програма , Међународна школа за образовање о холокаусту одржала jе велики броj семинара за просветне раднике из иностранства , укључуjући педагоге из X рватске , Мађарске , Пољске , Румуниjе , Њемачке , Аустриjе , Литваниjе , Русиjе , Велике Британиjе и Италиjе .
Образ човечанства у сени смрти
Свечаност на дан сећања на Холокауст , 27. jануара 2006.
“ Покушавали смо живети “
Ова церемониjа намењена jе деци 7-8. разреда основне школе и првом разреду средњешколе . Траjање : око 20 минута
Увод за наставника:
У стварности у коjоj су убиства била норма и у свиjету у коjем су владали садизам и окрутност, било jе много оних коjи нису имали снаге да се узвисе се над свакодневном борбом за преживљавање. Но било jе и оних коjи су, успркос кршењу свих моралних вредности око њих, успели да сачува jу морални и етички стил живота и тиме доказали да jе људски дух већи од покушаjа да га се разбиjе. Проучавањем хуманости као одговор на дехуманизациjу, уочавамо невjеро в атну снагу карактера оних људи коjи су показали човечност у сени смрти. |
Свечаност
Циљ ове церемониjе jе приказ хуманих реакциjа људи у нехуманим условима Другог светског рата . Обратићемо пажњу на свет гета , где су биле затворене стотине хиљада Јевреjа пре него што су депортовани у логоре смрти . Услови живота у гету били су екстремно тешки по беди коjа jе дотицала сваки аспект ове jевреjске нове стварности . На основу дневника писаних током тог раздобља те на основу сведочанства преживелих , показаћемо вам многе начине на коjе су Јевреjи покушавали остати човечни у невиђеноj нечовечности . Важно jе схватити да људски дух има потенциjал да се уздигне над оним што га жели срушити . Сетићемо се и нормалног живота коjи су водили ови људи пре трагедиjе холокауста .
Читаjући два одломка из дневника две младе пољске девоjке , добићемо кратак увид у њихове животе од пре рата.
Мирjам , 14 година
“ Били смо топла породица коjа jе живела безбрижно , тихо и рутински . Сви смо се родили у Бjалистоку , генерациjа за генерациjом , окружени приjатељима , комшиjама и познаницама . Године мог детињства и детињства моjе сестре Соњеле текле су веома мирно .“ [1]
Хана , 14 година
“ Након што бих написала задаћу , играла бих се са луткама коjе сам користила као манекенке . Облачила би им хаљине коjе сам сама скроjила и сашила . Читање jе било моjа омиљена занимациjа . Похађала сам часове балета , а зими ишла на клизање . Док сам се клизала , често сам замишљала себе као познату клизачицу коjа наступа пред броjном публиком .“ [2]
Све се променило 1939. Након што jе немачка воjска освоjила Пољску , нормалан живот , како за Пољаке тако и за Јевреjе , драматично се променио . Сви су патили за време немачке окупациjе . Немци су основали jевреjске четврти ( гета ) широм окупиране земље и терали Јевреjе из мањих градова у сиромашне четврти већих градова . Гета су била пренасељена , нека запечаћена , што jе значило велика ограничења кретања . Јевреjи су били морени глађу , породични живот био jе раскинут , касниjе су ти људи одвођени у концентрационе логоре где jе многе од њих чекала смрт . Ипак , унаточ свим тешкоћама свакодневног преживљавања , нашли су се се они коjи су налазили времена и снаге да даjу подршку осталима . Елиезер Аjалон ( данас живи у Јерусалиму ) имао jе тринаест година кад jе почео рат . Он говори о способности своjе маjке да лечи људе упркос ужасним условима гета.
Елиезер
“ Моjа мама ниjе била професионална медицинска сестра али jе знала да лечи људе на своj начин . Често су jе звали , била jе позната као специjалиста за вађење трња и иглица . Имала jе кутиjицу са иглама и прибадачама и лечила jе тако професионално . Ниjе тиме зарађивала . Само jе хтела да помогне комшиjама – осећала jе потребу да допринесе и учини нешто за њих .“ [3]
Наратор :
Мирjам из Бjалистока , о чиjем сретном детињству смо управо чули , наставља да описуjе живот своjе обитељи након присилног уласка у бjалисточки гето.
“ Немци су наредили Јевреjима да живе “ ближе “ jедан до другог , па су основали гето у Бjалистоку . Ограничено подручjе , са само пар улица , било jе премалено да смести сво jевреjско становништво града . Пренасељеност jе била страшна већ од почетка . Пола собе у стану било jе додељено нашоj породици . У стану се “ гужвало “ девет породица . Убрзо смо се нашли заjедно са целим jевреjским становништвом Бjалистока .”
Наратор :
Глад и покушаjи набавке хране унутар и ван гета , овековечени су за млада поколења од Хенрике Лазаварт . Хенрика jе била млада пољска Јевреjка , песникиња , убиjена 1942. у Треблинки . У њеноj пjесми “ Мали криjумчар “ читамо о тешкоћама и опасностима мале деце коjа су се мучила да би опскрбила храном своjе породице .
Нека два ученика читаjу:
МАЛИ КРИЈУМЧАР
А ) Преко зидова, мимо страже, У подне, ноћу и у зору Б ) Под руком торба од другог платна А ) Између Јевреjа, преко jама, кроз цигле Б ) Не чекаj ме више, маjко |
Наратор :
Кроз ову песму имамо увид у свет гета у коjем све иде наопачке , где мали криjумчари опскрбљуjу своjе родитеље храном . Елиезер се сећа како се његова маjка жртвовала за своjу децу . Такође нам говори да jе могао сачувати достоjанство користећи зарађен новац како би помогао своjоj породици.
Елиезер
“ Живећи у гету , Јевреjи су добиjали следовања хране . Добиjао си пола векне хлеба за пет особа … Сећам се како смо сви седели скупа и када би моj отац делио то пола векне на пет особа , секући делове хлеба тако да би свако добио подjеднак део , моjа маjка би увек своj део давала мени … “ Нисам гладна “ – обично jе говорила и давала га мени . Тога ћу се увек сећати . На сваки начин , кад год jе могла , одрицала се властитих потреба ради мене … знао сам да се много жртвуjе … имао сам много оптимизма , много наде и вере – можда сам то примио од маjке . Такође сам много употребљавао машту . Говорио сам себи да ће сигурно бити jош добрих времена за Јевреjе кад се све заврши . Оно што ме jе , пак , наjвише подстакло да наставим да живим и да веруjем био jе посао коjи сам добио изван гета . Били смо плаћени те сам тим новцем ипак могао купити нешто хране и доносити породици криjумчарећи у гето . То jе , такође , била нека инспирациjа коjа ме jе водила напред .“ [5]
Наратор :
Како би се одржало осећање нормалног живота у гету , Јевреjи су уложили огроман труд да организуjу школе , болнице , верска окупљања , jавне кухиње и концерте , иако су нацисти све то учинили незаконитим.
