Светом архијерејском литургијом данас је у Долима у Пиви обиљежено 75 година од страдања 522 људи, међу којима је било и 109 дјеце до 15 година које је 1943. године током Пете офанзиве убила фолксдојчерска дивизија „Принц Еуген“.
Литургију су служили Његово високопреосвештенство митрополит црногорско-приморски Амфилохије и Његово преосвештенство епископ будимљанско-никшићки владика Јоаникије у спомен-цркви, која је копија Ловћенске капеле.
Митрополит Амфилохије је рекао да су неки од назива за Дола и „Пивска крвава бајка“, „Пивске Шумарице“ и „Пивски Витлејем и зид плача“.
„Да се то мјесто успјело изборити за заслужену страницу у историјским уџбеницима било би довољно рећи само Дола, овако многи у Црној Гори не знају за мјесто стравичног злочина, а може се рећи и геноцида“, рекао је Митрополит.
Митрополит Амфилохије каже да је Дола мјесто пуно бола, гдје је подигнут највеличанственији споменик.
„Дола су мјесто бола, које је постало мјесто узвишења и освјешћења. Како је владика Јоаникије рекао, овдје се до скора долазило са тугом и уздисајима, а од сада се долази као на свето мјесто“, рекао је владика Амфилохије.
Литургији су прусуствовали и мјештани Велике под Чакором у којој је иста јединица, потпомогнута брдском „Скендербег“ дивизијом, 28. јула 1944. године, за само два сата, на најсвирепији начин убила више од 500 људи и дјеце.
Мјештанин Велике Мирослав Брковић рекао је да су становнике Велике и Пиве спојила страдања и мученичке жртве, те да није имао ко да се радује када су ова мјеста ослобођена.
У Долима је преживио само тада тридесетшестогодишњи Милош Гломазић, који је успио да побјегне стријељања и тако постао свједок најстрашнијег злочина у Пиви који се догодио за вријеме Другог свјетског рата. Милош је преминуо 1986. у 80. години.
На овом мјесту, гдје су страдале невине жртве, 1977. године подигнут је меморијални комплекс, рад вајара Луке Tомановића, а прије десет година изграђена је и црква.
Свети Архијерејски Сабор Српске православне цркве је 2017. године канонизовао жртве злочина у Пиви, у чијим селима је од 6. до 12. јуна 1943. године нацистичкa „Принц Еуген“ дивизија, заједно са муслиманским усташама из „Ханџар дивизије“, побила 1.290 Пивљана, међу којима 549 дјеце и омладине до 20 година.
Представници општине Плужине, као и борци, антифашисти и комунисти положили су вијенце на једно од три спомен-обиљежја у Долима. Организатори помена су општина и Центар за културу Плужине, Епархија будимљанско-никшићка и манастир Пива.
На крају је одржан пригодан културно умјетнички програм. у коме су учествовали народни гуслар Максим Војводић и Драгана Мићановић, која је говорила стихове.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Пивска крвава бајка: Један од најсвирепијих злочина Другог свјетског рата