У Зворнику је данас поводом 25 година од ослобођења града у протеклом одбрамбено-отаџбинском рату служен помен и положено цвијеће на централни споменик за 1.080 погинулих српских бораца, а потом је одржана свечана академија.
Тадашњи предсједник општине Зворник Брано Грујић подсјетио је присутне на академији поводом Дана ослобођења града да су муслиманске снаге 4. априла 1992. године узеле град, блокирале све излазе и улазе у град, чиме је настао пакао за српски народ у Зворнику.
„Српска нејач у пратњи старијих бјежала је преко Дрине чамцима да спаси главе“, рекао је Грујић и нагласио да се српски народ, када је видио да је изгубио слободу и да му пријети нестанак, организовао и вратио град.
Он је указао на важност да се не заборави то вријеме, које је однијело жртве и нанијело штету на свим странама, те истакао да то „неким политичарима није било довољно, па и даље распирују мржњу умјесто да се окрену будућности, привреди, животу“.
Некадашњи командант Зворничке пјешадијске бригаде генерал Винко Пандуревић истакао је да су у овој бригади служили најбољи и нахрабрији борци Војске Републике Српске из Подриња.
„Имао сам ту част и одговорност да будем на челу бригаде која је након ослобођења града од априла 1992. имала веома тежак и одговоран задатак да брани подручје општине Зворник, штити становништво, омогући услове живота у граду и обезбиједи да Зворник уђе у територијални састав Републике Српске“, рекао је Пандуревић новинарима прије свечане академије.
Према његовим ријечима, веома је значајно да су Зворник и други градови у долини ријеке Дрине остали у територијалном саставу Републике Српске, што је било од пресудне важости.
Секретар Градске организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила Миливоје Марковић каже да ниједног тренутка не смију бити заборављени догађаји од прије 25 година када је српском народу на овом просторима против његове воље била ускраћена слобода.
Прва жртва у Зворнику која је пала на данашњи дан прије 25 година био је Раде Радовић-звани Лука, а дан касније убијен је заставник Мико Станојевић, док је неколико војника рањено из засједе коју су организовали представници СДА из Сапне, тадашње зворничке мјесне заједнице.
Током одбрамбено-отаџбинског рата на подручју Зворника погинуло је 566 бораца Војске Републике Српске, више од 700 је рањено, а 32 борца и данас се воде као нестали.
На централни споменик за 1.080 бораца, којима је претходно служен помен, вијенце су положили чланови породица погинулих бораца, представници Градске борачке организације, Градске организације породица погинулих и заробљених бораца и несталих цивила, ратних војних инвалида, народни посланици и представници локалне власти.
У оквиру обиљежавања Дана ослобођења Зворника присутни су посјетили Спомен собу.
Извор: СРНА
Везане вијести:
Зворник: Обиљежавање 24 године од формирања сарајевских …