Наредна сведочанства , коjа су написала две jевреjске девоjке , описуjе дух коjи jе надвладао упркос заточености унутар зидова гета.
Сима , 17 година
“ Сећам се састанака нашег омладинског клуба . У старом , полусрушеном стану , у малоj улици , састаjали смо се заjедно … учитељи , глумци , певачи , приjатељи … на пар сати кад смо могли . Ти сусрети су нам давали снаге да наставимо . У тих пар сати бежали смо од сурове стварности и налазили храну духу . У средишту страшних убиjања , не знаjући да ли ћемо доживети следећи дан … трудили смо се да наставимо живети … Основан jе хор да изводи песме на jидишу , драмска секциjа jе постављала представе . Одржавала су се такмичења за наjбољу причу , наjбоље представе , наjбољу песму . Писци су нам држали предавања . Песници су читали своjу поезиjу .“ [6]
Мери Берг
„ С времена на време одемо у позориште . Прошле недеље смо присуствовали подневном концерту … На њеном првом концерту , коjем смо Ромек и jа присуствовали , огромна Фемина дворана jе била сасвим пуна . Певала jе сет песама . Било jе задовољство видети jе како стоjи насред позорнице поред свог оца коjи jе дириговао оркестром од двадесет људи . Двораном се проломио ентузиjастичан аплауз и она jе морала поновити неколико нумера . Након концерта jе добила три или четири букета предивног цвећа , коjе jе вероватно прокриjумчарио са „ ариjевске“ стране , jер се у цвећарама у Улици Лесно руже и љиљани нису могле набавити .“ [7]
Аврахам Копловиц , коjи jе страдао у Лодском гету , пронашао jе властити начин бекства од грубе стварности наметнуте од стране Немаца . Он jе сањао . Кроз чаробну поезиjу могао jе да сања о бежању . “ Сан „, jедна од његових песама , описуjе слободу коjу он никад ниjе доживио . Аврахам Копловиц jе убиjен у Аушвиц – Биркенау у септембру 1944.
САН Аврахам Копловиц Када нарастем и напуним двадесету, Кренућу да видим чаробан свет Сешћу у птицу с мотором, Узлетећу и винути се у свемир. Летећу , jедрити и лебдети (… ) Летећу полако , лебдећи лено. |
Наратор :
Други вид преживљавања jе била љубав приjатеља , онда када jе све остало било изгубљено . Многи млади Јевреjи су се нашли сасвим сами , без блиске породице , браће , сестара , родитеља , уjака , тетака . Мањкало им jе друштво вршњака с коjима би разговарали о сретном животу коjи су водили пре холокауста . Ашер Уд , коjи живи у Јерусалиму , провео jе тешке године док jе као неки предмет био премештан из гета у радионице , па у концентрациони логор , те коначно у Аушвиц – Биркенау . Описуjе себе као осамљен камен . Никад ниjе уживао предности приjатељства као што jе то чинио Елиезер Аjалон са дjечаком свог узраста:
Елиезер
“ Оно што ми jе заиста недостаjало су били приjатељи – знате , био сам међу наjмлађима у логору. Ниjе било много деце мог узраста . Заиста ми jе недостаjао приjатељ с коjим сам могао причати и делити нешто мало успомена . Тек касниjе 1944. срео сам таквог jедног приjатеља … Шломо ….надахнуће коjе смо добили jедан од другог пуно нам jе помогло – имали смо обичаj да храбримо jедан другог – чињеница да делимо приче из прошлости – то jе била велика утеха . Он jе био из Мађарске , а причали смо на jидишу . Били смо скоро истог узраста и много ми jе помогло да будем с приjатељем с коjим сам могао делити ствари коjе нисам могао с другим приjатељима –као што су породица и приjарељи – делили смо све …“ [4]
Маша Гринбаум , одрасла у Литваниjи , данас живи у Јерусалиму , присећа се како jе њена бака помагала другима у гету:
“ Моjа бака jе кувала за људе , а ниjе их чак ни познавала . Рекли су jоj : “ Ова породица jе управо стигла однекуд из Немачке и немаjу апсолутно ништа ”. И тако jе она за њих направила огроман лонац супе . А jа нисам схватила па сам jе питала : ” Бобба Етеле , сву ћеш ову супу поjести сама ?”, а она jе рекла : ” Не , дете моjе , то jе за друге људе .” И рекла ми jе jош нешто : ” Када дођу да jеду , немоj стаjати овде и гледати . То ће их постидети . Иди негде , иди у другу собу .” И она jе рекла мени , а jа сам рекла моjоj деци … Морамо размишљати да не постидимо људе .“ [9]
Наратор :
8. маjа 1945. Немци су се предали савезницима , али шта jе то значило за оне коjи су преживели холокауст ? Скоро два милиона деце jе био депортовано у смрт у логорима . Управо смо чули неке од њихових гласова . Они коjи су били утамничени у логорима , били су jедва живи кад су ослобођени . Након бивствовања у гету , Елиезер Аjалон jе прошао кроз пет логора . Једном када jе постао броj дехуманизован jе и питао се како обновити своj људски лик након толико много година . Сећа се:
Елиезер
“ Ослобођење jе за мене било вратити образ , лик људскости … Људски лик , коjи jе био украден – одузет jе . У тренутку кад сам добио оваj броj био сам дехуманизован – осећао сам се обезљуђено , али вратити људски лик било jе изузетно тешко , тако да оно о чему сам размишљао када сам већ био задовољан и ниjе ми се тражила храна било jе потражим четкицу за зубе , пар чарапа , доње рубље , ципеле – прво сам се решио те униформе са броjевима и желео сам да осетим да сам се вратио људском животу . Био jе то врло дуг процес . Да се одузме људски лик било jе као – па , у секунди – али да се он поврати било jе jако тешко – требало jе времена за то – и , очигледно , вратио сам се у живот ……..“ [4]
Закључићемо са поемом ” Свако од нас има име ” од песникиње Зелде.
СВАКО ОД НАС ИМА ИМЕ
Зелда Свако од нас има име Свако од нас има име Свако од нас има име Свако од нас има име Свако од нас има име Свако од нас има име Свако од нас има име |
[1] Yahav, Miriam, My Daughter, Maybe You…A Young Girl in Auschwitz , Beer Sheva,1994, стр . 5.
[2] Zuker-Bujanowska, Liliana, Liliana’s Journal: Warsaw 1939-45, Dial Press, New York, 1980, стр . 3.
[3] Davidson, Hanna, East of the Storm: Outrunning the War in Russia , Lubbock: Texas University Press, 1999, стр . 4.
[4] Из интервjуа вођеног са Елиезером Аjалоном , Јерусалим 2005.
[5] Lazawert, Henryka, према цитату у Trunk, Is а iah, Holocaust curriculum for Jewish Schools – Civil Self Defense , New York: American Association for Jewish Education, датум непознат , стр . 8.
