Комеморацијом и поменом данас је у Новом Саду обиљежено 77 година од злогласне Новосадске рације, злочиначке војне акције мађарске фашистичке окупаторске војске у Другом савјетском рату у којој су на најбруталнији начин убијани и под лед Дунава бацани недужни Срби, Јевреји и Роми.
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић рекао је, обраћајући се окупљенима на новосадском Кеју жртава рације код споменика „Породица“, да је свијет научио лекцију послије крвавог пира побјешњелих фашиста током Новосадске ррације.
„Свет је научио да никад више не сме да се дозволи да милиони невиних страдају, да би се схватило да право на живот заслужују сви. И, зато борба против тог највећег зла, борба против фашизма, никад и нигде не сме да замре“, поручио је он.
Вучевић је додао да је Нови Сад научио да живи са вјечном тугом за невине жртве.
„Новосађани су научили да живе са тугом за велике жртве, а било их је више од 2.000 – малишанa, старих и неомоћних, читавих породица, па и генерација које су пре 77 година нестале у леденој води Дунава, а били су криви у болесној меморији фашиста само што су били друге вере и нације“, истакао је Вучевић.
Он је подсјетио да је тих хладних јануарских дана страдало на хиљаде недужних Срба, Јевреја, Рома.
„Само сећање на те дане кад су хорде Хортијевих фашиста, жандарми убице у окупираном Новом Саду ишли од куће до куће и у смрт одводили све оне који су се звали и говорили другачије од њих изазива огромну тугу и језу и ужас. Ужас на злочине над нашим суграђанима какве историја не памти. Било је то масовно убиство недужних људи какво цивилизација не памти“, додао је он.
Према његовим ријечима, овај јануарски мук, ледена тишина Дунава и сјећање на најтужније дане у историји Новог Сада, порука су да се то никад не смије заборавити.
„Нећемо дозволити да иједна страница историје Новог Сада буде обележена црним флором због нечије мржње. Обавезни смо да и у најтежој ситуацији поступамо као људи. И, нема тог интереса, националног и појединачног, који би нам могао бити изговор да будемо људи. У ове речи блаженопочившег патријарха Павла, стаје животна лекција за читаво човечанство“, рекао је Вучевић.
Бројним окупљеним грађанима на Кеју код споменика „Породица“ обратио се и врховни рабин Србије Исак Асијел, који је истакао да се према злочину какав је Новосадска рација никада не смије бити неутралан, да је то лекција која се никада не затвара.
„Живот увек сатка ситуације у којим нас стави пред испит, да види, да ли смо научили ту лекцију добро. И, то из дана у дан из трена у трен“, додао је он.
Његово преосвештенство епископ бачки господин Иринеј поручио је да овакав злочин никада више не смије да се понови.
„Не смемо заборавити да се негде у свету од оног времена од пре 77 година до данас свакодневно дешавају трагедије попут Новосадске рације, у разним издањима, али нажалост са истом суштином. Мислим, да се зато треба да молимо и чинимо све што је до нас да се таква зла престану дешавати у свету око нас“, додао је владика Иринеј.
Послије комеморације, молитвених помена и бесједа, положени су вијенци на споменик „Породица“.
Вијенце су положили у име града Новог Сада Милош Вучевић, у име Покрајинске владе њен предсједник Игор Мировић, делегација Скупштине АП Војводине предвођена предсједником Иштваном Пастором, Алона Фишер Кам амбасадор Израела у Србији и амбасадор Мађарске Атила Пинтер.
На споменимк су вијенце недужним жртвама Рације положиле и делегације Јеврејске општине Нови Сад, Савеза јеврејских општина Србије и делегације Матице Ромске.
Бранислав Милић Шумарев вијенац је положио у име потомака жртава Новосадске рације.
Вијенац у Дунав са брода Ријечне флотиле Војске Србије положили су представници Града Новог Сада, јаврејских општина и ромске националне заједнице.
Новосадска рација спроведена је у Новом Саду и околним мјестима од 21. до 23. јануара 1942. године.
Та злочиначка акција је добро испланирана данима раније од највиших војно-полицијских фунционера тадашње фашистичке Мађарске, а са чиме је била упозната и њена влада.
За три дана рације у Новом Саду у водама Дунава је према појединим историјским изворима побијено више од 2.000 недужних Новосађана.
Укупан број несталих током тог погрома незабиљеженог до тад у Европи био је око 4.500 „неподобних“ људи.
Осим Срба, Јевреја и Рома, у Новосадској рацији је ликвидиран и одређени број припадника других других етничких група, које су тада живјеле у Новом Саду и околини, а међу њима највише Руса.
Извор: СРНА