[6] Tatelbaum, Itzhak, Through our Eyes , Yad Vashem, стр . 86.
[7] Berg, Mary, Warsaw Ghetto: A Diary by Mary Berg , New York, L.B. Fischer, 1945, стр . 65.
[8] The Spectacular Difference: Selected Poems of Zelda, Hebrew Union College, Cincinnati 2004, Trans. Marcia Lee Falk.
[9] Из интервjуа вођеног са Машом Гринбаум , Јерусалим 2005.
[10] Yad Vashem Archive O.48/47.B.1.
Припрема за дан сећања на холокауст :
Упутства наставницима
Увод
Ова упутства за припрему Дана сећања на холокауст , са нагласком на предлозима о планирању комеморативних активности везаних за годишње обиљежавање Дана сећања на холокауст , намењена су за предаваче у средњим школама у државама учесницама Организациjе за европску сигурност и сарадњу – ОЕБС .
ОЕБС jе наjвећа свеевропска регионална организациjа за сигурност , са педесет и пет земаља учесница из Северне Америке , Европе , Централне Азиjе и Кавказа . ОЕБС – ова Канцелариjа за демократске институциjе и људска права ( О DIHR ) jе jедна од неколико институциjа основаних да промовишу и подрже провођење обавеза на плану људских права , основних слобода , демократиjе и владавине права . Обзиром на присутност антисемитизма и његовог оживљавања у деловима региона земаља ОЕБС – а последњих година , ОЕБС jе потврдио одговорност земаља учесница за промовисање толеранциjе и недискриминациjе , борећи се против антисемитизма и jачаjући активности у области образовања о холокаусту . Од 2003, у оквиру неколико ОЕБС – ових конференциjа о антисемитизму , борби против расизма , ксенофобиjе и дискриминациjе , дефинисане су нове , детаљне обавезе у овим областима .
После Конференциjе о антисемитизму и другим облицима нетолеранциjе у Кордоби ( Шпаниjа ), у jуну 2005, стручњаци из дванаест земаља учесница састали су се у Јад Вашему , у Јерусалиму ( Израел ), како би формулисали ова упутства . Скуп стручњака jе великодушно финансирао Asper Intern а tional Holocaust Studies Program уз подршку A спер Фондациjе ( Winnipeg , Canada ), док jе израду упутстава подржала њемачка влада .
Јад Вашем , Спомен – иституциjа за сећање на жртве и хероjе холокауста ( Holocaust Martyrs ‘ and Heroes ‘ Remembrance Authority ), утемељен jе 1953. законом коjи jе изгласао израелски Кнесет . Назив Јад Вашем потиче из Књиге пророка Исаиjе , глава 56, стих 5: „ Њима ћу дати у дому свом и међу зидовима своjим споменик ( место ) и име ( Јад Вашем ) … коjе се неће затрти ( Исаиjа 56,5). Смештен у Јерусалиму , Јад Вашему jе поверено документовање повести jевреjског народа за време холокауста , чуваjући спомен и причу сваке од шест милиона жртава и преносећи наслеђе холокауста поколењима коjа ће доћи преко своjих огромних архива , обимне библиотеке , истраживачког института , међународне школе и нових музеjа .
Преглед упутстава :
• Дани сећања на Холокауст у међународном контексту
• Методолошки принципи
• Циљеви и резултати образовања
• Практичне образовне стратегиjе
• Додатак 1. Додатне препоруке и даље информациjе
• Додатак 2. Сећање на холокауст у земљама учесницама ОЕБС – а
Савети о педагошким упутствима о приступима образовању о холокаусту уопште могу се наћи у материjалима доступним на веб страницама наведеним на краjу овог документа .
I Дани сећања на холокауст у међународном контексту
“ Холокауст jе био систематско , бирократско , од државе одобрено прогонство и убиство око шест милиона Јевреjа од стране нацистичког режима и његових сарадника . ‘ Холокауст ‘ jе реч грчког порекла и значи ‘ жртва ватре ‘. Нацисти , коjи су на власт у Немачкоj дошли у jануару 1933, веровали су да су Немци расно супериорни , а Јевреjи осуђени на ‘ живот недостоjан живота ‘. Због ‘ расне инфериорности ‘ на мети нациста су се у време холокауста нашле и друге групе : Роми / Синти ( Цигани ), инвалиди и неки од словенских народа ( Пољаци , Руси и други ). Остали су прогањани због политичких разлога или понашања , међу њима и комунисти , социjалисти , Јеховини сведоци и хомосексуалци . Мемориjални музеj холокауста , САД .
У jануару 2000, ч етрдесет и шест влада , укључуjући четрдесет и jедну земљу учесницу ОЕБС – а , потписале су Декларациjу штокхолмског Међународног форума о Холокаусту , констатуjући да jе холокауст ( Shoah ) фундаментално негирао темеље цивилизациjе . Дотад незабележен карактер холокауста увек ће имати универзално значење . Након више од пола века то остаjе догађаj довољно временски близак да би преживели jош увек могли да сведоче о страхотама коjе су прогутале jевреjски народ . Страшна патња милиона осталих жртава нацизма оставила jе неизбрисив ожиљак диљем целе Европе такође . (…) Делимо обавезу да се сећамо жртава холокауста и да одаjемо почаст онима коjи су се томе супротставили . У нашим земљама подстичемо одговараjуће облике сећања на холокауст , укључуjући Дан сећања jедном годишње .
Варшава , Пољска , послератни период , Мемориjални марш посвећен жртвама холокауста . ( Јад Вашем )
У октобру 2002. министри образовања чланица Већа Европе донели су резолуциjу по коjоj Дан сећања на холокауст треба установити у свим школама земаља чланица .(За више информациjа о тоj одлуци и другим тачкама коjе се односе на сећање на холокауст у Европи , види :http://www.coe.int). Након тога , у новембру 2005, Уjедињене нациjе на шездесетоj пленарноj генералноj скупштини , одлучуjу да међународни дан сећања у част жртава холокауста буде 27. jануар , и подстичу земље чланице да разраде образовне програме коjе ће сећања на ову трагедиjу пренети новим поколењима . (За више информациjа види : http://www.un.org )
Полагање венца на Зид смрти на дворишту блока 11 у Аушвицу I – Stammlager . Омладинске делегациjе и Министри образовања 48 држава чланица Европске Културне Конвенциjе учествовали су у интернационалном семинару „Подучавати о сећању кроз културно наслеђе“, одржаног у Кракову у Аушвиц – Биркенау, Пољска, 4.-6.маjа 2005.
Последњих година ОЕБС jе ставио нагласак на промовисање сећања на холокауст и борбу против савременог антисемитизма . Државе учеснице обавезале су се да ће обележавати Дан сећања на холокауст одлуком коjа jе донесена на краjу Конференциjе о анти – семитизму , у априлу 2004. у Берлину .
Тридесет jедна од 55 земаља учесница ОЕБС – а установила jе Дан сећања на холокауст . (Табела о службено установљеним данима сећања на холокауст у региону коjи покрива ОЕБС може се наћи у Додатку 2) Грчка , Ирска , Република Чешка , Белгиjа , Данска , Финска , Естониjа , Француска , Немачка , Италиjа , Лихтенштаjн , Албаниjа , Норвешка , Шведска , Шпаниjа , Шваjцарска , Велика Британиjа и Хрватска , утврдиле су законом да ће се 27. jануара ( дан када jе ослобођен Аушвиц – Биркенау ) сваке године одржавати свечаности и посебна дешавања у знак сећања на жртве холокауста ..
Примера ради , у Великоj Британиjи се Дан сећања на холокауст , 27. jануар , обележава националним догађаjем у коjем учествуjу jавне личности , преживеле жртве холокауста и други великодостоjници . У неколико градова широм земље такође се одржаваjу регионалне комеморациjе . Подстичу се и догађаjи у друштвеним заjедницама са стотинама малих група као што су цркве , групе за помиловања , школе , факултети и градска већа , а одржаваjу се за jавност и саму заjедницу .
Британски Home Office осигурава финансиjску подршку као и изворе за помоћ групама у организациjи таквих догађаjа . Штавише , британско Одељење за образовање и способности обезбеђуjе он – лаjн и штампане материjале за Дан сећања на холокауст .
Централна украjинска фондациjа за холокауст „ Ткума“ jе 27. jануара 2005.године организовала проjекат познат као „Маратон сећања“, с циљем да подигне свест о холокаусту у десетинама украjинских градова и места. Догађаjи су укључивали наградну свечаност за студенте коjи су учествовали у такмичењима о холокаусту, „Маршеве живих“ на аутентична места страдања жртава холокауста, округле столове студената са познатим особама и конференциjу за штампу са представницима међународних и локалних медиjа везану за 60 годишњицу ослобођења Аушвиц– Биркенауа. У Одеси jе комеморациjу обележила комбинациjа литерарних и уметничких слика и прича Ели Визел, преживеле жртве холокауста и добитнице Нобелове награде. Државни и локални званичници такође су учествовали у тим догађаjима.
Изведба плесне групе Zaporozhye JCC као део Маратона проjекта сећања у Украjини 2005., Ткума (Централна Украjинска Фондациjа Холокауста)
Србиjа , Бугарска , Румуниjа , Аустриjа , Мађарска , Латвиjа , Литваниjа , Луксембург , Пољска , Словачка и Македониjа су , такође , установиле Дан сећања на холокауст , у складу са историjским догађаjима у њиховим земљама у време холокауста . На пример , у Мађарскоj jе Дан сећања 16. април , датум када jе настао први гето у Мункачу , док jе у Литваниjи 23. септембар – у знак сећања на убиство преостале jевреjске популациjе у гету Вилниуса 1943.
Канада и Сjедињене Државе обележаваjу датуме у складу са Yom HaShoah . Yom HaShoah Ve ~ Hagevurah ( jевреjски ) дословно значи Дан сећања на мученике и jунаке холокауста , а почиње у залазак 27. месеца нисана у jевреjском календару . Yom HaShoah , коjи обележава почетак устанка у варшавском гету 1943, утемељен jе законом израелске владе 1951. године . Широм земље се у знак сећања на жртве двоминутно оглашаваjу сирене , а места за забаву , као што су позоришта , плесне дворане , ресторани и кафеи , су тог дана затворени . То jе постао дан комеморациjе у jевреjским заjедницама и међу поjединцима широм света .
Јеракмиjел Фелзенштаjн пали бакљу током церемониjе као успомену на мученике холокауста и Дан сећања на хероjе ,4. маj 2005., Јад Вашем.
Разне заjеднице имаjу дугогодишње традициjе обележавања догађања холокауста и / или Другог светског рата . Дан сећања на холокауст не сме занемарити или заменити већ установљене ритуале сећања , него продубити њихов значаj и важност унутар ових заjедница .
Наставници у чиjим се земљама Дан сећања службено не обележава би можда желели да се са своjим ученицима укључе у истраживачки проjекат о холокаусту , нарочито везано за догађаjе у њиховим земљама у оно време.
Кликните на имена земаља за детаље о активностима поводом комеморациjа Холокауста Интерактивна мапа доступна jе и на странициhttp//www1/yadvashem.org/education/ceremonies/liberation/map/map.html.
II Методолошки принципи
Комеморативни догађаjи не могу и не смеjу заменити проучавање онога што се догађало у прошлости . Опсежно проучавање предмета – коjе подразумева активан процес учења у оквиру наставног плана – и об e лежавање историjских догађаjа из године у годину прилично су различитог карактера . Ритуали сећања , као што су свечаности са музичким вињетама , читањем текстова и именима жртава , ограниченог су обима , чак и кад се одржаваjу на годишњоj основи .
Препоручуjу се активности усмерене на приче стварних људи , чиjа су имена или лица била идентификована ( на пример , бивши jевреjски становници града или суседства , бивши наставници или студенти у школи ) или се могу открити истраживањем . Стављање нагласка на лица , имена и свакодневни живот жртава холокауста враћа достоjанство свима коjи су убиjени . Представљањем жртава као људских бића из дуго установљених заjедница , радиjе него као статистичких података из плинских комора и масовних гробница , наставници могу ученике упознати са мултикултуралном таписериjом живота Јевреjа у Европи између 2 рата.
Дворана имена, део Новог Музеjа Историjе Холокауста у Јад Вашему. Испуњаваjући своjу улогу у чувању индивидуалности сваке поjединачне jевреjске жртве убиjене од стране Национал- Социjалиста и њихових сарадника , Јад Вашем сакупља „странице сведочанстава “ од средине 50их година . Њих достављаjу преживели, рођаци или приjатељи жртава, тиме су ове Странице сведочанстава сачувале траjном успомену у Дворани Имена у Јад Вашему . (Ардон Бар Хама, Јад Вашем).
Предавачи би требали подстицати своjе студенте да покажу личну инициjативу и одговорност у координациjи интердисциплинарних и њиховом годишту прилагођених активности , укључуjући музику , драму , књижевност , историjу , теологиjу , философиjу и друге дисциплине . Посебно се препоручуjе извођење драма и рецитала са именима жртава и текстовима као што су дневници , посете аутентичним местима ( на инициjативу самих ученика ) и изложбама .
Дани сећања на холокауст могу , такође , да створе прилику за целу школску заjедницу да се окупи заjедно око значаjног , смисленог образовног искуства . Школски управници , наставници и ученици могу , такође , желети да се на оваj дан осврну на поjаву ксенофобиjе , расизма и антисемитизма у свом окружењу током претходних година .
У Норвешкоj се 27. jануара школи коjа jе исказала изузетну обавезу у борби против расизма у школи или локалноj заjедници додељуjе Бењаминова награда, коjа jе добила име по петнаестогодишњаку Бењамину Хермансену, жртви расно мотивисаног убиства од стране неонациста 2001. Током свечаности, коjоj присуствуjе и министар образовања, одаjе се признање настоjањима школске управе, наставника, ученика и родитеља да промовишу толеранциjу .
Шири контекст холокауста
Националсоциjалистичка Немачка jе организовала систематски , бирократски организован механизам за масовно уништење европског jевреjства . Њена убилачка машинериjа , коjа не само да jе убила милионе , него и употребила њихове телесне остатке у индустриjске сврхе , означила jе
Фотографиjа коjа приказуjе идентификаци оне беѕеве и трак е за руке коjе су носиле различите групе жртава Н ационал- С оциjалиста, укључуjући Јевреjе , Јеховине сведоке, Роме и криминалце . Такође садржи траку за руку полицаjца кампа. Беѕеви и траке за руке су преузети из колекциjе М узеjа холокауста у САД .
Дотад незабележен карактер холокауста увек ће имати универзално значење . Учењем о холокаусту али и о другим геноцидима , ученици ће развити свест о томе да се такви злочини коjе чине људи против других људи могу поновити , Јевреjима или другима ; не на исти , али на сличан начин . Научиће о људскоj одговорности у грађанском друштву , да се гласно супротставе , спрече и зауставе геноцид где год се он на свету поjавио . Ученицима се може дати задатак да истраже геноциде и злочине против човечности ; да пишу члановима парламента , политичарима , свештенству и другим вођама о поукама холокауста , опасности од тоталитаризма , и образовним порукама за спречавање геноцида у будућности . На пример , ученици се могу упутити на Одбор за савест при Мемориjалном музеjу холокауста коjи jе основала Председничка комисиjа за холокауст САД 1979. године . Кад jе Председничка комисиjа за холокауст дала препоруку за оснивање савременог мемориjала жртвама холокауста , констатовала jе да ниjедна ствар ниjе тако узбуњуjућа и хитна као потреба да се осигура да се такав нехумани напад као што jе холокауст – или било каква његова верзиjа – никад више не понови . (За више информациjа види :http://www. ushmm.org )
Ученици ће боље разумети догађаjе ако им се покаже како су Јевреjи били мета прогона . Треба имати на уму да су поред Јевреjа , коjи су били први на мети националсоциjалиста и њихових сарадника , трпеле и друге групе , као Роми и Синти ; хомосексуалци ; Јеховини сведоци ; Пољаци ; руски ратни заробљеници ; комунисти и други . Судбина Рома и Синта ( коjи су такође третирани као расно инфериорни ) уопште се не обележава . И њих треба памтити заjедно са жртвама холокауста .
Обележавање ликвидациjе Циганског логора у Аушвиц – Биркенау 2. августа 1944. врши се од 1977. као Дан сећања на истребљивања Рома и Синта . У jулу 2005. Центар ромске заjеднице ДРОМ из Куманова ( Македониjа ) дао jе инициjативу за jавно освешћивање о историjи и страдању Рома и Синта за време Другог светског рата . Активности сећања су обухватиле историjско предавање , изложбу , читање поезиjе и позоришна и музичка извођења , чиjа jе сврха била да укажу на културу , историjу и идентитет Рома и Синта , као и на прогон коjем су били изложени у Другом светском рату . Обjављен jе и летак са личном причом Рома , жртве истребљивачког логора националсоциjалиста . Водећи званичници и великодостоjници коjи су били присутни , указали су на значаj jавног освешћивања , када jе реч о страдању Рома и Синта за време Другог светског рата .
Каравана сећања организуjе се на инициjативу Удру жења Рома из Тарно ба и локално г музеj а сваке године , од jула 1996. учесници комеморациjе ходаjу пољсим градом Тарно вом и другим ма њ им градовима, застаjу ћи на местима коjа представљаjу успомене на жртве холокауста : сећаjући се тако убиjених Јевреjа, ромских жртава убиjених од стране Н ационал- Социjалиста 1943. као и првог одвођења пољских политичких затвореника у концентраци он и камп Ау швиц . Оваj догађаj помаже сећању на ромске жртве холокауста, интеграциjи ромске заjеднице са локалним становништвом, као и представљању њихове историjе и културе. (Регионални музеj, Тарнов .)
III Циљеви и резултати учења
У оквиру Дана сећања на холокауст , образовни циљеви и за наставнике и за ученике укључуjу :
• Поистовећивање са жртвама и очување успомена на њих
• Истицање важности сећања на преживеле , жртве , спасиоце и ослободиоце
• Препознавање да jе холокауст био губитак за цивилизациjу као целину као и за државе коjе су биле директно укључене
• Стицање бољег разумевања прошлости
• Подизање свести о локалном , регионалном и националном наслеђу ,
• Подизање свести о опасности од радикалних , екстремистичких покрета и тоталитарних режима
• Подизање свести о савременим облицима антисемитизма , ксенофобиjе и свим облицима мржње
• Указивање на друге геноциде
• Промовисање поштовања људских права , нарочито мањина
• Подстицање критичког мишљења и интелектуалне радозналости и
• Неговање личне одговорности као демократских грађана
Пошто се дани сећања на холокауст обично обележаваjу само jедном годишње , не може се очекивати ученици у потпуности схвате шта се догађало под националсоциjалистичким режимом између 1933. и 1945. Иако горе поменути циљеви не могу бити реализовани кроз jеднодневне активности , може се подстицати свест о важности комеморациjе како би ове активности резултирале свестраниjим проучавањем холокауста .
IV Практичне образовне стратегиjе
Пре увођења ученика у активности сећања , треба подстаћи саме наставнике да науче што више о овоj теми и да сарађуjу са колегама коjи су већ похађали семинаре за наставнике о аспектима образовања и сећања на холокауст . Кад год jе то могуће , наставници треба да похађаjу семинаре за стручно усавршавање о тоj теми . У сваком случаjу , мораjу се добро припремити кад организуjу спомен – дане . Будући да наставници наjбоље познаjу своjе ученике , приступ организовању Дана сећања биће заснован на њиховоj процени ученичких потреба и способности .
Многи наставници су у образовне догађаjе везане за обележавање холокауста , уз ученике успешно укључили и локалну власт , невладине организациjе , медиjе и институциjе из заjеднице .
Активности везане за сећање на холокауст могу обухватити рецитале поезиjе и имена жртава , гледање филмова , посете изложбама , утиске коjе су на ученике оставиле посете аутентичним местима холокауста или музеjима , приредбе или изворно компоноване песме . Примера ради , y Сфинтул Георге у Румуниjи , ученици су радили на проjекту писања и извођења драме према познатоj књизи Ели Визела Ноћ . Слични проjекти се могу радити са ДневникомАнеФранк .
Наставници могу размислити о минуту ћутања у оквиру комеморативних свечаности и / или активности . Иако кратак трен ћутања може ученицима дати простор за властита осећања и мисли о ономе што се догађало у холокаусту , то не сме бити замена за стварни наставни / процес поучавања или активности на Дан сећања .
У Норвешкоj , Директорат за основне и средње школе подстиче све школе на обележавање Дана сећања на холокауст и даjе образовне изворе на своjим веб страницама . Многе школе организуjу рецитале поезиjе и изложбе , док друге организуjу процесиjе са бакљама и позиваjу преживеле и сведоке да испричаjу своjе личне приче .
Аушвиц, Пољска, послератни период, кофери у Музеjу |
Оваj кофер су као проjекат Дана сећања на Холокауст начинили студенти Дана сећања, Влаицу Вода националног колеѕа, Румуниjа, октобар 2004 |
Сведоци , сведочења и визуелна историjа
На оваj дан наставници могу организовати сусрете ученика са сведоцима ( нарочито преживелим жртвама холокауста , али и са ослободиоцима и спасиоцима ) коjи се сећаjу своjих искустава из Другог светског рата . Свjедочења уживо могу бити веома снажног утицаjа и могу допринети дубљем саживљавању ученика . Затим , раниjе снимљена визуелна историjска сведочења такође могу бити подстицаjно наставно средство . Наставници се могу фокусирати на оно што су ученици сазнали из сведочења преживелих и на утиске коjе су на њих та сведочења оставила .
Некадашњи затвореник, логор Берген Белсен у Немачкоj |
Деца у логору, дижу руке у време ослобађања, Аушвиц, Пољска |
Посете аутентичним местима , споменицима и музеjима
Студиjска путовања на аутентична места везана за холокауст , као што су бивши центри погубљивања и концентрациони логори , могу знатно допринети дубљем разумевању онога што се догодило . Осим тога , разредне посете музеjима холокауста , споменицима и образовним центрима су изванредна прилика за ученике да обогате своjа знања о овоj теми . Путовања на аутентична места и / или музеjе везане за холокауст мораjу се унапред добро припремити , а наставак активности и дискусиjа са ученицима се нарочито препоручуjу .(За упутства о посети аутентичним и неаутентичним местима везаним за холокауст , види :http://www.holocaust.taskforce.org ) Посете се не мораjу одвиjати баш на сам Дан сећања , али искуство може помоћи ученицима да схвате важност комеморациjе и повезати их са касниjим активностима на Дан сећања .
Контакти са jевреjским заjедницама
У многим градовима , jевреjске заjеднице више не постоjе због холокауста и послератног антисемитизма . Међутим , неколико jевреjских заjедница у Европи , коjе су вековима цветале , почеле су се обнављати . Наставници и ученици могу успоставити контакт са члановима своjе локалне jевреjске заjеднице и затражити више информациjа о различитим аспектима њиховог свакодневног живота и културе , као и о животу jевреjске општине приjе холокауста .
Интроспекциjа ученика
Писмени задаци као разредна активност могу подстаћи ученикову креативност и индивидуалност , али и стимулисати његову интелектуалну радозналост . Такмичење у писању есеjа често се организуjе као подстицаj и ученицима и наставницима да се фокусираjу на теме везане за холокауст . Имаjте на уму да неки ученици желе задржати за себе своjа осећања о тоj тешкоj теми .
Сећање кроз модерну технологиjу
Употреба модерне технологиjе може бити врло ефикасно средство у неговању сећања на холокауст . Организациjа размене путем интернет форума међу ученицима коjи су прочитали исте књиге или исте текстове на различитим jезицима , или координациjа видео конференциjа међу младима на националном и међународном нивоу може успешно подстаћи диjалог о значењу Дана сећања на холокауст . Осим тога , та виртуелна дружења могу продубити ученикову захвалност што припада међународноj заjедници .
Године 2005. немачки ученик из Гетеове гимназиjе у Франкфурту на Маjни , коjи jе претходно посетио концентрациони логор Бухенвалд , одржао jе видео конференциjу са преживелом жртвом холокауста , Јевреjином , доктором Јехошуом Бухлером . Након што jе испричао своjу личну причу , ученици су имали прилику да постављаjу питања , нарочито о заточеништву у Бухенвалду . Особље Међународне школе за образовање о холокаусту у Јад Вашему учествовало jе у диjалогу и водило догађаj . За већину ученика , то jе била прва прилика да отворено говоре са преживелим Јевреjином , жртвом холокауста , коjи живи у Израелу .
Локална историjа
Локални историjски проjекти као што су обиласци сећања у родним градовима и местима , могу подстаћи ученике да се повежу са историjом свога краjа . Кроз истраживање локалне историjе ученици могу научити о важности jевреjске културе у многим европским градовима пре холокауста као и о ограничењима коjа су им постепено наметана пре него што су били депортовани у истребљивачке логоре или убиjени .
Године 2004. поводом 23. септембра ( Дан сећања у Литваниjи ), Међународна комисиjа за процену злочина нациста и совjетског окупаторског режима у Литваниjи , координисала jе образовни проjекат под називом “ Жива историjа Литванских Јевреjа „. Ученици и њихови наставници су сакупљали историjску грађу о свакодневном начину живота , вери и култури Јевреjа коjи су живели у градовима приjе холокауста . Штавише , учествовали су у обиласцима са водичем , организовали сусрете са преживелима и са представницима локалних jевреjских заjедница . Таj рад jе кулминирао представљањем “ Живота Јевреjа у мом граду пре холокауста „, 23. септембра 2004. у њиховим школама .
Школа у Варшави jе током целе школске године радила на реализациjи великог проjекта о сећању на холокауст , коjи jе окончан на Дан сећања , 19. априла ( дан устанка у варшавском гету ). Материjали коjе су ученици припремили за изложбу о варшавском гету углавном су се односили на места близу њихових школа , као што су споменици варшавском гету и Umschlagplatz ( место са коjег су Јевреjи депортовани у логоре смрти ). Такође су припремили изложбену витрину са подацима о свим синагогама коjе су некад постоjале у Варшави .
Изложба студентског проjката „жива историjа литванских Јевреjа“ на Национални дан обележавања холокауста, 23.септембар 2004.
На Дан сjећања на холокауст у Пољскоj, 19. априла, школска деца из Лублина као и деца из околних градова написали су 500 писама Хениjу Жyтомирском, десетогодишњем дечаку, пољском Јевреjину, коjи jе убиjен у Маjданеку 1942. Таj проjекат jе подстакла Grodzka Gate – Позориште НН. Ученици су послали поштом своjа писма убацивши их у специjално дизаjнирани сандучић. Сва су се писма вратила пошиљаоцима са печатом „адреса не постоjи, приматељ непознат“ како би се подстакли да код куће дискутуjу о томе шта се догодило са jевреjском популациjом у Европи за време холокауста. Проjекат jе такође обухватио обилазак меса у Лублину коjа су била део Хениjевог детињства; уметничко-образовну публикациjу под именом ‘Хенио’ коjа се делила по школама, и израду веб странице посвећене Хениjу с његовим породичним фотографиjама и животописом. У склопу те инициjативе организоване су и радионице за наставнике с нагласком на педагошоj методологиjи.
Полагање венаца у мемориjал Биркенау, 27.октобар 2004. Руски средњошколци из Москве коjи учествуjу на семинару „Аушвиц – историjа и симболизам“ коjи организуjе едукативни центар Аушвиц Биркенау државни музеj.
Истраживачки задаци
Наставници и њихови ученици могу се успешно укључити у многе истраживачке проjекте о обележавању холокауста
Група мађарских ученика и наставника jе у jесен 2004. радила на двоjезичном проjекту ( мађарски и енглески ) под називом “ Лична историjа „. Први део сериjе “ Дневник из Аушвица “ темељио се на сећањима коjа jе након рата 1945. написао седамнаестогодишњи младић . Група ученика jе дигитализовала и издала таj дио . Обjавили су двоjезични ЦД – Р OM и пропратни приручник за наставнике . ″ 60 дана за 60 дана ″ jе проjекат jевреjске заjеднице из Велике Британиjе намењен члановима локалне заjеднице и ученицима било коjег порекла . Започет jе 25. jануара 2005. и траjао jе 60 дана . Учесници су на основу информациjа сакупљених из “ Страница свjедочења “ у Јад Вашему истраживали свакодневни живот поjединаца коjи су погинули у холокаусту . Сваки поjединац , група или породица коjа се придружила проjекту добила jе картицу са именом jедне особе коjа jе нестала у холокаусту . Свака група или школа била jе повезана са заjедницом коjа jе претрпела холокауст .
Истраживачки проjекти за Дан сећања на холокауст могу поставити питања као што су : како се Дан сећања на холокауст обележава на националном нивоу а како у другим земљама ? Да ли jе датум обележавања исти код свих а ако ниjе зашто су одабрани баш ти други дани ? Зашто jе таj дан значаjан ? Шта означава 27. jануар ? Коjи су се jош дани могли одабрати ? Предложите да ученици истраже веб странице , као што jе ова доле , да би добили више информациjа. (За више информациjа види : http://www.60for60.com)
У Бугарскоj се 10. март обележава као “ Дан холокауста и спашавања бугарских Јевреjа “ ( познат и као Дан жртава холокауста ). У свим бугарским школама се одржава посебан школски час под називом ″ 10. март : поука о достоjанству ″ . Активности комеморациjе укључуjу сусрете са преживелима , посете споменицима и другим местима , уметничка и литерарна такмичења на ту тему и истраживачке проjекте на изворним документима .
Обнова гробова
У вези са Даном сећања на холокауст , наставници могу размислити и о организовању локалних истраживачких проjеката изван школе или организовати обнову и чишћење jевреjског гробља .
Школа Јевреjске заjеднице Лаудер Јавне у Будимпешти, организуjе летњ и програм jедно недељног чишћења напуштеног jевреjског гробља. Ученици чисте гробове и усправљаjу порушене надгробне споменике , тумаче натписе на споменицима и покушаваjу да реконструишу историjу некад постоjеће jевреjске заjеднице. На краjу активности се присете свих коjи су нестали у холокаусту, коjи jе донео краj jедноj jевреjскоj заjедници у цвату . Проjекту се придружуjу неке локалне школе и општине.
Студенти чисте напуштено jевреjско гробље у Саобу, Мађарска 2002. (Лаудер Јавна школа jевреjског удружења у Будимпешти) |
Усваjање локалних споменика
Одржавање локалних споменика може бити добар начин да ученици у своjим заjедницама покажу друштвену одговорност . Прихватаjући значаj локалног споменика , ученици могу разматрати :
• Коjем jе посебном догађаjу посвећен споменик ? Јесу ли jош живи људи коjи су повезани са тим догађаjем и са коjима би ученици могли разговарати , или чиjа би сведочења могла бити доступна ( писмена сведочанства или видео – снимци )?
• Кад jе откривен споменик и шта то говори о начину на коjи се локална заjедница сећа холокауста ? Ученици се могу подстаћи на разговор са особама укљученим у историjу самог споменика .
• Ученици могу проучавати уметничке и архитектонске аспекте споменика . Ко га jе проjектовао ? Шта представља ? Какав jе таj споменик у односу на друге споменике ? Коjа jе иконографиjа употребљена на том споменику и шта она говори о времену кад jе подигнут ?
• Ученици се могу подстаћи да направе скицу свог споменика локалном догађаjу везаном за холокауст .
У Холандиjи подстичу школе да “ усвоjе “ локалне споменике посвећене холокаусту . Школе могу у договору са локалним одборима сваке године пре комеморациjе ангажовати ученике одређеног разреда на уређењу споменика и тако им – преузимањем одговорности за споменик – омогућити активно учешће у припреми и реализациjи Дана сећања . Та инициjатива учвршћуjе обавезу школске управе да поучава о холокаусту , указуjе на значење комеморациjе и повезивања са заjедницом . Холандска веб страница www . oorlogsmonumenten . nl / datakid jе посвећена споменицима везаним за Други светски рат . Страница описуjе и седам стотина споменика коjе су усвоjили холандски ученици .
Проjекти друштвених активности
Предлози за друштвене активности укључуjу : постављање плаката посвећених сећањ y на станицама jавног превоза ; препознавање места одакле су депортовани или на коjима су живели Јевреjи ; молбу локалним властима да сарађуjу са школом у постављању споменика . Кампање за сећање у организациjи ученичких савеза , покрети младих , верске конгрегациjе или сађење Парка сећања су неке од опциjа коjе наставници могу даље развиjати .
Предаjа Бакље сећања
За неколико година остаће jош само неколико преживелих сведока коjи ће моћи лично сведочити о ономе што се догађало у холокаусту . Кад и последњи преживели преда своjе наслеђе , наставници ће заjедно са ученицима моћи да саграде мостове сећања за будућа поколења , како би поуке холокауста сачували од заборава . Постоjи нада да ће ова упутства за припрему Дана сећања на холокауст послужити наставницима у овоj важноj мисиjи .
Додатак 1. Додатни осврти и информациjе
Нарочито се препоручуjе да министарства образовања , удружења наставника и невладине организациjе затраже одржавање радионица за стручно усавршавање у припреми Дана сећања на холокауст .
За додатна упутства и обjашњења о настави о холокаусту , као и предлоге о томе како у разреду приступити тоj теми , види : http://www.holocausttaskforce.org
Неколико наставних програма и других извора доступни су на интернету или у педагошкоj литератури и библиотекама . Види , на пример :
Јад Вашем :
http://www.yadvashem.org
OЕБС / ОДИХР :
http://www.osce.org/odihr
Савет Европе :
http://www.coe.int/TE/Cultural_Co-operation/education/Teaching_Remembrance
Сећање – Аустриjа :
http://www.erinnern.at
Мехелен музеj депортациjе и покрета отпора – Белгиjа :
http://www.cicb.be
Терезин мемориал – Република Чешка :
http://www.pamatnik-terezin.cz
Документациjски центар савременог jевреjства – Француска :
http://www.cdjc.org
Мемориjални музеj жртава национал – социjализма у Немачкоj – Немачка :
http://www.topographie.de
Мемориjална места жртава нацистичког режима – Немачка :
http://www.memorial-museums.net
Кућа бораца у гету – Израел :
http://gfh.org.il
Фондациjски центар савремене jевреjске документациjе – Италиjа :
http://www.cdec.it
Међународна комисиjа за процену злочина нациста и совjетског окупаторског режима у Литваниjи :
http://www. komisija.lt
Кућа Ане Франк – Холандиjа :
http://www.annefrank.org
Државни музеj Аушвиц – Биркенау – Пољска :
http://www.auschwitz.org.pl
Руска фондациjа за холокауст – Руска федерациjа :
http://www.holofond.ru
Форум савремене историjе – Шведска :
http://www.levandehistoria.org
Украjински центар за проучавање холокауста – Украjина :
http://www.holocaust.kiev.ua
Дан сећања на холокауст – Велика Британиjа :
http://www.holocaustmemorialday.gov.uk
Труст за образовање о холокаусту :
http://www.het.org.uk
Империjални ратни музеj – Велика Британиjа :
http://www.iwn.org.org.uk/lambeth/holoc-ex l.htm
Суочавање са историjом и са нама самима – САД :
http://www.facinghistory.org
Центар Симона Визентала – САД :
http://www.wiesenthal.com
Фондациjа преживелих у Шоаху , визуелна историjа – САД :
http://www.vhf.org
Мемориjални музеj холокауста Сjедињених Држава – САД :
http://www.ushmm.org
Додатак II . Сећање на холокауст у земљама учесницама OЕБС – а
Осамнаест од педесет и пет држава учесница ОЕБС – а обележава Дан сећања на холокауст 27. jануара . У тринаест држава су , у складу са догађаjима везаним за холокауст у свакоj од њих , установљени други релевантни датуми ; док се у шест држава учесница холокауст не обележава посебно већ у склопу њихових националних дана сећања .
Држава учесница OSCE-a |
Датум Дана сећања на холокауст
|
Албаниjа | 27. jануар одређен као Дан сећања |
Аустриjа | 5. маj одређен као Дан сећања против насиља и расизма у част жртава националсоциjализма . Датум означава ослобођење концентрационог логора Матхаузен , 1945. |
Белгиjа | 27. jануар одређен као национални Дан сећања на холокауст |
Бугарска | 10. март одређен као Дан холокауста и спашавања бугарских Јевреjа ( познат и као Дан жртава холокауста ), датум означава настоjање бугарских посланика да зауставе депортациjу бугарских Јевреjа у концентрационе логоре националсоциjалиста , 1943. |
Чешка република | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Данска | 27. jануар одређен као Дан Аушвица |
Естониjа | 27. jануар одређен као Дан сећања на жртве холокауста и злочина против човечности |
Финска | 27. jануар одређен као Дан сећања на жртве прогона |
Француска | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Грчка | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Хрватска | 27. jануар одређен као Дан сећања на жртве холокауста и злочина против човечности |
Ирска | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Италиjа | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Канада | Јом Хашоа (27. дан месеца нисана у jевреjском календару ) одређен као национални Дан сећања на холокауст |
Латвиjа | 4. jул одређен као Дан сећања на холокауст . Датум означава спаљивање Хорске синагоге у Риги , 1941, са Јевреjима ухваћеним у замку унутар ње . Спалили су jе националсоциjалисти . |
Лихтенштаjн | 27. jануар одређен као Дан сећања на жртве холокауста и спречавање злочина против човечности |
Литваниjа | 23. септембар одређен као национални Дан против геноцида над литванским Јевреjима . Датум означава убиство преосталих затвореника у вилнушком гету , 1943. |
Луксембург | 10. октобар одређен као Дан националне комеморациjе , датум означава референдум 1941. |
Мађарска | 16. април jе одређен као Дан сећања на холокауст . Дан означава успостављање првог мађарског гета . |
Mакедониjа | 12. март одређен као Дан сећања на холокауст . Датум означава депортациjу Јевреjа у логоре смрти од стране бугарских окупаторских снага |
Норвешка | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Немачка | 27. jануар одређен као Дан сећања на жртве нацистичких злочина . Многе групе одржаваjу комеморациjске свечаности 9. новембра , на годишњицу Кристалне ноћи 1938. |
Пољска | 19. април одређен као Дан сећања на жртве холокауста и спречавање злочина против човечности . Датум означава почетак устанка у варшавском гету , 1943. |
Румуниjа | 9. октобар одређен као Дан сећања на холокауст , датум означава почетак масовне депортациjе Јевреjа у Транснистриjу , 1941. |
САД | Yom HaShoah (27. дан месеца Нисана у jевреjском календару ) одређен као национални Дан сећања на холокауст . |
Словачка | 9. септембар одређен као Дан жртава холокауста и расног насиља . Датум обиљежава увод у Јевреjски код , 1941. |
Србиjа и Црна Гора | 22. април одређен као Дан сећања на жртве геноцида . Датум означава устанак заробљеника у jасеновачком логору 1945. ( важи само за Србиjу , у Црноj Гори нема Дана сећања на холокауст ). |
Шпаниjа | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Шведска | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Шваjцарска | 27. jануар одређен као Дан сећања на холокауст |
Велика Британиjа | 27. jануар одређен као национални Дан сећања на холокауст |
Јермениjа | Национални дан сећања на геноцид укључуjе и универзални дан сећања . Холокауст се не обележава посебно . |
Грузиjа | Жртве холокауста укључене су у комеморациjу за оне коjи су пали у два светска рата . Холокауст се не обележава посебно . |
Казахстан | 31. маj jе датум комеморациjе за жртве политичке репресиjе . Жртве холокауста су укључене у комеморациjу . |
Холандиjа | Комеморациjа холокауста jе повезана са националним даном сећања на холандске жртве рата , 4. маjа . |
Словениjа | Комеморациjе се одржаваjу 9. маjа , у знак сећања на жртве фашизма и националсоциjализма . |
Узбекистан | Комеморациjа за жртве холокауста одржава се у склопу националног дана сећања и славе на жртве коjе су пале за независност маjке домовине , 9. маjа . Нема посебног дана сећања на холокауст . |
Извор:
Јасеновац-инфо
Одбор за Јасеновац
Светог Архиjереjског Сабора Српске Православне Цркве